OC procesora - problem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by mirza_sa, Apr 19, 2008.

  1. mirza_sa

    mirza_sa Aktivista

    Pod prvo nemojte mi se smijati :shock:
    Isao sam na OC procesora
    E4500 2.2 ghz
    Dizao sam external clock prvi put na 226 i sve extra radilo ... onda sam ga prema prjedlogu hurme digo na 266 i onda dodje problem ! nece da boota comp ..
    Eh sada sta treba da uradim , trenutno sam conectovan na bratovom compu :(
    CCMOS jumper sta treba sa njim ili nesta drugo .. pls brza pomoc samo ko zna .. da nesjebem jos nesta vise ..

    hvala puno ko odgovori
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Pogledaj u manualu od ploce gdje se na njoj nalazi "Clear Cmos Jumper". I pise ti tamo, kod vecine ploca trebas da skines onu kapicu na par sekundi pa je vratis, il da je premjestis. Isto tako, probaj drzati "Home" pri paljenju kompa, ja sam imao plocu na kojoj je tako bilo moguce vratiti defaultne bios postavke.
     
  3. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Ili dizi voltazu ili smanji opet na 226. Ali taj procesor moze puno vise. To sto se ne boota, ne znaci da nemres uci u BIOS.
     
  4. mirza_sa

    mirza_sa Aktivista

    Vedo naso sam ja CCMOS1 , vidim ga i gdje je , skroz je sitan . sta trebam sa njim uraditi , jel da ga iscupam ili sta x)
    @Ace
    Znam i ja da moze puno vise... ali..
    meni se pokaze ekran crn , nisam probo da pustim da vidim ocel se moci uci u BIOS ...
    imam napojnu thermaltake 500 w
    i nemam nijedno naknadno hladjene vec hladjenje od Procesora i od Kucista ..
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Pise ti u manualu od ploce, nadji "Clear CMOS" u njemu i vidi sta ti je cinit'
     
  6. mirza_sa

    mirza_sa Aktivista

    Ma procito sam ja to sve i ima brojesi 2 i 3 su za clear memory...
    ali jumper je toliko ultra mega high sitan jedva se vidi .. a kamoli da ja skontam dje je 2 i 3 da ocistim memory :S:S
     
  7. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Pa na tim slikama u manualu ti mora biti i postavka brojeva, nisi retard! :) Uzmi kakva mala klijesta ili pincetu i uhvati jumper, prespoji i to je to. 8)
     
  8. mirza_sa

    mirza_sa Aktivista

    vidi ja sam skonto te brojeve i sve zasta koji sluzi "nisam retard" :)
    nego na tom ultra mega high malom jumperu se nevde ti brojevi , neznam sta dje da prespajam
     
  9. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Pa imas samo 3 pina....ne trebaš ništa brojati koji su brojevi.
    Ne možeš profulati između 1-2 i 2-3

    Ako stvarno nemas dobar vid onda izvadi CMOS bateriju na minut-dva i vrati je ponovo.
     
  10. mirza_sa

    mirza_sa Aktivista

    to znaci da iscupam onaj jumper skroz ili ??
    na koju bateriju mislis ?
     
  11. Pasha

    Pasha Komšija

    Jednu jedinu bateriju na ploci.
     
  12. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Onda si se pogresno izrazio, bootanje je dizanje operativnog sistema. A tebi je sve crno, nema ni POST testa, ni BIOS-a. Kod jumpera nemas sta gledati, ako je na 12 ti ga prebacis na 23 i cekas nekoliko sekundi pa vratis. Imaju samo 2 moguce pozicije jumpera, nemoras ni vidjeti brojeve.
     
  13. mirza_sa

    mirza_sa Aktivista

    slusajte ovako
    na jumperu sam na njemu imao nesto nakaceno
    eh sada to nakaceno sam slucajno skinuo i odletilo mi je negdje u kucistu (pokusavam da nadjem :( )
    eh sada bez "nakacenog" imam neke 3 ko zice male , cvrste ...
     
  14. Pasha

    Pasha Komšija

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  15. selvin

    selvin Moderator

    Mislim da ti je to "malo nakaceno" bila ona kapica.. koju si samo trebao premjestit..
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    To što je ispalo je ona kapica ja kontakt između pinova
    Za to vrijeme koje je potrebno na nađeš jumper i ponovo ga stavis trebalo bi da ti se resetuje.
     
  17. Pasha

    Pasha Komšija

    Dok ja nađoh video,covjek uleti sa drugim problemom :D

    Kako ReNNo rece..

    BTW Zato ja mrzim ganjati jumper. Nepristupacan je..
     
  18. mirza_sa

    mirza_sa Aktivista

    Joj sad mi se ono malo nedje zagubilo u kucistu joj boze meni nikad kraja problemima oko compa :cry:
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Skini tu kapicu sa kakavog starog hard diska ako imas, ili skini sa svog DVD-roma il HDDa :)
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako ništa može komad žice da odradi posao.
    Ali ako nisi mogao ni skinuti jumper i premjestiti ga ne vjerujem da imas smirenu ruku da se žicama igraš.

    EDIT: bolje ti je ovo što je vedo preporucio.