Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za “potpuni” HDR dozivljaj treba 4000nits, zapravo je i to konzervativno.

    1000nits vrijedi samo za LCD, zato sto imaju nizak kontrast. OLED i sa 500nits ima dobar HDR, zbog infinite kontrasta. Al to valja samo u mracnoj sobi, u osvijetljenoj je 500 bas premalo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Dobro imaju novi OLED-i po 800 nits, ali slazem se da zbog per pixel dimminga u mracnoj sobi daje prednost.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    800 imaju kratkotrajno i to na manjem dijelu ekrana, do 10%. Cim scena potraje iole duze, tv obara brightness jer bi se u suprotnom panel pregrijao.

    Naravno ni najbolji FALD LCD-i nemaju peak brightness na 100% ili 80% ekrana kao na 10% ili 20%, ali razlika nije toliko drasticna kao kod OLED-a, i najbolji OLED ce bit prilicno los a 80% ekrana ili vise, o sustained da ne pricam.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    To da, ali FALD u mraku se gubi totalno, a da ne govorim o Edge LED, blooming puca na sve strane. Imas dosta dobrih videa od Vincenta sa HDTV testa na tu temu.
    Ne branim OLED sto ga ja imam, da ne valja rekao bih, da je 10k KM, ali overall ja ne vidim trenutno nista bolje. Mini led ce to sigurno promjenit, ali nece sigurno ni LG sjedit skrstenih ruku oko OLEDA.
    Problema OLED je bas taj sto ne moze sustained svjetlinu da odrzi, primarno jer se grije, C9 vreo bude nakon HDR sadrzaja.

    Sent from my iPad using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 25, 2021
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, blooming je najveci problem FALD televizora, bukvalno problem No. 1. To je jedan od razloga zasto sam kupio obicni edge-lit TV, dobar FALD (a htio sam i HDMI2.1, kao i Dolby Vision) trenutno ne postoji.

    Ja i kazem da OLED ne moze "izbacit" velike nitse upravo zbog zagrijavanja. Zapalio bi se da nisu ogranicili svjetlinu.
     
    Sena likes this.
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja imam jos KS8000, Edge LED, i puca oko 1500 nits, i vise kad sam mu gasio protekcije u service menu. Kod staraca je u dnevnom, i ok je ali ima pro bias lighting montiran, plus uvijek je poprilicno svjetlo u dnevnom, za razliku od moje sobe.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A to je dok su jos bili "jaci" edge-lit modeli. Imali su samo vertikalni local dimming, i to je nesto. Trpi kontrast kad imas toliki brightness a nemas dobro kontroliran dimming, crna bude previse lifted.
     
    Sena likes this.
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    U SDR je odlican, komotno rame uz rame sa C9, ali u HDR se bas pogubi, totalno.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  9. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Kupljen samsung, hvaalaa svimaa na savjetima, odlican je.
     
    Vedo and dams82 like this.
  10. bajumbajum

    bajumbajum Novi član

    pozdrav novi sam na forumu vidim da si ti stari clan i sve to pa ne zelim da pomislis da te ne respektujem u tom smislu ali ovo sto si napisao za tcl, lg i xiaomi stvarno nema potpore ali ni malo .dugo ,dugo godina pratim tcl marku jos dok na balkanu nisu znali da postoji mnogo jak kineski inovator koji je svoju robu godinama izvozio u sjevernu ameriku koja je preplavljena njihovim proizvodima, identicni se isporucuju u evropu s izuzetkom par delux modela koji su samo za usa trziste. xiaomi se za sad pokazao odlicno sa svojim tv u srednjoj klasi . lg ima ips modele sa ubjedljivo najnizim input lagom za gaming to se zna ko zeli tv za pc gaming i konzole .samsung dobri tv ali ni blizu ne stoje sa tv kao u mobilnoj industriji, samo imaju mega muli milionske reklame koje rade svoj posao .
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa na rtings ima odlicnih TCL modela. Pusti Stivija, on je trazio neki vanzemaljski TV i na kraju se odusevio najobicnijim Samsung modelom :D
     
    Haker likes this.
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vidi se koliko si citao.

    Rtings testira americke modele, a sta sam ja rekao za TCL u USA?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. bajumbajum

    bajumbajum Novi član

    ma dobro ja vidim da se momak poprilicno razumije u vezi tv ali za ove tvrdnje u vezi tcl ,xiaomi i lg nije u pravu bez da se iko uvrijedi ,jos jednom pozdrav svima.
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sta cu citat romane, procitao pola interneta, a u praksi se odusevio teskim prosjekom. To sto su revieweri picajzle, pa svaku sitnicu detaljno obradjuju je druga stvar, ali to u praksi nama velikoj vecini ne znaci nista. To je isto kad digital foundry kaze da igra ima framedrops sa 60 na 55 ili kad zoomira teksturu 400% i kaze tu je malo mutna...
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisam htio ic u detalje, mogao si onda rec i da LG ima najbolji OS za televizore, te najbolji daljinski, te da IPS ima dobre uglove gledanja i da je bolji za dobro osvijetljene prostorije. Ja sam samo rekao da LG ne bih jer je (skoro pa uvijek) IPS, a to znaci kontrast od bijednih ~1:1000, dok VA ima minimalno 1:5000, puno cesce 1:7000, sto je zapravo najvaznije za HDR (vaznije od peak brightnessa, barem u mracnoj sobi).

    TCL jest odron u Europi, cak i dva najskuplja modela koje imaju su losi (Hisense koji je inace losiji u USA u odnosu na TCL u EU je osjetno bolji izbor, prvenstveno zato sto se kod Hisense televizori izmedju EU i USA razlikuju uglavnom u OS-u), znacajno okrljasteni u odnosu na modele u USA. Rtings.com i mnogi drugi priznati website-i rade iskljucivo recenzije americkih modela. To sto tamo neko procita za TCL ovdje ne vrijedi. Nije mi poznato da postoji ijedan model identican u EU i USA.

    Xiaomi zasad ima samo jedan model koji je u nivou sa europskim TCL-om, lose i ispod najjeftinijeg usporedivog Samsunga. Plus im je to sto imaju Android OS, ako ista nece falit aplikacija. Koriste neki bijedni VA sa ocajnim peak brightnessom koji nije ni 300nits.
     
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Evo recimo meni se taj daljinski nimalo ne sviđa,pretežak je i onaj leteći kursor je dosadan za igranje ganje po ekranu...
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Samo nikako da kaže šta je toliko lošije u odnosu na USA modele.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa sve. Potpuno drugi modeli, u USA TCL ima modele koji za manje love nude vise nego Samsung QLED modeli, u EU su njihovi televizori na nivou Samsung entry-level televizora kao sto je TU7000/TU8000, a cak i kostaju slicno (istina, imaju i par boljih modela u Europi, ali opet nedovoljno dobri u usporedbi sa entry-level QLED kao sto je Q60T). U EU imaju Android koji nije sreca ako hardver nije dobar (a nije) jer tad osjetno steka (ovo se ne odnosi samo na TCL, nego i npr. na Philips, Sony, tek 2020 modeli imaju fluidan rad, izuzevsi entry-level).

    Da ne bude da blatim TCL, ja bih prvi kupio njihov TV kad bi USA modele imali u EU. U USA su nobrainer.
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne kontam šta konkretno nevalja u odnosu na ekvivalentan Samsung i tlc USA mode?
    Android ko android, šteka, ništa strašno, šta još?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa vec sam napisao. USA TCL usporediv sa Samsung QLED, EU TCL usporediv sa obicnim Samsung modelima. Ako ti nije jasna razlika izmedju obicnih Samsunga i QLED-a...