nVidia GTX 10x0 [Pascal]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by KingT, May 7, 2016.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    I kakve veze Bosna ima sa Pascalom, ako ne bude Bosne nece nvidia izbaciti 1080? Kao da sam na klix forumu...
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Procurili slajdovi...
    Vjerovatno vas zanima ovaj :D
    [​IMG]
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nazalost sumnjam da ce uopste biti 599 karti, mozda najjeftinije 650... i to sve za mid chip (x04 silikon, ala 560 Ti). Karta je u prosjeku brza od 980 55-70% u zavisnosti od rezolucije, a jos ima prostora jer je ogranicena losim hladjenjem i strujom. Znaci bez nekog posebnog oc-a moze da bude i 10ak% brza sa vise struje i boljim coolerom, ali im se ne isplati, morali bi je onda prodavati za 750 :p
    Nedostatak konkurencije placamo mi, a kao sto vec rekoh, ovdje je najveca prednost sto ce 1070m vjerovatno biti jaka kao gtx970, ako ne i jaca. Ali cemo se nacekati sada i na 1070 i na 1080 Ti, ne zuri im se.

    edit:
    GeForce GTX 1070
    16 nm "GP104" silicon, 7.2 billion transistors, "GP104-200-A1" ASIC
    1,920 CUDA cores, 15 out of 20 streaming multiprocessors enabled on the GP104 silicon
    120 TMUs, 64 ROPs
    256-bit GDDR5 memory, 8 GB standard memory amount
    Max GPU Boost frequency 1600 MHz
    6.75 TFLOP/s single-precision floating point performance

    Znaci napravice je da bude u par % sa 980 ti
     
  6. igor.g

    igor.g Komšija

    Koliko vidim tek ce 1080ti biti za 4k gaming. Meni ce 1080 biti vise nego dovoljna za 1440p.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kakvo čekanje na 1070? Kreće u prodaju 10.06. i trebala bi biti malo jača od 980Ti (~5%) ali sa više vram-a.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa krece po 450$ i sumnjam da ce biti brza 5% obizrom da su je cetvrtinu osakatili, tu ce to negdje biti, mozda se jos nesto dobije dravjerima. Meni cak smrdi i na gtx970 v2 tj 192+64bit i 6+2gb :smt003
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako gledaš shadere i rop-ove, i 1080 je oslabljena u odnosu na 980Ti, ali u praksi je osjetno bolja plus se klokuje bolje. Sad će se brzina memorije detaljno testirati na 1070, sumnjam da će im ponovno particioniranje dobro proći.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Gledam direktno cip, 15 out of 20 streaming multiprocessors enabled on the GP104 silicon
    Ja ne vidim da se klokuje bolje od 980 ti, gdje si to vidio, cak naprotiv, dosta slabiji oc potencijal (uslovljen drugim faktorima, ali sta je tu je). Ako mislis relativno na taktove, to je zbog nizeg procesa koji je usput receno donio ogroman napredak, i ima najvece zasluge zasto ce sada brati 100-150$ besplatnog kajmaka.
    Klok za klok je slabija od 980 ti, bar to nije tesko izracunati jer radi na 1800mhz dok je realan boost kod 980ti bio do 1200.
    Mene je iskreno iznenadilo da su se odlucili na ovako visoke frekvencije, mozda upravo radi ovoga FE, u biti da prodaju OC-ane graficke. Da su ponovili odnos 980 i 780ti, tj nekih 10ak % i stavili cijenu 550, ne bi bilo iznenadjenja nekog posebnog. Karta bi se prodavala kao luda zbog ogromnog oc potencijala, ali su skontali nacin da zarade paru jbg...
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znaju ljudi svoj pos'o.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Performanse su tu, bolje su od bilo čega na tržištu (i biće još bolje kroz drivere), a sad ako je to puno para za nekoga nije njihov problem jer će i ovako biti nestašice ovih FE modela.
    Kako rekoh, očekujem da 1070 bude u igrama +/- 5% u odnosu na 980Ti, a koliko su ga na papiru "oštetili" me ne zanima previše.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nije isto +-5% (efektivno 0) i 5% brze, a ostetili su ga na papiru 25% sto ti dodje upravo na 980ti
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Sad si zapeo za 5 posto a neki dan ti 15 mala razlika :D
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Baš cjepidlačenje, čak i da 1070 bude identičan 980Ti košta 200€ manje i ima 2GB vram-a više.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma nisam zapeo, nego sam uradio reply na 'bice brza 5%' a onda napise "kako sam rekao +- 5%", pa da rascistim da to nije isto :smt003 :smt003
    mislim sve je to nebitno, nema jos dva mjeseca kartica po msrp po svemu sudeci i samo nas cudo od amd-a moze 'spasiti' da vidimo realan napredak koji je donio 16nm proizvodni proces po normalnoj cijeni.

    btw, ima test sa accelero 4, ne moze preko 2.1ghz, do temp nije, ostaje da se vidi jel do napajanja (vjerovatno).

    edit: ispada da ja blatim rezultate, nisam tako uopste mislio, nego izrazavam bunt sto smo najebali zbog nedostatka konkrencije :D
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    GTX 1070 nije dovoljan napredak po normalnoj cijeni?
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nije dovoljan, ako uzmes u obzir sta cip moze.
    gtx970 je bila u par % sa 780ti a kostala 330$, sada ces dobiti to po cijeni od 380$ (mozda) odnosno 450$ za sada.
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    I gtx 670 je bila sa 580 pa je koštala 250 ako se ne varam, tako da smo donji po tome kako god pogledaš. Ja ionako čekam 1060/1050 i Polaris, to je moj domen :)
     
  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa o tome ja i pricam, lagano bivamo donji sve vise i vise :D cisto onako buntovnicki laprdam, don kihot style i zalim za minulim danima i prizeljkujem cudo od amd-a :D

    edit: nije to, sada pogledah, gtx 670 je bila 400$ na launchu i brza od 580, i ja se sjecam da je sa 780 serijom otislo nizbrdo, do tada se amd borio, imalo se radi cega 'strahovati'

    Obzirom da je 20nm proces preskocen, te je 16nm donio 2ghz cipove nvidiji, nadajmo se da ce napredak posluziti amd da uspiju izbaciti nesto konkuretno i srezati cijene.