Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Lakše je naći vegetarijanca u čaršiji nego keramičara u kantonu :D
    Vidim po zivkanju ovih head/job hunter agencija da je baš tanko sa it radnom snagom čak i u Sarajevu.

    Kako stvari stoje sljedeće hwb druženje će biti u Malmu :D
     
    NeTRa1der likes this.
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Kod nas je realna plata 300KM plafon. Da bi zaradio 500-600KM radićeš po 12-13 sati dnevno uključujući subote i nedjelje.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa jeste, nikad vishe nisam imao ponuda i poziva za razgovore za posao kao u zadnjoj godini...
    Al et treba to iskoristiti. Plate u IT sektoru lagano rastu kod nas.
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    Ajd da malo podignemo diskisiju i komparaciju link ispod
    https://www.numbeo.com/cost-of-livi...ntry1=Bosnia+And+Herzegovina&country2=Germany

    Pa kaže da vam treba 2200eura da živite isto kao u sarajevu sa 1800(dvije prosječne plate) u odnosu na minhen, ili 1900 frankfurt

    Pa kaže da mi treba 5500eura da živim isto kao 5000km (ovdje računama da oboje radi muž/žena) kompariram dobre plate u bih

    Koliko je prcizan ovaj site?
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    Moj jaran + zena mu zarade oko 3500-4000€ rade poslove baustela + staracki dom
    Evo uzet cemo nek je to 7000KM.
    Ovde mi rodica radi u starackom domu plata 700KM(sad joj nisu produzili ugovr jer se blizilo da napuni 3 godine kako radi....) a muz joj radi isto na bausteli slicna plata otprilike imaju oko 1500KM mjesecno.
    Znači razlika izmedju bih i njemacke u istim zanimanjima je 4,6x vise se zaradi u njemackoj(stim da je u jarana zena jos kao pripravnik znaci ice plata njihova makar jos 500€ dok se snadju).
    E sad ako neko ne moze zivit u njemackoj od 3500€ to nije do njemacke vec je do njega :)
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Prema ovom linku kompariram kupovinu nekretnine tipa stan sarajevo vs munich 6om2
    - u centru 3000km/m2 vs 19000km/m2 180hilj vs preko milion
    -periferija 1800km/m2 vs 13000km/m2 108hilj vs 780hilj
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovdje najvise kakaju najgori poslodavci,citaj ovi tranzicijski,koji preko politike dobijaju poslove a i formalno su nepismeni,da ne govorim sta drugo

    svi kukaju kako odlaze radnici a kada ih pitam jesu li popravili radne uslove i povecali plate,onda se loptica prebacuje i prica neka druga prica
    znqci njima nije eovoljno sto nas 20 godina iurqbljuju i sto su samo na nama zaradili desetine miliona KM,oni bi da se ovo i nastavi...e nece da moze
    ja vise nikoga ne zalim i volio bi da se trziste profiltrira
    evo u TC gdje ja radim,trenutni konobari u restoranu su blago reci katastrofa...ne znaju primiti narudzbu,odes da jedes,iznerviras se toliko da ti ni do jela nije...svaki puta kada se popnem gore,neki novi konobar usluzuje a gazda,iako klepq ogromne pare,nije se skontao da obuci njih 10,da podigne platu i da barem 5 od tih 10 ostane
    isto mu je i u marketu...svaki dan neke nove radnice,plate dio u bonovima koje opet samo kod njega mozes potrositi,dio plata a dobar dio nije ni osiguran
    on prosle godine uduplao kvadraturu trznog centra i sagradio jos jednu halu,pored ove

    ali je i do ljudi...ja ovim radnicima govorim da ne cijene sebe ni minimum,dok pristaju da rade neosigurani i za bonove

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma


    Dodaj ktome,

    Gore ima
    - vrhunski tretman u zdravstvu
    - vrhunski prevoz kuca-posao
    - cijena hrane vishe manje ista ili manja (sem alkohola).
    - radis u odlicnim uslovima gdje se postuju svi bitni zakoni radnika
    - placa se svaki sati prekovremeno i vikendom..

    samo neke informacije veoma bitne za radnika..
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kupovinu stana ne treba gledati kao trosak, nego vise kao investiciju. Ako kupis stan u nekom vecem gradu u EU uvijek ces ga moci prodati, i to vjerovatno za vise nego sto si ga uzeo.

    Troskovi zivljenja su skuplji, ali daleko od toga sto ta stranica pokazuje. Ja imam osjecaj, kad dodjem u BiH i kad odem u prodavnicu, da vise dobijem za $$ u Swe nego sto dobijem za $$ u BiH. Da se razumijemo, u obzir uzimam i kvalitetu proizvoda, ne samo kolicinu. Prednost kupovine u BiH je sto mozes, ako zelis, kupovati dosta domacih proizvoda (direktno sa sela, mlijeko, jaja, meso etc.) dok je to vani uzasno skupo.

    Ovo sto bhd rece, pored vise novca, dobijes vise bitnijih stvari koji igraju vecu ulogu u kvaliteti zivota.
     
  10. Almir

    Almir Komšija

    zippoo u gracanici koliko ja znam ima preko 35 milonera ;)
     
  11. Mujka

    Mujka Komšija

    Ma sve ima svoje al ovde PROSJECNA plaća treba da je 1000KM što vjerovatno i jeste jer ima dosta plata u kovertu...
     
  12. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma sta ce ti stan. Pola svijeta zivi na rentu, samo se mi vezemo ovdje za stan, kucu :)
    Mi kad se vezemo za nekretninu buraz, i vezan si za to mjesto do sudnjeg dana...
    Malo sire razmisljat, gledat.. danas sutra nadjes novi bolji, ljepsi.. jeftiniji, skuplji pozicija posao.. 1000 stvari :)

    Ovdje se zakuca za jedn mjesto i to je to.
     
    Last edited: Jan 9, 2019
    Ninja likes this.
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A tamo gdje ima puno milonere znaci da su sve pare u njihovim rukama a da ostatak gradjanstva zivi u bjedi.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    @bhd - problem je u BiH sto nemas mogucnost tako lako prodati stan, a kucu da i ne govorim. U razvijenim zemljama ljudi kupuju i prodaju isto kao sto bi ti mijenjao stanove da rentas, nemas ogranicenja ako imas lovu.

    Sama konstantacija da se vezes za nesto, ako uzmes stan vani, i nije bas istinita. Znam po sebi, isto sam tako razmisljao, a onda su bliski poznanici uzeli, prodali, zaradili i kupili drugi stan/kucu (par njih). Trziste je takvo da i drugi imaju da kupe tu kucu/stan od tebe, bitno je samo da ima potraznje. U BiH je situacija malo teza, teze je uzeti stan, pa ces veoma cesto vidjeti stanove koji se prodaju godinama. U mjesto gdje ja budem stan se proda prije nego bude "viewing" tj. prije nego sto ljudi imaju sansu da ga vide na trzistu jer je neko ponudio dobru cijenu.
     
    bhd likes this.
  15. Almir

    Almir Komšija

    Meni je ovaj site poprilično tačan ako gledam cijene u Tuzla/Sarajevo naravno da ima i jeftinijeg u odnosu na stranicu, i mislim da realno pokazuje trošak i odnos...
     
  16. Neraa

    Neraa Aktivista

    Ako vec gledas samo kupovinu stana kao pokazatelj onda u racunicu uzmi i kredit te kamate u Bosni i u Njemackoj.
    4-6% vs 1.5%-2.5% na kupovinu stana.
     
  17. Almir

    Almir Komšija

    prije će biti 2,5-3,5 nego 4,5,6
     
  18. kio

    kio Komšija

    Prijatelji kupili stan, 1% kamata u Njemackoj (nesto stimulise Njemacka ili kako vec ide). Kod mene 4.2 (snizeno sa 5.5), porediti se ne moze.

    Trenutno su finansijska sredstva povoljnija pa je iznos eks bolji, ali i za nju morate imati perfektne uslove :)
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    U Bosni odes na pijacu da ustedis, u Njemackoj sve 5 puta skuplje na pijaci nego u radnjama :D Ovdje se ljudi dosta sele, cak i ko kupi stan, kucu. Rijetko ko gleda na to kao na stalno boraviste. Kod nas je ono "da sam mladji, mozda bih imao volje" cim u tridesete zagazi :D
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Nisam upucen u trziste nekretnina u Sarajevu, ali u Tuzli je konstantno u izgradnji 7-10 novih zgrada. Trenutno se rade: Stupine I2 i I3, Stupine A1 i A2, Irac O7 i O8, Sjenjak S - 3 lamele, Oaza naselje, Tehnograd Slatina, Square, Deling Zlokovac, itd. To je preko 1000 stanova za 5000 stanovnika, sto je 5%. Potraznja je ogromna, dosta utice i dijaspora i odlazak ljudi. Iako mnogi misle da se tako oslobadjaju stanovi i da ih ljudi prodaju, zapravo ljudi dodju iz inostranstva i kupe jos jedan jer je dobra investicija. A kamate su sad pale ispod 3% kod dosta banaka, tako da nije bas ta prica kao prije par godina kad se poredi sa Evropom. Prodati stan u Tuzli nije nikad bilo lakse, cijene su dobre za prodati, "lose" za kupiti, tako da ne znam zasto bi neko bio vezan za nekretninu :)