Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Problem je krenes redom
    3 presjednika
    3 sekretarice
    50 savjetnika
    min 6 cuvara
    + mobiteli za sve
    +auta
    +rezije+prevoz, dnevnica, gorivo, plate,

    krenes od toga, ko budzet manje drzave potrose na administraciju koja ne radi svoj posao :)

    Pa voze sepod pratnjom ko da kancelar njemacke dolazi a ne ppk

    Oni ne zele da bude bolje, cim ti je non stop prica za neuke : rat, nacionalizam, vjera, huskanje.
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Prvi ja ne kupujem domaće ništa, pa ni tu vodu. Uspjeli su i sarajevsko pivo usrat koje sam prije pio, a i ta Olimpija ne valja. Za svoju lovu kupujem šta mi se svidja lipo me boli ovako uredjenoj zemlji da se opterećujem da je još poguram.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja samo ne kontam kako su domaci proizvodi skuplji od stranih, a jos i losiji. Onaj u Njemackoj daje vece plate, mora platiti prevoz, takse za uvoz i sve ostalo i opet jeftiniji od firme koja mi se u komsiluku nalazi. A iskreno, tesko je kupiti nesto losije samo zato sto je domace, pogotovo vise platiti.
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Zavisi od proizvoda, neki su i kvalitetniji, a jeftiniji. Npr MojSan madraci su podjednako dobri kao Dormeo, a jeftiniji.

    Vjerovatno kod proizvoda koji zahtjevaju tehnoloski naprednu opremu za proizvodnju, a mogu se proizvoditi i jednostavnije, tu zaostajemo zbog lose opreme ili nedostatka iste. Hrana je ponajvise pogodjena ovim, jer je kod nas poljoprivreda jos uvijek vecinom bez mehanizacije i dodatnih izvora prihoda (npr. proizvodnja gnojiva i bioplina u Njemackoj donosi dodatnu zaradu)
     
  5. aeRo

    aeRo Komšija

    Ovdje jedino u BiH sto valja je sto jos uvijek mozes koliko toliko naci domace koke, jaja, i nesto voca i povrca. A sto se tice vecine ostalih "kucnih" namirnica, sve je gotovo bolje iz uvoza od domaceg. I sto kaze Haker, za svoje pare uzimam sta ja hocu. Sto se tice vode, tu stvarno ne vidim razlog zasto bi neko uzimao Janu pored domacih brendova, kad je razlika neprimjetna ali ocito ljudi generalno imaju percepciju da je uvoz/bolji kvalitetniji od domaceg u svemu, pa tako i u vodi.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Prave domace stvari mozes jedino od zena sa sela naci sto proizvode manje kolicine i to je jedina stvar oko koje se fkt isplati potruditi da uzmes domace jer je ogromna razlika u kvaliteti. Kod mene se rodbina bavi poljoprivredom u Capljini, pa odem ljeti. Ima dio koji za sebe uzgajaju i za prodaju. Razlika je nebo i zemlja. Ali oni kazu tu su i kupci problem, nece niko da uzme paradajz koji ne izgleda savrseno, ko na reklami, a bolji je 10 puta, pa moraju prskati svim i svacim da izgleda idealno. Prodaju po citavoj BiH. I tako je kod svakog. A sto se vode tice, kupi 5 litara za marku i dosipaj, sve je to isto.
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    Paradajz ne mora biti prskan da bi izgledao vrh, nego je u pitanju vjetar, kisa, uslovi vremenski.
    Svi ti idealni proizvodi su uzgajani u plastenicima.

    Thats all i can say about that...


    Sto se tice ostalog, jbga, najebali smo. Skoro bio u munchenu, usao u aldi, brate, ne sto je sve bolje, nego je jeftinije.

    krenes od brasna, ulja, mlijeka (jedino im je maslinovo skuplje), cokolade, hljeb, bla bla... gledam ne vjerujem.

    Milka im je 0.4€ i to 100gr
    Kod nas je to cijena block-a onog :D

    Nejse, zaostajemo mi u svemu, pokusavamo da izmisljamo toplu vodu, a nacin radi i svega treba preuzeti..

    problem je 100 ljudi, 3 rade 97 bi da uzimaju kolac od ovog sto trojica zarade :D
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Kad bismo svi počeli kupovat samo domaće, opet ne bismo nigdje dogurali. Sve strane firme i uvoznici su odgovorniji prema našoj državi nego domaće firme. Više si društveno odgovoran ako kupuješ u Mercatoru, nego u Bingu.

    Imamo problem da su sve privatne firme u vlasništvu jedne osobe. Niko nema koristi od uspješnog poslovanja te firme osim njenog vlasnika. Uposlenici (niti iko drugi) neće nikad dobiti dionice. Zapošljavanje dodatnih radnika na bijedni minimalac, od kojeg se ne može pošteno preživjet, ne doprinosi napretku.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Daj ba ne zajebavati da je bolja Jana od tesanjske ili kiseljaka, da je nesto dukat bolji od meggle ili milkos... Da je sudzuka ili suho bolje uvozni... Znači ne bi kupio hr , Srb ili slo vodu, meso ili mlijeko pa makar u zlato ga pakovati..

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
    aNaToMiC ! likes this.
  10. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ne znam cemu toliko pljuvanje po domacem. Ja 90% toga sto kupujem, prehrambenog, je domace. Jedino ono sto nema domace uzimam uvozno.

    Ima toliko dobrih bendova i kvalitetnih proizvoda, ovo s vodom je najbanalniji. Sto neko rece, glupost je kupiti Janu pored domace vode, ako se vec uopste i mora kupovati.

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
  11. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja mislim da je to onaj fenomen famoznog "njemackog kvaliteta". Pa sta je samo oglasa za prodaju razno raznog otpada koji neko zove robom i obavezno naglasi "uvoz Njemacka".

    Naravno ne sporim da ima kvalitetnih proizvoda ali i ja gledam da kupujem sve domace sto mogu, ako bas nema nista priblizno, onda gledam da je iz komsijskih drzava, pa onda dalje.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma to se selje furaju na to. Ja neću da se opterećujem sa tom podrškom domaćeg u ovakvoj zemlji u tome je stvar. Lopovska polu država koja te guli kako stigne. Evo megle i milkos stvarno koristim jer su bolji od dukata, a pojma nisam imao da je megle domaći. Meso, jaja, mljecni proizvodi, sreća pa se mogu kupiti stvarno domaće i time podržite seljaka i ne jedete gmo otrov, a podržao brajlovića ili lijanovija(kako je kome domaće u ovoj zemlji :D) ne pada mi na pamet.
     
  13. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Pa svi spominjete ove razvikane brendove, js uzmem i probam neki sir, jogurt, namaz nekog lijevog proizvodjaca i cesto se iznenadim kako je nesto ukusno i nastavim kupovati.

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa nije Meggle domace, zato je i najbolje.
     
  15. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nije ti bas izjava na mjestu. Nisu svi proizvodi Meggle domaći ali ih ima.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    netreba pretjerivati diskutujete o nebitnim stvarima, po meni

    domaća jaje siri mlijeko koje kupujem na dnevnoj bazi po smiješnoj cijeni vani je jako skupo
    domaće stvari top kvalitete od krompira,jabuka,jagode divlje, raznog voća i povrća je isto top kvalitet cijena isto smiješna
    meso domaće, janjetina, piletina ???? suho meso itd itd

    ja neznam da bi se bolje hranio vani naprotiv mislim da bi to tamo koštao poprilično skupo nego ovdje trenutno...
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ne znam, za jaja dajem malo bogadstvo kada uporedimo platu i cijene vani, ovdje ti didje skuplje. Stvar je da "vani" gdje je standard višestruko veći imaš kupiti stvari jeftinioje, pri tome se misli na osnovne životne namirnice je apsurdno.
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Hocu da kazem da je strana firma, sa stranim menadzmentom, stranom opremom i da je zato najbolja. Jeste mlijeko s nasih pasnjaka, ali mnoga su, pa kao da vodu pijes jer je kod nas cilj uvaliti proizvod, a ne prodati kvalitetan proizvod. I takav je mentalitet generalno, ako se moze gdje zajebat, preskocit neka stepenica, dobro je. Mozes ti nekom i rudu zlata dati i nece znati sta s njom uraditi, pa dobijemo poluproizvode na nivou Madjarske i Poljske, a i oni su nas presisali davno. I takva nam je vecina proizvoda. Ima izuzetaka normalno, Visoko, piletina, Violeta, ali vecinu stvari ne bih nikad domace uzeo, tipa sokove neke, slatko bilo sta, od onih kolaca gotovih do cokoladica i svega ostalog. Bolje secera u vodu razmutiti.

    edit, https://www.klix.ba/vijesti/bih/gra...koje-u-nazivu-sadrze-rijec-sarajevo/180118106

    Sta reci, otima se gdje se moze, pa se ti bori protiv vjetrenjaca ovdje.
     
    Last edited: Jan 18, 2018
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mladi piletina, ovako, Perutnina koja se ovdje pravi, Coca cola, razne vode, meggle, onaj Gradačačka jogurt... Svega ima dobrog. Bitno je da se ovdje proizvodi da radnici ovdje dobijaju plate i porezi idu nama.

    Začarani je krug što gore neko reče neće da kupuje u ovakvoj državi a gleda prvi on da je zajebe na svakom koraku...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
    aNaToMiC ! likes this.
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jana je recimo smece od vode iz Savskog proluvija, nase vode su ogroman nivo u kvalitetu iznad takve vode, al slab nam marketning. Par bh voda koje su za organizam odlicne, provjereno analizama licno, su Nevra, Lipa, Olimpija, tesanjski kiseljaci.

    Druga stvar, ekonomija nam je slaba, osnovne privredne,djelatnosti su postale trgovina, transport i gradjevina. Postoji inflacija, koja se iz godine u godinu povecava a plate iste. Administracija pojede indirektne i direktne poreze, crno trziste rada. Sve su to uslovi za odlazak ljudi. Evo kod mene odlaze dva amidzica sa porodicama, prosli mjesec otisao komsija sa porodicom, svakim danom vidim kuce prazne. Nisu ljudi svjesni koliko se odlazi.
     
    Sena likes this.