OC Kingston HyperX

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Reventon, May 20, 2009.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imam problem sa Biostar TP45D2-A7 maticnom, nemogu nikako u biosu da namjestim ram na fabrickih 1066MHz, boota ali nece da udje u Vistu. Dizao sam napon rama na 2.2V, NB i FSB na oko 1.3V. Na Asusovoj P5K SE bez problema radio na 1066MHz sa 2.1V, al eto riknula prosle sedmice pa uzeo ovu. Radi stabilno na 800MHz, na 1000 i vise sistem pada ko kruska. Ram je Kingston KHX8500D2 K2/2G (2x1GB 1066MHz [email protected]). Na netu sam nasao da dosta ljudi ima istih problema, izgleda da je do Biostarovih maticnih te da je potrebno namjestiti sve latencije manuelno. Ram je potpuno ispravan, a bios je zadnja verzija.
    Ako ima neko iskustva sa biosom u Biostar plocama ili ako neko zna ostale latencije ili neku stranicu na netu gdje to mogu naci neka javi. Hvala. :)
    EDIT: Evo screenshot
     

    Attached Files:

  2. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Pokušaj tRFC staviti na 54.I ja imam module koji rade na 1066MHz (2GB moduli),da bi mi radilo stabilno i memtest ne pokazivao greške moram tRFC staviti na 54,inače me sistem obara.Ako i to ne pomogne možda jednostavno ploča ne može,prijatelj mi ima isti problem na ASUS P5Q pro,gdje isto memorija neće na fabričkih 1000MHz,nego je bios spušta 800MHz.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Druze hvala, ali nepomaze, nece da boota. Trebam li jos nesto podesiti, pokusao sam sa ovim postavkama (sorry zbog losih slika):
     

    Attached Files:

  4. Mujka

    Mujka Komšija

    stavi 6 6 6 18 mora radit
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    @Reventon.
    Sto ce ti toliki napon za chipset i vtt?
    Chipset ne diraj ako nije potrebno, i kad je potrebno dodaj 0.1-0.2V.
    VTT ne treba ni povecavati ako nemas quada.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Drustvo hvala, nemogu sada isprobati jer mi je racunar u servisu zbog nekih drugih razloga, cim dodje probam pa javim.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samo da javim da nisam uspio namjestiti ovaj ram na 1066MHz, pokusavao i sa 6 6 6 18 latencijama i 2.3V al neide. Izgleda da ova Biostar maticna nevoli Kingstona, ostavio sam ga na 800MHz CL4.
     
  8. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Imao sam isti problem.

    6 GB kingston Hyper-X -a: 2x KHX8500D2/1G & KHX8500D2T1K2/4G
    Matična: ECS a780gm-a
    Napojna: CoolerMaster eXtreme Power Plus 550W

    Kad podignem frekvenciju na 1066 MHz i uđem u windows, radi 10-20 minuta i zaledi. Podešavao sam timing-e, i sve dok TRC nisam stavio sa AUTO na 21 CLK, nije radilo kako treba. Evo sad ima već par mjeseci radi perfektno. Evo ti kako podešavanja izgledaju na mojoj matičnoj:

    CAS Latency (CL) = 5 CLK
    TRCD = 5 CLK
    TRP = 5 CLK
    tRTP = AUTO
    TRAS = 15 CLK
    TRC = 21 CLK
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @Surveyor
    Kod Biostarovih maticnih nepostoji TRC opcija u biosu.

    Ova TP45D2-A7 mi je izgorila, sada je TPower I45 u pitanju i isti je problem, bios bezobrazno komplikovan. Uspio sam namjestiti da mi radi stabilno na 1000 MHz sa latencijama:
    RCOMP Configuration |3|
    Static tRead Value(PL) |Auto|
    tCL |5|
    tRP |5|
    tRCD |5|
    tRAS |18|
    tWR |8|
    tRFC |42|
    tWTR |3|
    tRRD |3|
    tRTP |3|
    Wr-t-Pr-De |13|
    Re-t-Pr-De |5|
    PcA-t-Ac-De |6|
    PcA-Re-De |5|
    R-to-W |8|
    R to R |4|
    W to W |4|
    W to R |11|
    RC |3120T|
    Eto pa nek ima ako ikome bude trebalo. :smt003
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    GameXstream je u svom postu spomenuo da mu jaran ima plocu kao i ja, i da mu mema nece da radi na 1GHz, tvornicki clock. ja nisam imao tih problema, a imam 6GB G.Skill-a na preko 1GHz (tvornicki je 1GHz). jedino sto sam uradio, je dizanje voltaze meme na 2,2V, jer na auto nije htjelo raditi. vjerovatno je razlog sto imam 4 keksa (2x1GB i 2x2GB)
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma nece da radi stabilno ni na 2,35V, a na P5K SE radio sa 2V na 1066MHZ. ASUS je ASUS. Na ovim biostar plocama sa P45 cipsetom moras namjestati svaku latenciju pojedinacno da bi postigao neku stabilnost, barem kada je Kingston u pitanju, na netu sam nasao da je samo Corsair koji ide i preko 1066. Mozda se nekada smiluju iz Biostara pa izbace novi bios koji ce rijesiti te probleme, a do tada moze kolko moze.
     
  12. Surveyor

    Surveyor Novi član

  13. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Je li ima neko problem s temperaturama ove memorije? Radi mi sve ko sat 5-5-5-15 2.1V 1066MHz, ali memorija je na dodir vrela, nemoze se prst drzat nekih 5 sec. U pitanju su moduli Kingston HyperX DDR2 PC8500 2x2GB i 2X1GB.
    U specifikacijama pise: operating temperature do 55C, storage do 125C, po mojoj procjeni operating temp je kod mene bar 80C... :roll:
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    I moje gore, nista neobicno. :D
     
  15. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Mislim da mi se od sveg hardwara u kucistu memorija najvise grije, suhveli mi to skroz :D

    Hvala hurma, znaci da se ne brinem previse :D
     
  16. GW

    GW Moderator

    Pod operativnom temperaturom se misli na temperaturu zraka oko uređaja.