OC E6300 Wolfdale

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Triforce, Sep 19, 2010.

  1. Triforce

    Triforce Aktivista

    Imam CPU-Z, Linx, CoreTemp. Ne vidim u CPU-z opciju da dignem clockove? Čitam thread kao govori trebam spustit i brzinu rama? Skinuo sam i nove drivere za BIOS ali nzm kako se instl xD? Ima batch file, neki exe i *.FI fajl.
     
  2. Chem

    Chem Komšija

    nemoj ti ništa clockati=> dobronamjeran savjet,kunem ti se
     
  3. Triforce

    Triforce Aktivista

    Mislim uraditi minor clock sa 2.8 na 3.2. Nebi trebo mjenjat voltazu niti ista na toj brzini :/

    Pitanje je bil ista postigo sa tig 0.4 ghz a i šteta je jer ovaj proc se da dobro OC

    edit: ja gledam sad CoreTemp Pokazuje 42C za proc, isto Speedfan i ne mjenja se nista ??? Kako se sjecam pokazivalo je isto i kad sam ga tek kupio? pa nije moguce da je temp zakucan uvjek i da se nikad ne mjenja... i da je 42C u idle lol.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Klokanje se druze radi iz biosa,ako taj procesor radi na 2,8 znaci da mu je mnozilac 10,5 i FSB 266,znaci ti trebas naci u biosu tu opciju za FSB i sa 266 podignuti na 305 ali kako to dignes na 305 i frekvencija rama ce da se digne sa recimo 800 ako ti je ddr2 800 na 916 i to je otprilike max frekvencija koju ram moze izdrzati mada bi bilo dobro dodati malo napona na ram pa sa 1.8V kliko je default dognuti na 1,9V.

    Da ti ne koplikujenm dalje eto odradi to sto sam ti napisao.
     
  5. Triforce

    Triforce Aktivista

    Ok. Iz biosa sam pogledo temp proca i bio je 35C.
     
  6. Triforce

    Triforce Aktivista

    Uradio sam navedeno. FPS u gta4 benchmark sa 47 (na starom kloku) se podigo na 58. Ali jbg strah me nesh i vratio sam na default pa cu vidit. Najvise me jebe sto mi nerade programi da vidim CPU temp. nego moram ici u BIOS.
     
  7. efo

    efo Komšija

    Koliki bih strah onda ja trebao imati^^
     
  8. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Koliko znam, u BIOS-u se očitava samo temperatura IHS-a, a ne temperatura jezgri. Nisam siguran, ali mislim da je poklopac prilično hladniji i zato se uglavnom gledaju temp. jezgri.

    Nema te šta biti strah ako su temperature ok, tj. ako nisu iznad 75°C u loadu.
     
  9. Triforce

    Triforce Aktivista

    Jbg kad nzm temp jezgri. Evo updejto bios, opet pokazuje 42C i ne mjenja nikako. Zbog toga me strah :|
     
  10. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Pa toliko bi i trebao da pokazuje BIOS. Tako nešto slično i kod mene pokazuje, dok su očitane temperature u Windowsu, tj. u Everestu oko 60°C i 72°C u loadu.

    Jednom sam loše postavio cooler, u BIOS-u je pisalo da je temperatura 105°C. I tako je bio uključen PC jedno 2-3 minute i ništa procesoru nije bilo. Naravno, to se nipošto ne smije ponavljati, ali hoću da kažem da ga kratki temperaturni "izboj" ne mora nužno uništiti. A temperatura ti je najbolji pokazatelj da li si pretjerao sa povećanjem napona za CPU.
     
  11. Triforce

    Triforce Aktivista

    Skino Everest. Pokazuje normala temp CPU-a ali jezgre faila da pokaže
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    PA sta ako ne pokazuje,ni kod mene poslije otkljucavanja L3 cache memorije na procesoru ne pokazuje temp jezgri al pokazuje temp samog procesora i to mi je dovoljno za orijentaciju.
    Nek ne ide preko 60C i OK je.
     
  13. efo

    efo Komšija

    Skini noviji Everest, jer bi ti trebao pokazivat i pojedinacne tempe...
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kome si ovo uputio,Triforceu ili meni?
     
  15. efo

    efo Komšija

    njemu lave
     
  16. Triforce

    Triforce Aktivista

    Eh sad ljudi. Dugo mi je stajao na 3.2GHZ. Max temp je bio 50C. Sad Ocu da probam da ga dignem na 3.8Ghz, sve dok je temp ispod tj do 65C ja mislim da je uredu. Sad neznam, mozel mi neko pomoc kako da stavljam voltazu i to ? Hocu prvo da probam 3.6Ghz. Mozel mi neko rec kako sta da namjestim xD
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma nemoj ici naponom preko 1,5V i dizi dokle moze, naravno da temp ne predje 65-70C
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    S tim procesorom ja ne bih isao ni preko 1.4V. Ne podnose povisene napone najbolje.
     
  19. Triforce

    Triforce Aktivista

    Na 3.6Ghz sam sad, 1.32V. Izgleda ok, moram ga još malo stress-ovat.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da, sad skontah da je 45nm :). Ne idi preko 1,4V i to je to.