Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. aeRo

    aeRo Komšija

    Mislim da je to jedan od osnovnih problema ovdje... I kada je rijec o velikim industrijskim firmama i manjim, nazovimo ih start-upima. Ljudi prvo nemaju pojma o marketingu i brendingu, drugo ne zele (ili nemaju) da uloze u njih. Pogotovo su mi smijesni (ili da kazem zalosni) privatnici, koji otvore firmu (a pogotovo kada je rijec o ugostiteljstvu), ne racunaju da im treba 30% od ulozenog ici na marketing, pa ne rade nikakvu promociju, i onda se pitaju sto im niko ne dolazi. Pa da imas najbolji proizvod ili uslugu lave, ako niko ne zna za njega, kako ces prodati?

    I naravno da ce svi kupovati strano, jer imaju percepciju da je bolje i kvalitetnije, a kako se ta percepcija mijenja - prvenstveno jakim marketinskim aktivnostima i gradjenju novog imidza brenda, a potom kvalitetom. Ja npr. kupujem mlijecne proizvode kompanije PAĐENI, i imaju stvarno dobrih stvari. npr. mladi sir im je top proizvod, prvo sto je preukusan, drugo sto je poprilicno jeftin a nutritivni sastav mu je odlican (oko 70 kalorija na 100gr, od toga 12gr proteina). Ali dzaba sve kad im ambalaza i logo izgledaju ko da su iz 80-ih godina. Ja sam ga igrom slucaja jednom kupio i svidio mi se, a inace bi pored mene mogao stajati na policama dovijeka ja ga ne bi pogledao jer totalno neprivlacno i low quality izgleda. I pri marketingu ne mislim samo na imidz i reklamu nego i na ostale elemente - ukljujuci cijenu i distribuciju. Ovaj sir npr. mozes kupiti u samo vecim Bingo prodavnicama, a i tu brzo nestane. Ako brzo nestane ocito da se prodaje.. a ako se prodaje trebali bi imati sredstava prvenstveno da obezbijede konstantan "supply" u Bingo centre, a drugo da prosire mrezu i na male prodavnice i ostale hipermarkete.

    Da ne pricam da 70% nasih domacih proizvoda nema osnovno na pakovanju - nutritivne vrijednosti. Pa u vecini stranih drzava je to zakonski obavezno. Sto bi ja kupovao nesto ako ne znam sta jedem? Ima tu dosta i do vodjenja nasih kompanija, nije samo do situacije u drzavi, jos smo mi daleko iza modernog svijeta...
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pogledajte samo nase reklame, i reklame vani :d

    smjesno, presmjesno :D
    Kad vidim reklamu bas tad ne bih uzeo :D
     
    Ninja likes this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pađeni je izvrstan, ja taj sir dugo kupujem, a sa polica ode sad pa sad, dakle, ljudi su ipak prepoznali to.
    Jogurt agro milk, radi se o maloj proizvodnji, ne znam da li po drugim radnjama u državi se prodaje jer se radi o manjoj proizvodnji, ali ako ima probajte, sigurno najbolji i najkvalitetniji jogurt koji možete kupiti :)
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    +1 za Pađeni. Odlicni proizvodi.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Naši ljudi su stvarno losi sto se marketinga tice. Totalno ne razumiju.

    Prije par godina poznanik iz drugog grada otvorio poslovnicu firme koja postoji vec par godina. Lik ni manje ni vise uzeo prostor, nije ga prijavio vec onako, na crno radio par mjeseci bez da je i ime firme postavio. Kaze: Da vidim kako ce ici. A doslovno krio prostor da uopste radi.

    Na znam da li su mu dvije osobe usle u pola godine. Otisao u minus kad' nije propao. Nidje veze.
     
  6. aeRo

    aeRo Komšija

    To sto ode s polica ne znaci nuzno da ode
    O tome ja pricam, Padjeni jedino uvijek mozes naci u Bingo hipermarketima, u ovim manjim luksuz ga uhvatiti... Nije da se ne prodaju pa da nemaju prihode. Ocito je do toga u sta vlasnicka struktura ulaze. A da ne pricam o tome kako bi dobro trebali poraditi na distribuciji ako im je cilj da rastu.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam ga jedino u Mercatoru nasao, zapravo tad sam prvi put i vidio njihove proizvode. I to tek sad kad je Konzum u Tuzli opet postao Mercator.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Vodu prodaje marketing, neće niko bit zdraviji zbog toga što pije tešanjski dijamant umjesto jane. A jana se fino reklamira, lijepo upakuje, još napišu neki dubokoumni citat da imaju ljudi šta metat na Instagram.

    S druge strane, lokalni prevarat pokušava prodat pola litra ljigave vode u flaši od varikine za 3 KM:

    [​IMG]
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Da ne idemo malo u off-topic?
     
    Lamagician likes this.
  10. Almir

    Almir Komšija

    ja ima par kolega i rođaka koji puše 2 kutije dnevno recimo u njemčkoj to bi bilo jako skupo ako je kutija 5-10 eura sama matematika vodi do enormni cifri....
    takođe imam prijatelja stranaca koji žive u eu (žene) kada dođu ovdje u bih rade sve od šišanja pedikir manikir masaže itd itd za smiješne cijene u odnosu na njihove tao imaju solide plate...
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    iako je off,moze li slika tog sira pađeni sto kupujete...je li to pricate o mladom siru,trapistu,predadjenom...moze i u PM,ako necemo jos vise u offtopic :D
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Sem Violete. Marketing top, proizvodi top.

    Sa prvim djetetom smo kupovali samo Pampers stvari (kao, gdje ces domace stavljat na bebu, ozracit ce je xD ), sa drugim sada samo Violeta. Cijena nije faktor uopste, ali npr. Violeta vlazne maramice su dosta kvalitetnije od Pampersa.

    Tako da eto ima i pozitivnih primjera.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  13. lolak

    lolak Aktivista

    Mozda nova tema za domace proizvode, sto da ne?
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Koji ce djavo kada vidis da ih niko ne kupuje.
     
    NaLe! and aNaToMiC ! like this.
  15. aeRo

    aeRo Komšija

    http://padjeni.com/wp-content/uploads/2016/05/Sitni-Sir-1.jpg

    Evo ga, ja ovo lijevo pakovanje od 1kg nisam vidjao...

    Mogla bi se tema preimenovati u zivot u BiH i vani, ili kvalitet zivota u BiH i vani, pa da imamo vise prostora za pisanje.
     
  16. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    I Dodati all about :D

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma jebo vas sir, ja se ne sjecam kad sam platu na vrijeme dobio.
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nema veze, dobar je sir.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ili jedi sir ili mijenjaj firmu...trece nema :D
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja sam otvoren, evo ako neko ima informaciju gdje da se čovjek obrati, nek mi baci pp.