Nvidia Turing [GeForce RTX 20x0 Series]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, Dec 8, 2017.

  1. Neso

    Neso Komšija

    Realno je garant, to je otprilike taj skok u performansama od +/- 30 % koji se ocekivao sa ovom generacijom.

    [​IMG]
     
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Manji fps kod CoD-a nego kod Battlefielda 5?

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Malo su mi ti skokovi preoptimisticni, ali za nadati se da su tacni.
    Opet 4K@60fps je daleko od mainstream-a.
     
  4. Neso

    Neso Komšija

    Sa 2080 Ti bi trebali vidjet ~30% skok naspram 1080 Ti, sa rasterizacijom naravno, a u naslovima koji budu podrzavali DLSS, mozda i veci per. bump. Pa moraju nesto ponudit, ko ce im onda kupit $1200 GPU :) RT je nebitan svima, niko ga nece ni palit u igrama.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Neso je l pao preorder? :)
     
  6. veki81

    veki81 Aktivista

  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma Nešo je konzolaš :)

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  8. Neso

    Neso Komšija

    Iskren da ti budem Enise, dugo se kanim da sastavim sebi masinu. Trenutno koristim laptop, ja i zena picimo PS4 za Netflix i ekskluzive. Imam odvojen budzet za PC sto sam namjenio, spremno je sve. Medjutim radi preseljenja i radi vrlo vjerovatne jos jedne manje promjene cu morati malo da sacekam. Malo sam sa prostorom tanak,radni sto koji sam namjenio mi ne moze u prostoriju, u kojoj bi trebao da bude. Sto se kartice tice, preorder ne bi odradio nikad, dok ne vidim aktuelne testove sa rasrerizacijom. Vrlo je moguce da ce im i spasti cijene kad rasprodaju preostali Pascal lager. Vjerujem da ce 2080Ti biti zvijer od kartice, al' dok Bosanac ne vidi ocima nema tu price :)
     
    Esh likes this.
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ebote gledam ove cijene i ne mogu da vjerujem da bi neko platio toliko da igra istu igru kao na konzoli, posebno kada je sada i Xbox praktično 4k, a za godinu izadje i nova generacija konzola. Ugl ko god još ima hiljadu seriju dobro mu, ko pljune za ovo lovu dobro i njemu jer je očigledno ima viška :D
     
  10. Neso

    Neso Komšija

    E moj kolega ljudi plate flasu vina po par milja dolara u malo jacem francuskom restoranu. Nakon par momenata iste pare ispisaju u cenifi. Sve je relativno.
     
    Last edited: Sep 6, 2018
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa naravno zato i kažem da je ova TI za takve, što ih piške :D
     
    Sena likes this.
  12. Neso

    Neso Komšija

    Last edited: Sep 10, 2018
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma ja, nista od RTXa na 2060 modelu, jedva da je RTX i na 2080Ti igriv. 2060 ce bit rebrand 1060 i ciao.
     
    Neso likes this.
  14. Neso

    Neso Komšija

    Ma kakvi buraz, RTX je samo “demo” na ovoj generaciji kartica. Samo su se bezveze ukopali sa inflacijom cijene, sami su sebi jarak iskopali. Implementovali tech. koji je haman neupotrebljiv. Trebali su se drzat CUDA jezgri (Turing SM) i Tensor Core-a radi DLSS-a za Anti-Aliasing, da rasterete frame buffer tj. VRAM i cao. Igre koje budu podrzavale DLSS ce mnogo profitirati sa performansama, tehnologija je super. Da nisu implementovali RT jezgre na cip, kartice bi bile jefniije dosta. Stvarno mi je nejasno zasto su se odlucili na ovaj korak sa ovom generacijom kartica. RayTracing je veliki pomak, makar i djelimicni, sve to stoji, samo su trebali sacekati koju generaciju kartica da sve to sazrije pa onda poceti stancati GPU-ove sa podrskom za isti.

    [​IMG]

    Edit: Nije ni cudo sto su kartice ovako skupe, kompleksnost arhitekture cipa je neosporiva. Samo je malo pozureno...
     
    Last edited: Sep 11, 2018
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Neso nam prvo nahajpa RTX kao da je od boga dat, sad odjednom precjenjen, pozuren itd itd :D

    Neso konzolas trola nas ba :)
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Neso je Intelov igrac, hahaha :D
     
    Neso likes this.
  17. Neso

    Neso Komšija

    I to vezni, moraju se racuni nekako platit :D
     
  18. xman

    xman Komšija

    Cudo nego sta je jer potrosace komplexnost cipa ne zanima. Natrpali ga tehnologijom koja nece jos 5 god biti normalna pojava u igrama. I digli cijene 40-50%.
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Tako ti je kad si glavni u mahali, nemas konkurenciju i sam odredjujes cijene trzista. Jos sa ovim sankcijama izmedju USA i Kine, bit ce i vece cijene.

    Mada kad pogledas cijene telefona, gdje neke kompanije imaju 200-400% profita na uredjaju onda je Nvidia i postena.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa bas je sad pravo vrijeme za nvidiu da uvede nesto novo u igru, cemu treba vremena da sazrije, jer uopste nemaju konkurencije i nece biti na gubitku taman dok rtx tehnologija sazrije :D