1. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Imam gigabyte EP45-DS3P Sck.775 i procesor dual core E5400. Pri povecanju FSB-a sistem se ne moze dignuti (Promjenio sam omjer RAM-a i FSB-a, da memorija ne bi presla 800Mhz). Digao sam vcore na 1, 225V, i htjeo sam provjeriti da li mozda neka greska u naponu pa sam spustio frekvenciju FSB-a i sistem se podigao bez problema i sad mene zanima da li je to zbog toga sto nisam povecavao ostale napone, kao sto su:

    [​IMG]

    I moze li neko pametan (ko se razumije u ovo) napisati koje napone (za procesor) osim vcore-a trebam povecati i koliko maksimalno
     
  2. GW

    GW Moderator

    Ima li taj softver automatske postavke?
    Ako ima, koristi ih.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Za koliko si tacno povecao FSB? Usput, mozda ne bi bilo lose da se s postavkama igras iz BIOS-a, a ne iz Windowsa.
     
  4. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    FSB sam tacno povecao za 30Mhz, a windows sam samo za testiranje koristio, u biosu je napon 1.225V, a u windowsu 1.184V u idle rezimu rada( ocitano u cpuz)
     
  5. Esh

    Esh HWB

    CPUZ ne ocitava pravilno radni napon, nemoj obracati paznju na to. Otidji u BIOS, bez ikakvog podizanja napona probaj povecati FSB za tih pocetnih 30-tak MHz i samo obrati paznju na memoriju, trebalo bi da prodje bez problema.
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Sve obori na default, udji u Windows, zapisi vrijednosti napona. Odredi vDrop i vDroop ploce, pa onda pomalo dizi FSB. Na tom procesoru, ako dignes FSB za 30MHz, povecao si frekvenciju procesora za 405MHz sto je sa standardnih 2.7GHz poprilican skok za Pentium procesor ako se radi o primjerku ispod prosjeka. Ali prvo sto trebas uraditi je ukloniti taj nekakav kvazi-alat za overclock, i naoruzat se CPU-Zom, Linpackom, OCCT-em, P95 i slicno. Navedi i ostatak konfiguracije (memorija, napojna, grafa, hladjenje).
     
  7. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Evo vratio voltazu na 1,2V u biosu, u windowsu je 1,52V (minimum), max. (1,68V) u cpuz. Omjer je FSB 3:5 RAM i sad sam dignuo FSB za 20Mhz... I usao je windows bez problema, a kao alat koristim easy tune 6 koji mi ocitava temp. 25 stepeni isto ko i bios, dok speed fan ocitava 49, 48 stepeni. Hladjenje: Scythe Mugen 2,
    RAM: 6GB Kingston PC2-6400 800Mhz, , Grafika: HD4850 512MB.
    Dizacu FSB sve dok ne budem mogao uci u windows
     
  8. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    I sta onda kad ne budem mogao uci u windows (stavio bih upitnik, ali ne moze zbog tastature, tako da se izvinjavam zbog pravopisnih gresaka).
     
  9. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Molim? U BIOS-u postavio 1,2V i u Windowsu ti ocitava 1,52V? Zadnja verzija CPU-Z? :eek:
    Ja rekoh da stavis sve na auto/default i ocitas napone u idleu i loadu.
    Temperature u idleu nista ne znace, za to izgleda treba sticky postaviti jer ljudi kontaju temp u idleu ok i nikad nece vise od 3% zauzeca procesora preci. Zavrti neki CPU test na pola sata pa javi hoce li se srusiti i kakve su temperature (gore naveo programe). Temperature ocitavaj CoreTempom ili RealTempom. Sta ce ti 6GB memorije, cime se to bavis pa ti toliko treba?
    Kad ne budes mogao uci u Windows, onda restartujes, udjes u BIOS i vratis kako je prije moglo i pitas sta da radim, naravno ako poslusas sve sto ti kazemo dosad (sto vidim ne radis). Kakva ti je to kamena tastatura pa ne mozes upitnika napisati? :lol:

    Koristi [​IMG] tipku u gornjem desnom dijelu svog posta ako zelis nesto dodati.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  10. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    testiram sa prime 95 priority 5, testiram...
    edit: postavio sam priority na 10
    edit2: restarto se racunar
    temp. su: 51 stepen u real tempu (min. napon je 1.15V)
    i sta dalje

    edit3: podigao sam napon na: 1,218V, a u windowsu pod prime 95 napon je 1,168V i prosao je test

    podigao sam FSB za 27Mhz i ne moze uci u windows
     
  11. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    evo podigao sam napon na 1,243V, a u windowsu pod prime 95 padne na 1,200V, ali sam morao smanjati frekv. FSB-a da bih usao windows
     
  12. GW

    GW Moderator

    Samo povećavaj FSB i napon procesora i traži stabilnost sa OCCT power supply testom. Slobodno idi do 1.3 V. Množioc možeš smanjiti malo. Ako ne možeš postići barem 266x12, onda se klokanje i ne isplati jer nisi dobio skoro ništa.
     
  13. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Povecao sam vcore na 1,3V i digao sam FSB za 27Mhz, uopce se nije htjeo upaliti kompjuter, pa sam sad radio reset cmos-a. Ali na staroj MSI ploci koja uopce nije podrzavala regulaciju napona lako sam digao takt procesora za 650Mhz. Mislim da je to zato sto se kod ove sad ploce koju imam mora svaki od ovih napona postaviti rucno, a kod stare ploce je ostajao vcore isti na 1,2V i sve je bez problema islo i sad mislim da je to zato sto su se kod nje ovi naponi koji na ovoj ploci mali, i moraju se rucno podesavati, na staroj ploci su su vec bili visih od ovih. Pretrazvao sam po netu i vidjeo sam na youtubu da su povecavali napon za CPU Termination i napon za MCH core, ali ja necu da se igram s tim i stoga cu se okaniti ovog da ne bih ostao bez ovog sto sad imam
     
  14. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    vozdra svima i hvala onima koji su pokusali pomoci