OC-Pomoc AsusP5E3 Deluxe /E8400 Wolfdale /8GB 1600

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by gallaxy, Jun 15, 2011.

  1. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Ovako ja bih da pitam koliko bi se ova konfiguracija mogla da clocka do stabilnih postavki znaci nista extremno i na sta treba da se fokusiram u biosu..
    Znaci ako neko ima vremena i volje da mi pomogne oko ove konfiguracije..

    1)Asus P5E3 Deluxe Intel® X38 chipset
    http://www.asus.com/Motherboards/Intel_ ... E3_Deluxe/
    2)Intel Core 2 Duo E8400 / 3 GHz ( 1333 MHz ) L2 6 MB Wolfdale 65W
    3)Cooler Master Hyper TX 3 (RR-910-HTX3-GP)
    4)G.Skill 8GB DDR3 1600MHz (4x2) (F3-12800CL7Q-8GBECO) 7-8-7-24-2N 1.35v
    http://www.gskill.com/products.php?index=247&c1=1&c2=3
    5)RADEON HD3870 PowerColor SCS3 HD3870 512MB GDDR4
    http://www.powercolor.com/global/produc ... .asp?id=52
    6)Corsair TX650W power supplies
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Moze ta ploca dici taj E8400 na 4GHz kao od sale..

    Stavi RAM da je na najmanjoj mogucoj frekvenciji kada je FSB na STOCK 333MHz..

    Sve postavke za memoriju na AUTO osim voltaze koju stavi na stock vrijednost

    FSB strap = AUTO

    FSB freq = 450MHz

    CPU RATIO = 9

    Ram freq = najmanja vrijednost dostupna

    RAM timings = 7-8-7-24 ostalo ostavi na auto

    Command Rate = 2T

    Sve ostale RAM opcije ostavi na AUTO

    Vcore = 1.xxV (koliko treba za taj CPU da radi na 4GHz,dodaji dok ne bude stabilan)

    FSB Termination Voltage = 1.26V

    CPU PLL = 1.54V

    NB voltage = 1.40V (ako je nestabilan probaj ici dalje ali ne preko 1.5V)

    DRAM voltage = stock za taj RAM kit

    SB voltage = na minimalnu vrijednost

    CPU GTL = AUTO (CPU Voltage reference u tvom BIOSu)

    NB GTL = AUTO (North Bridge Voltage reference u tvom BIOSu)

    Load Line Calibration = ENABLED (CPU Voltage Dumper u tvom BIOSu)

    CPU & NB Skews = AUTO

    CPU & PCIE Spread Spectrum = DISABLED

    U CPU configuration tab iskljuci sve opcije kao sto su C1E,SpeedStep,TM function itd i stavi CPU ratio na 9x..


    Testiranje stabilnosti:

    1. Prvo spusti CPU ratio na 6x i Vcore na STOCK a sve ove ostale vrijednosti stavi kako sam napisao..

    2. Testiraj sa Prime95 Large FFT testom najmanje 3 sata da bi testirao FSB stabilnost sistema

    3. Ako prodje P95 bez gresaka onda reboot u BIOS i digni CPU ratio na 9x i digni Vcore na 1.30V za pocetak..

    4. Onda pokusaj sistem da boot i ako prodje idi u OS i testiraj sa Intel Burn Test 20x runs sa max RAM postavljenim za test (ako se sistem srusi ili prijavi error onda samo dodaj malo Vcore i opet testiraj sa IBT)


    Tek kada sve ovo prodjes bez gresaka i crashova onda mozes pokusati da dignes frekvenciju RAM-a (ako je moguce) i da je testiras sa memtestom..
     
  3. gallaxy

    gallaxy Novi član

    E za ovakvo upustvo moram da se zahvalim ! 1000 PUTA TI HVALA -KingT- i javit cu ti se za vikend cim mi ovi ramovi stignu jer sam ih juce narucio oni mi fale..
    POZZ..
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma


    Samo da te napomenem da taj RAM sto si narucio nije na Qualified Vendors Listi te ploca ih mozda nece podrzavati na punoj brzini (1600MHz) ili u sva 4 memorijska slota (znaci svih 8GB od jednom)..

    Asus ploce su izrazito poznate po tome da su VEOMA IZBIRLJIVE sto se tice memorije te da veoma cesto korisnik naleti na probleme prilikom koristenja "nepodrzane" memorije..

    Takodje bih ti preporucio da flashujes zadnji BIOS 1502 KLIKNI OVDJE
     
  5. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Ok, nadam se da nece biti vecih problema oko ramova mada sam i ja primjetio da nema ove ploce na popisu za taj ram ali eto opet se nadam da nece biti trzavica . najvise sam se odlucio za te ramove zbog dobrih latencia i voltaze..
    sto se tice BIOS-a to sam vec odradio.
    reci mi sta mislis sa STOCK vrijednostima default ili sta vec znaci ?
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma


    STOCK je fabricka vrijednost za komponentu,bilo da se radi o frekvenciji ili naponu..

    Za procesor mozes vidjeti stock Vcore u CoreTemp programu i oznacen je sa VID,ali prethodno moras u BIOSu da iskljucis C1E,SpeedStep,da ostavis Vcore= AUTO i da rucno stavis mnozilac na 9x..

    Za memoriju je oznacena stock voltaza na stickeru ili u specifikacijama (u tvom clucaju 1.35V) ali nisam siguran da ces moci da postavis voltazu memorije nizu od 1.5V u BIOSu..
     
  7. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Dali mi mozes ukratko objasniti neke stvari u vezi ovog "guide" koje mi nisu jasne?

    Ovako zbunjuje me ovaj post-
    1)citiram:Stavi RAM da je na najmanjoj mogucoj frekvenciji kada je FSB na STOCK 333MHz..a dalje stoji da stavim FSB 450mhz ? ono sto ja nerazumijem je to ako stavim RAM na najmanju frekvenciju kako da dobijem onda vise MHz na procesoru!?
    2)Vcore = 1.xxV (koliko treba za taj CPU da radi na 4GHz,dodaji dok ne bude stabilan) predpostavljam da se ovo odnosi na CPU voltazu ?
    3)CPU & NB Skews = AUTO ovu opciju nemogu da pronadjem u biosu.

    I ako mozes da mi u najkracem obliku objasnis zasto su ove promjene bitne:

    Ram freq = najmanja vrijednost dostupna
    Command Rate = 2T
    Load Line Calibration = ENABLED (CPU Voltage Dumper u tvom BIOSu)
    CPU & NB Skews = AUTO
    CPU & PCIE Spread Spectrum = DISABLED
    U CPU configuration tab iskljuci sve opcije kao sto su C1E,SpeedStep,TM function itd..

    i sta da izaberem kao test u ova 2 programa;Prime95 Large FFT - Intel Burn Test ?

    Eto ako imas vremena bas bi mi pomoglo i zahvaljujem za pomoc.. :idea: :oops: :smt006
     
  8. Mujka

    Mujka Komšija

    2. Testiraj sa Prime95 Large FFT testom najmanje 3 sata da bi testirao FSB stabilnost sistema
    Intel Burn Test 20x runs sa max RAM postavljenim za test (ako se sistem srusi ili prijavi error onda samo dodaj malo Vcore i opet testiraj sa IBT)
    znaci u intel burn testu nemas sta birati osim max rama
    ovo load line da voltaza postavljena u biosu bude sto tacnija i u windowsu znaci da nema plaho varijacija
    ovo dole jednostavno iskljuci c1e speedstep
    a ovo gore iznad nek ti on objasni
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    1) Stavis FSB na 450MHz i onda izaberes najmanju vrijednost dostupnu za RAM

    2)Vcore je CPU Voltage

    3)Ako nemas CPU i NB skew opciju u BIOSu onda je zanemari


    CPU Voltage Dumper opcija ce pomoci da imas manji pad napona Vcore kada je procesor pod opterecenjem (poznato kao Vdroop)

    I u CPU configuration tab iskljuci sve opcije kao sto su C1E,SpeedStep,TM function itd..

    U Prime 95 izaberes "Options" i onda "Torture test" i onda izaberes "In place Large FFT" i pustis da ide jedno 3 sata,kada hoces da zaustavis ides na "Test" i onda na "Stop"..

    U Intel Burn Test stavis "20" u "Times to run", kliknes na "Standard" i izaberes "Maximum" i onda "START"

    Ja te ne mogu poducavati osnovama overklokinga,ali imas mnogo tutorijala "How to OC Core 2 Duo" na netu..
     
  10. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Ok. hvala na objasnjenju to bi bilo to sto me je najvise interesovalo hvala jos jednom.
    POZZ
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Intel burn test nije mjerodavan.Bolji je Large ftt.Intel burn test je dobar za testiranje samog cpu tj.Vcore.Ali fazon je sto ne testira chipset dovoljno tu je bolji prime 95 jer on direktno opterecuje fsb i tu se pokaze ploca.Intel burn test je na deafult postavkama znao izbaciti greske za ram,iako je taj ram prolazio memtest(nije meni nego sam gledao na jednom forumu) iako ovo po sjecanju govorim jer sam davno citao o intel burnm testu.Tako da je po meni najjbolje intel burn test za cpu sam, a za fsb i ram prime 95
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    de sena ne provaljuj se :smt006
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja kazem sta je meni licno bilo a i iskustva drugih.Intel burn test je zapravo linx u drugom pakovanju a znamo da linx pare ne valja.Prime ftw
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    procitaj citavu temu pas skontat o cemu ti pricam de mod da izbrise ovo
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sory brate mujka nisam sve procitao.Samo sam uletio.
    Nek obrise mod ovo.
     
  16. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Vec sam napiso da jos nisam dobio gore navedene RAMOve,pa sam poceo testirati sa ovim sto sada sjede tj: 2x1Gb OCZ3P16001G dual ch ,medjutim ploca pokazuje 1333Mhz ,e sad sam ih digo na 1508Mhz znaci FSB freq 377Mhz i u core speed mi je 3393Mhz i test sa IntelBurn je proso bez problema.
    Interesuje me dali ima neki program za mjerenje temperature RAMa jer neznam kakva je situacija sa ramovima mada sam voltazu na ram i cpu stavio auto.?
    I Vase misljenje koliko daleko bih mogo ici s ova 2 rama..

    I ako nije problem da mi objasnis kako si doso do ove voltaze:
    FSB Termination Voltage = 1.26V
    CPU PLL = 1.54V
    NB voltage = 1.40V (ako je nestabilan probaj ici dalje ali ne preko 1.5V)
    POZZ.. :smt006
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne postoji program za mjerenje temperature RAM-a..

    Pa rekao sam ti stavis FSB na npr tih 377MHz i onda izaberes najmanju dostupnu frekvenciju za RAM..

    Mislim da bi sa tim RAM-om mogao sigurno do 3.6Ghz lako (9x 400MHz FSB a 1600MHz bi bila brzina RAM-a)

    A za voltaze,to je iz iskustva sa C2Duo i C2Quad procesorima i 775 socket maticnim plocama, mada svaki procesor je razlicit kao i maticna ploca pa ove voltaze ne moraju bas odgovarati..
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Mozes ram mjeriti flukemetrom ali nema potrebe definitvno.To su cipovi koji su ratirani na 70-80c a griju se po 20-30c cak i kada rade na vecim voltazama
     
  19. gallaxy

    gallaxy Novi član

    Interesuje me po cemu da odredjujem koliku voltazu treba da stavljam za ove dole 3 funkcije u Bios-u, kako bih znao da nije previse a da nije ni premalo kako mi se nebi grijala ploca bez potrebe ili u drugom slucaju da se nerusi system zbog male voltaze ? CPU i RAM voltaza mi je jasna ali ove tri stvari ne kontam za sta sluze i sta je najbolje mjerilo da se izabere odgovarajuca voltaza ?
    FSB Termination Voltage =
    CPU PLL =
    NB voltage =
    I kako se postavljaju slike ovdje na forumu i imali neki program za slikanje bios-a ?
    POZZ..
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    napisao ti je covjek vec...
    a ako vec hoces cjepidlacit kad stavis te koje ti je on rekao pocni smanjivat i radit iste testove i sam sebi nadji minimum i onda na taj minimum dodaj makar 10% i to je to!!!
    i hajd malo razmisljaj sam :D