nVidia GTX 10x0 [Pascal]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by KingT, May 7, 2016.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

  2. xman

    xman Komšija

    Nije losa ideja al ne vidim potrebu za time. Za 1080p sam miran par godina. 980 Ti je nesto brza od Titana a 1070 navodno ima Titanove performanse,presipanje iz supljeg u prazno. Kako god 1070 djeluje nerealno dobar deal. Zanima me samo 1080 Ti na sta ce liciti :D
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Mene samo strah za tu cijenu 1070-ke jer citam na netu ta je cijena od 379USD moguce bez nekih poreza a ako je USD ekvivalent za EUR za euro trziste onda ode to na 450-500 EUR to je vec psiholoska granica i previse para samo za grafu :D

    Usput jedva cekam prve benchmarke jer mozda bacaju bombe sa ovim prezentacijama.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Benchmark rezultati stižu 17.05. kad prestaje NDA.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne vjerujem da je tolika razlika izmedju gtx980ti i 1080, ali zivi bili pa vidili.
    Ovdje sad prodaju 980ti po 700-800km, kofa da se rijese prije nego sto pascal dodje.

    Ne vidim jos razloga za upgrade. Preskacem skylake i pascal hladno.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja sam prodao sve grafičke što sam imao tako da sam "primoran" uzeti Pascal ili Polaris 10 ako bude u rangu 980Ti za malo para. Mislim da će me 5820K služiti još godinama uz par promjena grafičke.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    U Njemackoj od jucer cijena pala pravo. Pratio sam oglase bilo je super dealova ali ode to za 5min. Npr. gtx760 za 80 eur, gtx 970 za 200 eur (3-4 mjeseca stara), 770-ka za 110 eur, gtx 780 150eur itd.(upravo mi pobjeze da sam se javio 5min prije moja bi bila :D)

    Sto vise ovo citam to sam ubijedzen da ce 1070 biti bar 450 eur i da razlika sto Zela kaze nece biti tolika jer nema smisla. Prvo sto bi to sami sebi u stomak uskakali a drugo sto jos AMD nece zadugo izbaciti novu seriju a i kad izbaci pitanje je koliko ce konkurentna biti. Tako da cu ja prije ubost neku polovnu sa garancijom (malo se i tjesim) :D
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma ko ima GTX970 ili jace moze hladno ovo prekociti (sem ako ne igra na 4K), nema te igre koju 970GTX nece vrtiti u 60fpsa na 1080p.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Takodjer mislim da ce ponoviti scenario od prosli put. gtx980 je realno bila 8% brza od 780 Ti, i sada ce 1080 biti max 10% brza od 980 Ti, mozda u 4K da naguraju 15-20 u pojedinim naslovima.
    Nemaju razloga da rade ista drugacije jer nema adekvatne konkurencije, ako nista onda ce limitirati klokove, tipa ako karte mogu raditi na preko 2Ghz, prve serije ce biti limitirae na 1.9-2 pa ce u slucaju da aMD izbaci nesto revolucionarno oni cuvati u rukavu boost verziju koja ce default raditi na 1.9 a klokati se na 2.2 npr. To je ulaganje od 0$ a imaju rijesen problem konkurencije i prostora za 1080 Ti.

    U svakom slucaju, ne mislim da ce 1070 biti brza od 980 Ti, mozda u izdvojenim slucajevima. Najpozitivnija stvar u svemu ovome je power consumption i mobilne verzije grafickih.
    Ja sam skoro potpuno presao na gaming sa laptopom, za godinu dana sam na desktopu odigrao mortal kombat X u 4K i to je to. Neka 1080M ce imati snagu gtx980 sto je danas sasvim dovoljno.
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Samo što s vremenom nova serija grafičkih ode pofino ispred stare serije. Možeš usporediti performanse 9xx serije na launchu i sad.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mozda zato sto rijetko ko testira stare graficke sa novim drajverima? Vecina pise da to radi, ali nije niko lud da na svaku inacicu karte testira sve ostale. Niti ih imaju, niti im se da. Bio sam malo u review vodama pa znam kako to hoda. Nakon nekog vremena uzimaju se stari rezultati za starije graficke, testira se ponovo 4-5 kartica.
    zadnji test techpowerup, razlika 780 ti i 980 je 10ak%
    [​IMG]
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    W1zzard svaka tri mjeseca odradi test karti koje vidiš na tom spisku, a onda na te rezultate ubacuje recenziju aktuelnih. Zato recimo nemaš The Division ili Quantum Break na spisku igara. I ovo na spisku je relativan odnos tih grafa na njihovu referencu, ne svake pojedinačne u odnosu na ove druge pojedinačno između, tako da je njihova međusobna razlika veća. Pise ti gore na vrhu Relative performance. Stvar je metodologije.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Znam ja sta je relativan, a ti molim te izracunaj koliko je izmedju ove dvije pa mi navedi tu pofinu razilku.
     
  15. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Izgleda da hoće i prije
    http://www.techpowerup.com/222347/amd-t ... y-late-may

    http://www.overclock3d.net/articles/gpu ... nchmarks/1
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Glavno je pitanje, moze li ovaj Pascal izvrsavati Async compute? Ako ne moze, to je i dalje smece od kartice (kao sto i Maxwell postaje, a Kepler je odavno).

    Ja ipak mislim da je Nvidia tu izvela neku magiju, jer su rekli da ce podrzavati.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na službenoj stranici stoji da podržava AC.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

  19. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  20. zoi

    zoi Veteran foruma