Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Vjerujem da ima dosta razlike po razlicitim gradovima. Ako npr pogledas Sanski Most/Prijedor, mislim da se narod masovno iseljava (zbog same cinjenice da je dosta raje bilo vani pa se vratilo, i sad djeca koja znaju njemacki odose kao naruceni). Tuzla jeste speficna - ima tu dosta firmi koji zele omladinu pa omladina doseljava i sl. Situacija definitivno nije ista u drugim gradovima.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Tuzla je atraktivna, kod nas u kantonu je realno krkljanac, nikad vise ljudi. U Zivinicama je sad svaki dan guzva i na putu i trotoaru, a prije nekoliko godina samo pijacom zivne grad. KS jos zivi, ovo ostalo kao pustinja naspram ova dva. USK svaka druga kuca na prodaju u gradu, nemas kome ni prodati kad svi odose, dok u TK imas konstantno priliv ljudi iz okolnih gradica, sela.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nisi dobro informisan
    preko 100 milionera ima

    i drze monopol u svemu,...u satnici,u cijeni goriva,u cijeni kafe...itd
    ne daj boze da koji od njih poboljsa uslove,odmah ce se kolege iz monopol grupacije naljutiti

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 9, 2019
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Rentanje ima prednosti zbog lakse selidbe, zamjena za manji/veci stan isl. Ali po meni ima i kupovina stana dobru prednost. Npr. ako imas rentu koju sad placas 1000 eura, ona ce za 30 godina do tvoje penzije otici na recimo 1400 EU (ako ne i vise kako rastu cijene stanova u metropolama), a s kupovinom stana ako uzmes fiksnu kamatu i placas ratu za stan tih 30 godina po npr. 1300 EUR nece ti biti rasta rate a neces morati ni razmisljati kako od penzije da platis rentu 1400 eur. I jos imas nekretninu od bar pola miliona KM koju uvijek mozes prodati... Plus ta nekretnina ce za 30 godina ti donjeti jos i dvocifrenu ako ne i trocifrenu sumu eura jer cijene stanova u mnogim metropolama svake godine znatno rastu. Naravno, treba prvo steci uslove za podizanje kredita od 200-400k EUR.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Ne moze rentanje nikad bit isplativije od kupovine. Po kojoj logici kad kod rentanja bacas ciste pare? Ne mozes ni blizu dati banci u kamatama koliko dajes za rentu (osim prve godine mozda), a nekretninu uvijek mozes prodati. Pa taman da prodas i jeftinije stan kasnije, sigurno za godinu ne izgubis 4-5 000 kao kod rentanja iole normalnog stana.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    A koje su to firme koje zaposljavaju ljude/omladinu u Tz? Ja gledam i ne vjerujem, koliko se zgrada pravi. Ko kupuje te stanove, odakle, wtf? A svi pricaju o odlasku, na svakom cosku.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa uglavnom IT firme i slicne.

    Kupuje dijaspora te stanove.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Infobip otvara u Tuzli office

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    I Assecco je došao.

    Pa dijaspora i oni koji ne planiraju ici (jos uvijek) :D
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kupuje dijaspora i tranzicijski tajkuni,trose pare na nekretnine
    obicni gradjani sa ovim nasim platama,vrlo tesko da kupuju
    Tuzla i okolina su medju prvim pokrenuli val odlazaka iz BiH,prvo je to bilo u rat ,Afganistan i mnogi od tih ljudi su kupovali nekretnine...sada mozda kupuju i drugi stan,jer je Tuzla studentski grad i moze se zaraditi na rentanju a takodjer i raste cijena nekretnina,pa se investicija isplati u svakom slucaju
    IT radnici ce mozda za par godina steci uslove da kupuju stanove,kada steknu malo kapitala
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Haha, TK i Tuzla su mjesta gdje se iseljavanje najviše dešava, pa samo u mom užem prostoru tri mlade porodice sa djecom su otišle u 2018-oj.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma kakav priliv, na UNTZ si u 2010 imao 17000 studenata svih godina, sad ordinira cifra oko 5000 i konstantno se smanjuje.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma malo je to ljudi, pa ja otišao u Sloveniju, recimo gradić Velenje, aka manji od Srebrenika, ima tvornicu Gorenje gdje radi oko 5000 ljudi, termoelektranu gdje radi 2000 ljudi, i rudnik koji ima 2000 ljudi i daje veću proizvodnju od svih naših rudnika.
    Na gradić od 20k stanovnika, da ne pričam o Celju, Mariboru i nekim većim gradovima.
    Ti moraš imati kompanije koje će zapošljavati 1000+ radnika, mala i srednja preduzeća će uvijek fercerati, otvorit će se poneki biro i sl. Ali bez velikih preduzeća ništa.
    U Tuzli je nekad Kreka zapošljavala 20.000 ljudi i imala 10x veću proizvodnju, HAK zapošljavao 5000. SODASO holding preko 15k, sad se to svelo na šačicu sranja, rudnici gotov na izdisaju, nema ni 30% industrije koja je radila u TZ 1990-te.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Grebem ja i dijasporu koja kupi stan i bude u njemu 10 dana u godini, kolega živi u zgradi gdje ordinira 15 ljudi ukupno.
    Cijena kvadrata u Tuzli je sad 2000 KM. Za dijasporu je to ništa, ali ovdje za bosanske uslove niko stan ne može kupiti. Kod mene susjhedno naselje prelijepo kao u Švicarskoj, a 10 ljudi živi u 100 kuća.
    Ustvari mi smo grebani, Tuzla je sranje u Septembru, Oktobru i Novembru, nigdje žive duše. Ja ne znam kako one radnje u BCC-u rade. Valjda u Decembru, Julu i Avgustu.

    Nego znamo kome je u ovoj državi najbolje, izrabljivačima, lopovima, kriminalcima, lijepa je njima ova država, samo 10% poreza platiš i to je to. Niko ti ne traži dokaz odakle ti novac, niti se poštuju zakoni. A svakog bošnju bi poslao mjesec dana u uređene države da vide kako funckioniše normalan svijet prije nego što laprdaju o tome kako je ovdje lijepo.
     
    Last edited: Jan 9, 2019
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa ova drzava je trenutno skrojena po mjeri mafije i kriminalaca...ovdje ako hoces da krades,pljackas,izrabljujes,ne postujes ni drzavu ni zakone...ovo je najbolja zemlja na svijetu,raj za kriminal
    ne znam ijednu zemlju na svijetu,gdje se moze brze obogatiti kao ovdje...utalis se sa par politicara,ovi ti odmah par tendera od nekoliko miliona KM,dio njima,dio tebi i eto ga...preko noci si milioner...niko te ne pita odakle ti novac,kako i sta
    svi koji ne zele ovako zivjeti i poslovati,u BiH su nepozeljni i ova vlast radi sve da ih otjera

    sto se tice prodaje i trgovine...bude dana da nema nikoga u trznim centrima,niti se sta proda,niti se sta radi...vec se pocelo desavati ovo o cemu ti pricas...da prodaja zivne onih dana kada dijaspora dodje kuci...to je ljeto i ovo sada vrijeme oko bozica...ostalo prosjek ili ispod prosjeka
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Ljudi, ovaj thread se pretvara u politički i diskusiju o stanju u BiH. Ništa se tu ne može na forumu riješiti.

    Molim da dalja diskusija ide samo u pravcu praktičnih pitanja vezanih za vize, poslodavce, poreze i slično.
     
    Loki, AdoSA, heroic and 2 others like this.
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Njemačka vlada finasirala sajt za zaposljavanje na Bosanskom jeziku
    http://www.make-it-in-germany.ba

     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Prevod vec postojeceg sajta ali fino u svakom slucaju.
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Vidim na stranici pise da ih mozes kontakirat i oni ti pomognu naci posao, zna li neko nesto o tome?
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Prosjecna neto plata. Treba ganjat kakve poslove u Schwici :)[​IMG]

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk