1. Vjetric

    Vjetric Aktivista

    Pokusavam OC E8400 na 4.0 Ghz, molim pomoc.
    Zasada je stabilan na 3,6 Ghz i temp. dostizu 52 C. OCCT radi kojih 3 sata i onda zabloka.
    Sljedio sam upute na ovoj stranici i ovoj. Kao sto pise na zadnjoj stranici od ove dvije, kad promijenim Vcore na 1,4 javlja mi gresku i trazi da podesim bios. Kako uopce stavit na 1.4 V kad nudi podizanje za 1.25 Vsto dode na 1.375 pa na 1.5 V. Kad stavim na Auto, podigne sistem, CoreTemp ocitava 56 C za vrijeme OCCT-a. Imam i nekih problema s pokretanjem Prime95 al o tome mozemo poslje :)
    Memorija Corsair.
    Treba i memoriju sredit, al to poslje...
    Cooler
     

    Attached Files:

  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Dodaj malo voltaže procesoru i NB-u...ali ne pretjerano.
    A i ako želiš iznad 3.6GHz moras paziti da memorija ide preko 800MHz pa i memoriji moraš dati malo volti.
    Ali prvo provjeri dokle ti memorija ide maksimalno.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mani se "Auto" postavki za napone, sve obavezno rucno podesi.
     
  4. artemis

    artemis Komšija

    Taj proc bi trebao da ide na 4ghz s lakoćom.Obavezno sve manuelno postavi,memorija bi trebala da ide dovoljno.
    Sem ako ti batch pocinje sa Q805,onda mu je 4ghz limit(pri cca 1,5V).
     
  5. Vjetric

    Vjetric Aktivista

    I kad stavim na 1,5V nece pokrenut sistem, kad stavim na auto, oce.
     
  6. Pasha

    Pasha Komšija

    Ukljuci "load line calibration", cpu ratio sett. stavi na zeljenu vrijednost,procitaj sa modula na kojem ti naponu radi mema i navedi sve komponente koje posjedujes .
     
  7. Moncho

    Moncho Komšija

    EIST C1 funkcije off ?
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Iznad 1.4V i to bez nekog dodatno hlađenja nije za 24/7 rad.
     
  9. Pasha

    Pasha Komšija

    Ne znam kako je sa ovom serijom 45 nm procesora,ali na mome proc(E2180 +Ac 7 Pro) je uredu sve do 1,5 Vcore za 24/7 . Nesto sam citao da je ta serija osjetljivija,ali ne znam da bi bio problem ako ima dobro hlađenje.
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pa to je 45nm...ne treba tu udariti 1.5V.
    Pokušaj sa 1.4V i vidi koliko možeš izvuci ali pri tome pazi temperature.
    Ali pri tome dodaj i NB-u nekih +0.2V.

    Koliko ja vidim ta tvoje memorija za CL3 traži 2.4V.
    Postavi na 2.4V manualno i postavi latencije na 5-5-5-18 i tek onda traži maximalni FSB procesora.
    Trenutno ti je napon memorije 1.8V što kod takvih memorija nije dovoljno ni za rad 800Mhz 5-5-5-18.
    Jer ako memorija ne ide preko 800MHz onda ni FSB neces pomjeriti iznad 400Mhz.
     
  11. Vjetric

    Vjetric Aktivista

    Vcore sam stavljao na 1.375, 1,5 i 1,625 i nece podici sistem, tek kad sam stavio na Auto hoce. Dok je Vcore na Auto, DDRvoltage i NB mogu mijenjat kako zelim, stavljao sam i na 1.25 i 2,4, podize sistem. NB se podize za 0.15 V, standard je 1.25, meni je trenutno na 1.4. DDR voltage se podize za 0.05, meni je trenutno na 2,1 V. OCCT sam pokrenuo samo na par minuta i temperature su se mijenjale od 56-61 C, najčešće oko 58 C. OCCT stalno pokazuje Vcore 1.30 .Clock je na 4 Ghz, 9x445, Ram 891......?

    Cesto dok radim u windows nesto sta zahtjeva malo vise memorije zna me izbaciti i pojavi se plavi ekran na jedno pol sekunde, ne stignem nista procitati i kompjuter se resetira. Nesto pise tankim, povecim bijelim slovima, nema puno teksta jer je veliki razmak među redovima i slova su veca.... To mi se prije znalo pojaviti uvijek kad pokrenem OCCT i prekinem ga da vidim rezultate, al vise ne. Kad udjem u vindowse pojavi se ovo: Kako to rijesiti?
     

    Attached Files:

  12. GW

    GW Moderator

    Uspori memoriju.
     
  13. Vjetric

    Vjetric Aktivista

    Da usporim memoriju? Memorija je na 5 5 5 18.
    Ne mora znacit da je do memorije, nekad sam vrtio programe tipa bittorrent, ili Acrobat Reader i isto se desavalo.
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pokreni memtest i vidi da li je do memorije....
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    plavi ekran 99% znaci memorija, podigni napon na ~2.3
     
  16. Vjetric

    Vjetric Aktivista

    Da stavio sam memoriju na 2.1, Vcore ostavio na Auto, NB je 1.4, ostalo je isto kao na slikama gore. OCCT je radio oko 9 sati bez prestanka, al se na kraju komp resetiro, ne znam kad jer sam zaspo. Temp. su isle do 63 C, al uglavnom oko 60. Nemam sad vremena za memtest i jos testiranja. Jel se mem test mora pokrenut s kao .iso i sprzit na cd?
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Na CD snimiš ISO image i bootaš pri paljenju računara.
     
  18. Pasha

    Pasha Komšija

    Ma mozda je i novi batch cpu-a,pa ne ide na 4,0. Zali se dosta ljudi na ovi noviji "batchevi" ne idu dalje od 3,6. I ukljuci taj "load line calibration",jer on popravlja Vdroop.
     
  19. artemis

    artemis Komšija

    Ako imaš kutiju,pogledaj jel piše Q805.
    Danas bi svi da klokaju...
     
  20. Vjetric

    Vjetric Aktivista

    Pogledo sam kutiju, ne pise nista takvog. Nakon nekog vremena, temp su se popela na 63 C, i poceo se sve cesce resetirati. Spustio sam na 3,6 zasad.