Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Majku im njihovu. Iako se ovo odnosi na EU uvjeren sam da ce i nasi bh mlatimudani u parlamentu promptno uvesti pdv na sitne paketice.
     
  2. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Znaci sad se za paket od $1 moraju peglat sa carinom? Rofl pa i kod nas jedva stignu ove pakete sve ocarinit, ne mogu ni zamislit kako bi dugo cekali kod nas da mi paket dodje kad bi tako isto bilo.
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa kako su nasi organizovani vise ce para potrositi dok naprave administraciju da sve pregledaju nego sto ce povecati prihode, ali ko to jos gleda...

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo stigao uredjaj. Kako vidim na naljepnici pise LuftPost znaci avionom je doslo. 3.5km platio carinski pregled. Doslo za 13 dana a prosli kojeg sam narucio preko Kine isao 46 dana.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ko ima srece nije ni u hali ni na carini gladan :)

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da li je neko od vas kupovao igre za ps3-4 online sa ovih stranica i da li to carine ili se moze provuci bez carine ?
     
    Last edited: Jan 21, 2018
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zavisi kako te potrefi. Ja sam znao proći bez carine a znali su me i ocariniti. Do 50 KM te svakako ne carine.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Kod nas uveli da ce na svaki paket biti 12.5 Eura + carina, neovisno o velicini paketa. Znaci da kupovina putem Wish-a se uveliko smanjuje.

    Zasto Eu radi ovo? Jednostavno, da bi povecali kupovinu lokalnih proizvoda (tj. proizvoda na koje platis porez). Moze to biti ista stvar, ali kad prodje kroz sistem drzave onda oni masno zarade.

    Tako da, bye bye kina.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma ja, isti ces proizvod dobiti, ali od firme koja je uvezla iz Kine i platila porez uredno. Razumljivo je to, ali te neke sitnice ne mozes naci uopste ni na zapadu a kamoli kod nas.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mislim da ce ovdje najvise Wish fasovati, i da ce vjerovatno i oni naci soluciju za ovaj problem.

    Sta bi eventualno bila solucija? Da se naruci recimo 10 stvari, i da Wish to sve stavi u jedan paket (logistika bi morala biti dobro odradjena) i da se onda salje, i da radimo oni pola ovog "importa" plate. Tad bi se dosta stvari moglo i naruciti, ali bi i ljudi isto pametnije kupovali. Kad kazem pametnije, ne mislim 'pametno' nego 'vise' sto bi opet bilo dobro za sve, osim za kupca koji bi vjerovatno imao viska proizvoda (kao sto ja cesto imam, bezze kupim samo...)
     
  11. FaruK_XL

    FaruK_XL Aktivista

    Je li ko od vas narucivao preko amazona,ide li placanje preko paypala i koja je vrsta shipinga i cijena,konto sam uzeti vodeno hladzenje vidi shipuju za BH?
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Vrati se dvije stranice unazad, govorio je kolega o tome.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nije mozda prava tema ali da priupitam. Trebam liku prodat nesto ali prije slanja paketa treba da mi uplati kes paypalom. Posto nije bas zanemariva svota moze li me nekako zavaliti u smislu da se zali paypalu da povuku pare i da ja popusim pare bezveze, logicno item je regularan sto saljem? Obojica smo u DE. Da li ja tim parama mogu odmah raspolagati cim mi uplati nema ono pending?
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ne možeš odmah raspolagati, a ako nemaš tracking broj može te itekako zavaliti. Šalji samo ako imaš tracking broj pa da time možeš dokazati PayPalu da si mu poslao.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Saljem kompanijom (Hermes) pa svakako dobijes potvrdu da si poslao i ima elektronski trag.
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

  17. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ima li kakav relevantniji izvor :)
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Koliko vidim, main izvor je rtrs.tv.

     
  19. lolak

    lolak Aktivista

    I kad ovo stupa na snagu?
     
  20. kvaju

    kvaju Komšija

    Ako tko sazna nek kaze i ja ovo slucajno upratio