Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. black

    black Komšija

    @Tale kakvo ti je poznavanje Njemačkog? Ja sam bio dobio konkretnu ponudu vec poslije 5 prijava. Pozicija mašinski tehničar, početna plata je bila 1700€ na ruke. Obzirom da sam mlad i nemam bas iskustva nije mi bila loša ponuda, ali ja znam vrlo dobro njemački, imam Goethe C1.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa ja govorim i pisem fluent engleski, al njemacki imam neke kurseve za osnove.
    Sad sam u planu da ozbiljnije krenem sa njemackim, imam los fond rijeci. Mozda je to moj problem, te prijave i cv na engleskom.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ne znam za šta si aplicirao, ali ako je IT u pitanju, bez problema ces posao dobiti i sa poznavanjem engleskog (IT je nezamisliv bez engleskog). Njemacki ces uciti u hodu. Druge struke baš i ne forsiraju engleski i uslov je da solidno znas njemački.
     
  4. edgsi

    edgsi Aktivista

    Imas li mozda HR drzavljanstvo ili neke druge clanice EU?
     
  5. black

    black Komšija

    Nemam to i jest fazon, ali mi ima mati HR pasos. Mogao sam ja gore doci ali samo lezati, ne bi imao pravo raditi jer sam prestario. Mozes sa EU pasosem dovesti bilo koga iz blize rodbine ako ceh ih izdrzavat.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    Postojil mogucnost da na osnovu mame uzmes i ti hr pasos?
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nema. Meni su sa mamine strane svi rođeni u Hrvatskoj i meni ga ne daju, posebno sada kako su eu, bez da živiš 7 god ili koliko već u hr ništa od tog filma.
     
  8. black

    black Komšija

    To je jedino kad si bio maloljetan ali i meni su podnosili pa je bio zahtjev odbijen. Ne bi da spekulisem mozda bi to neko mogao i kao nacionalizam protumaciti.

    19.decembra bi se trebalo glasati za novi imigracijski zakon prema kojem svako ko ima neko zanimaje i znanje Njemačkog jezika moue doci u Njemačku na 6 mjeseci u svrhu priznavanja zanimanja i trazenja posla. Nece biti rangiranje da se prvo trazi EU gradanin za to radno mjesto.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  9. aeRo

    aeRo Komšija

    Meni rodjak preko bake koja je rodjena u HR ali zivi citav zivot u Travniku neki dan dosao kod mene u Zg u posjetu i izmedju ostalog predao zahtjev za drzavljanstvom i bez problema dobio putovnicu. Evo ja mu je danas podigao. Bez ikakvih veza/stela ili cega ti ja znam. Ne znam kako ti preko mame ne bi mogao.
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne znam. Meni su deda i baka i mama rođeni u hr, žive tamo imaju kuću, meni ne daju. Ne znam da se šta nije promijenilo morat ću provjeriti.
     
  11. edgsi

    edgsi Aktivista

    Slicna situacija, ocu nisu dali hr drzavljanstvo a njegov otac, mati, brat, sestra svi imali. Koliko se sjecam rekli su mu da ima sanse ako nadje neki dokument gdje se vidi da se izjasnio kao Hrvat. Doduse bilo je to prije 18 godina ali sumnjam da se nesto u medjuvremenu promjenilo.

    Ja sam poslao preko 100 prijava za posao (dipl. ing. masinstva) i ni jedna mi nije prosla ali slabo znam njemacki jezik i nemam EU pasos. Tako da sam i ja dosao do zakljucka da me nepoznavanje jezika dosta koci i poceo sam da ga ucim. Vecinu prijava sam slao preko Stepstone-a.
     
  12. black

    black Komšija

    Pa brate sta cekas, nauci tog Njemackog malo. Ja kad sam bio na razgovoru covjek iz te firme je pohvalio kako dobro pricam, mislio je da sam odrastao u Njemačkoj ali govori da ne traze ni oni vise od B1, bitno je da znas masinske pojmove. Ja sam se bio prijavio u FERCHAU, oni su posrednici pa te stave u bazu. Onda imas i Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV) pri Bundesagentur für Arbeit www.zav.de prijavi se prvo tu, obzirom da si inžinjer vjerojatno si im vrlo interesantan.



    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    edgsi likes this.
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sto se tice njemackog jezika i Goethe certifikata, obzirom da imam podloge, mogu li se direktno prijaviti na polaganje B1 ili moram imati polozen A1 i A2?
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mozes odma B1.
     
    Reventon likes this.
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    Skoro bio kod jarana on i zena zarade 3 puta više od dvije iznad prosjecne osobe u bih. (rade poslove srednja skola)
    Još mu je žena još kao pripravnik.

    Šta reći. Za nas koji želimo ostati ovde definitivno treba vidit što su ti njemci toliko bolji da zarađuju 4-5 puta više ako se porede ista zanimanja.
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nisam bas shvatio da li si bio kod kolege u BiH ili negdje vani?

    Ako se pitas sto nijemci zaradjuju vise, pogledas malo na nasu politicku sitaciju i uredjenost drzave i dobijes odgovor.
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    On radi u njemackoj pa je sad dosao na odmor u BIH.
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma meni svi govore uzmi na osnovu oca koji je imao to. Mada kontam to je nemoguca misija.
     
  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Uredjena drzava, jaka ekonomija, jaki sindikati i zakoni koji stite radnike. Kolektivni ugovori izmedju sindikata i firmi koji osiguravaju plate na kojim se moze ziviti.
    Relativno lagano otvoriti firmu. Podsticaji od strane drzave za servisne usluge(recimo ciscenje po kucama, drzava daje podsticaj ljudima sa firmama za ciscenje, meni je po satu 35% jeftinije, i s tim mogu priustiti sebi vise sati ciscenja, dok drzava ubire porez, jer se i ta vrsta servisa odvija na bijelo, gdje se prije regulisalo sa cashom, ovo vazi na sve usluge, gradjevina, sisanje trave i sta vec ne).

    Onda se okrenes ka BIH, otvoriti firmu je misaona imenica, na nivou smo sa jebenim Chadom. Halo. Zaposliti radnika u toj firmi, skini gace i naguzi se...
    Korupcija, izostanak patriotizma ili bilo kakvog normalnog razmisljanja. Vlada politika grabi dok ne sjebes. Dejton nam je jos uvijek realnost.
    Jebo mater da poslje 25 godina ljudi nisu u stanju sjesti, pa jarane hocemo biti debili ili cemo biti neko. Nacionalizam ne pije vode, ne u ekonomskom razvoju. Vidimo to sa Madjarskom, Poljskom, USA...
    Nedo bog da udjemo u EU, znaci cao mornari. Sada nestaje samo onaj creme de la creme kadar, koji dobijaju radne dozvole bez problema.

    Mozemo do sutra ovako, a ova tema se zove, kako se zove....
     
    pac and Qler like this.
  20. Esh

    Esh HWB

    @Zeleni sjećaš se prije desetak godina kad si se htio vratiti?