Nvidia Turing [GeForce RTX 20x0 Series]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, Dec 8, 2017.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Pitanje je samo kako ce AMD popratiti ovu tehnologiju, il ce ovo bit podijeljeno trziste kao u doba Physxa

    Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Popratiti ce sigurtno ray tracing. Sad hoce li ovo, sumnjam. A i phsyx je na kraju ispao fula, eno vrti ga GCN na konzolama, prodali licencu.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: Sep 11, 2018
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nvidia je morala izbaciti RTX grafe iako nisu dovoljno jake na tom polju da bi se poceo implementirati u igre, ocekujem da sljedeca generacija nvidie ima 2-3 puta jacu RTX jedinicu. Ako developeri igara budu ubacivali rtx u igre, a hoce, AMD jednostavno mora pratiti ili odustati od igre (moguce da ga AMD nazove nekako drugacije kao puno je efikasniji na njihovim grafama i zove se AMD smart RTX :)) Po meni je pravo pitanje sta sa konzola, tj ako se na konzole ne implementira RTX ode mast u propast :D
     
    Last edited: Sep 11, 2018
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Nema sanse RTX da bude u PS5 & Xbox 2, mozda u PS6 eventualno, do tada (ako zazivi, a hoce) ce to biti mainstream tehnologija. Isto kao sto je T & L lomio zube grafama u doba Morrowinda.

    Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako PS5 bude imao snagu GTX 1060 bit ce dobro, sumnjam da ce biti ista jace.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Onda će biti gutava budućnost rtxa i ograničena na par naslova godišnje, kao i PhysX


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Al RTX nije gimmick, jedini pravac prema realnijoj grafici je real time GI & prave refleksije itd. Nema drugog smjera u kojem moze ici dalji razvoj i napredak. Ja u 3D maxu mogu fejkat GI koliko hocu rad npr brzeg rendanja animacije (i manjeg GI flickeringa - sto je veoma cest problem) al jednostavno nema sanse dobit realizam kao sto dobijem automatski sa globalnom iluminacijom.

    A proci ce jos 4-5-6 generacja grafa do stvarnog RTXa, gdje ce fotoni svjetla se odbijati od svaki list u cijeloj sumi npr Witchera 5 :)
    Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da ali konzole jednostavno diktiraju sve i dok god ne bude implementirao u konzole vidjet ćemo ga sporadicno.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Navi je misterija i sve je puko nagadjanje, plus trilion low level optimizacija.
     
  10. xman

    xman Komšija

    Najjaci GPU ikad od 2700KM ima problema i ogromno pitanje je moze li baciti stabilnih 60 fps na 1080p max detalji sa RT u BF5 koji je radjen na frostbite engineu a koji je opet najoptimiziraniji na svijetu a vi ga pominjete u kontextu konzola:D
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja opet kazem, nista ne znamo o Navi, samo da je zadnji GCN gpu.
    Opet govorim, postoji mnogo optimizacija, pristup inzinjerima, ogromni budzeti.
    Nije da hejt bacam na pc, ali realnost, je realnost.
    A BF5 sam i ja otkazao preorder.
    Volio bih i ja Crysis novi, ali nista od toga.
     
    Last edited: Sep 11, 2018
  12. Neso

    Neso Komšija

    Bilo bi sminka kad bi napravili novi Crysis sa RayTracingom, kroz nekoliko godina, dok RTX sazrije. Crysis tipa keca, na nekom ostrvu, sa dosta vegetacije :)
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma nisu opste bitne rtx jezgre, niti je bitno hoce li ps5 izgurat 13; ;14; 15 tfp, koliko DF predvidja i koliko su htjeli reci, znaju oni vise, ali visa sila.....
    Bitno je da igre znaju da iskoriste to, a ne da da se kuhaju konzole, graficke i hardwer opcenito.
     
  14. Neso

    Neso Komšija

    Ja sam "hajpao" performanse 2080 Ti sa rasterizacijom, tu bi trebali vidjeti fin skok u sirovim performansama. Ja stojim iza svojih rijeci i sve je to moje subjektivno vidjenje situacije. Opet cu ponoviti izreceno u proslim postovima. Po meni veliki je uspjeh 60 frejmova na 1080p sa ukljucenim RTX-om. Ljudi jos ne kontaju koliki udarac na hardware ima RT (cak i djelimcni RT). Pozureno je, opet govorim, trebali su zaobic RT Core na cipu sa ovom generacijom kartica. Ljudi lagano micu sa 1080p monitora i sama Nvidia promovise svoj novi 4K 144Hz panel sa PG27UQ i sad bi se trebali fokusirat na 1080p, opet. RT je super, korak blize fotorealisticnom renderingu, samo su se rano fokusirali na komercijalizaciju istog. Da su makar lansirali RTX i GTX seriju paralelno pa da covjek ima izbora. Ovako te forsira da kupis tech. u paketu sa performansama koje trazis, a taj sam tech za koji placas ekstra neces ni koristiti. Jbga zamisli ko je izletio milju za 4K monitor i sad bi se trebao vracati na 1080p, samo radi RTX-a (jer si platio tu inovaciju i hoces da je i koristis). Sirovim performansama ce nova generacija dostaviti ocekivano, ali je problem inflacija cijene radi dodatnih troskova inzinjeringa i developmenta RT-a na karticama.

    "NVIDIA RTX makes raytracing possible, though only with a hybrid approach. The incredibly taxing raytracing operations will be focused on reflections, ambient occlusion, global illumination, while everything else remains in the realm of rasterization."

    "NVIDIA RTX is an awesome technology, even before the announcements I was following the creators of that technology and was amazed by the results and the potential of AI reconstruction with raytracing. RTX is already the proof that it’s too early, combining raytracing and rasterization just means that we are not ready yet for this step. Neither the game engines nor the hardware is ready for fully raytraced games so the move of NVIDIA that is very smart is to slowly switch different parts of the rendering to raytracing while maintaining compatibility with rasterization and one day switch to full raytracing."

    https://wccftech.com/nvidia-rtx-an-awesome-technology/
     
  15. xman

    xman Komšija

    Ukratko rijec je o besmislenim karticama jer "jedina" korist je ocekivani skok u performansama kog naplacuju neuporedivo vise nego inace a sa druge strane izlaze u pravo vrijeme jer nekada ce morati poceti sa tom tehnologijom pa zasto ne sada jer tu je vise nego odlicna 10xx serija ko zeli vrhunski GPU.
     
  16. Neso

    Neso Komšija

    NVIDIA Reveals More Official GeForce RTX 2080 Ti and GeForce RTX 2080 Gaming Performance Numbers – 4K 60 FPS Without DLSS, Over 60 FPS With DLSS Enabled

    [​IMG]
    [​IMG]

    “DLSS takes advantage of our tensor cores’ ability to use AI. In this case it’s used to develop a neural network that teaches itself how to render a game. It smooths the edges of rendered objects and increases performance.”

    https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-2080-ti-rtx-2080-official-gaming-performance/
     
    EL NINO CFC and Vedo like this.
  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    e hajd da i to vidimo koliko ce to boostati fps
     
  18. Neso

    Neso Komšija

    Stigle kartice kod reviewera, s tim da imaju embargo na uploadovanje bilo kakvih benchmarka do srijede, 19. Sept.

     
  19. Picoooka

    Picoooka Guest

  20. Esh

    Esh HWB

    Lijepo su ovo upakovali.. 2080 je solidan skok u odnosu na 1080, Ti u odnosu na Ti, ali ono što "želiš" je sa 1080 skočiti na 2080 Ti =)
     
    Picoooka likes this.