Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa sigurno ima pravilnik i kriteriji po cemu se vracaju pare korisnicima. Sigurno mozes doci do svojih para i to nema veze u kojoj si banci, jer u slucaju da te banka ignorise imas fba. I ne vjerujem da je iko zakinut. Dakle u 99% je ljudska greska kad se izgube podaci. Samo sto treba reagovati brzo u slucaju da primjetis fraud neki. Dakle maksimalno sto mozes uciniti je,koristiti zastitu, ne klikati po fcb linkovima, ne slikati karticu, te koristiti samo https stranice za shopping.

    To je do korisnika...ostalo je na sigurnosti prodavnica, banke itd..

    I da ne znam odakle ti info da je neko ispusio pare u sistemu...mozda imas vishe info od istraznih organa... podjeli sa njima te informacije
    Svakakvih gluposti procitam...


    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
    Last edited: Jun 15, 2020
  2. selvin

    selvin Moderator

    Jest i do korisnika, ali daleko od tih 99% i komentara kako su ljudi debili. Do banke je barem u 30% slučaja. Pokazalo se to u zadnjoj godini koliko su sve banke suplje ko sirevi. Nema nijedna banka da nije imala neki propust u zadnje vrijeme.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Znas li koliko scama imas sto"oponasaju"banku pa pokusavaju doci do podataka korisnika. Mislim da ima bar 1x mjesecno da sve banke u bih daju obavijest o fake stranicama da se korisnici cuvaju...

    A fakat ne znam odakle ti te informacije, osim rekla-kazala. Uvjek ces imat hejtere

    Nas narod je neuk, kad salju nekom broj racuna slikaju karticu..i tako....
    Systemi su zasticeni, ali ljudske greske.....toga ce biti.


    Par stvari vas moze sacuvati frauda:
    Cuvajte svoje digitalne podatke.
    Nikom nikad nedajete podatke
    Up to date av
    Shop preko sigurnih linokova
    I da, koristite kartice za shopping, samo dopunite kad shoppingujete
    .



    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  4. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Naravno da cu to pisati kada ljudi svakodnevno placaju online svojim debitnim karticama na kojima imaju hiljade maraka.

    Neko napravi ofirnu FB grupu i taguje ljude za tene, oni svi pritiskaju, dijele i daju svoje kartice.

    Sta god im dodje na mail, vjeruju, pritiscu i misle da je to autenticna informacija.

    Ne kazem ja da su banke zlatne ali, korisnici su krivi u 90% slucajeva.

    "A njoj napravljeno 30 transakcija nakon 2 godine" - Da je imala mobilno nakon prve bi rijesila problem a ti opet tvrdis da je mobilno ili internet bankarstvo magla... to da nije dobila obavjestenje ti ne mogu vjerovati jer svaka aktivnost prolazi i obavjestava korisnika. O kojoj se banci radi?
     
    Last edited: Jun 15, 2020
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    O tome govorim.
    Ali ne bitno, i u tim slucajevima krivci su direktno ti koji zele da se okoriste o neukosti naroda, i ilegalno pokusavajud a steknu novac, i to je krivicno kaznjivo,i treba reagovati odmah da se sprijeci steta.

    Treba se cuvati maximalno i edukovati narod koa mozes,svoje ukucane i slicno o ispravnom i sigurnom koristenju kartice.
    Jednostavno ljudi ne znaju koristiti digitalne kanale , i vjeruju svemu sto na facebooku vide,sto ti rece klikaju na sve zivo, slikaju se i slicno... a onda kad steta nastane...krivi su svi.

    Evo ja koristim karticu sigurno 15 godina i nikada mi se nesto ni blizu nije desilo. Jednostavno pazim sta radim.Pa cak i kad istrauzjem nesto,pa moram poklikati metar razlicitih stranica,skinuti drivere, posjetiti forume gdje imas milijardu reklama, koristim treci browser samo zato, dok shopping radim samo kroz security browser,odnosno onaj koji ide kroz provjere...


    Zao bi mi bilo 10 km da ukradu a kamoli vishe. I za omi je sto se narodu desi,
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Vi pricate o ljudima koji ne znaju ni sta je kartica. Cuj facebook grupe, spam mailovi i ostalo. Niko ovdje ne prica o tome. Pricam o ljudima koje znam, a ne rekla kazala. Znam sta znaju i znam koliko i kako kupuju online. Nisam rekao da je magla mobilno bankarstvo, ali i sms-om ces dobiti obavijest kao i mobilnim bankarstvom kad se izvrsi neka transakcija. Kad ti odradi neko u pola noci 30 transakcija, taman da imas ne znam ni ja sta isto ti ga dodje. Sutradan blokiras karticu i mozes samo sjest i plakat. Dok ne zaprijetis, onda ti vrate pare. Tako kod nas banke rade. A vi i dalje mislite kako su banke fine, a korisnici glupi.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Treba edukovati narod, ali isto tako treba lupit banku po dzepu par miliona na svakih par maraka sto izgube. Znam par ljudi koji su od tvog raiffeisena morali izvlacit pod prijetnjom tuzbe jer su propustima u svom sistemu skidane pare od korisnika.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

  9. selvin

    selvin Moderator

    Ma ljudi nemaju pojma, a pisu komentare. Kontaju malwarebytes ih stiti i od korone. Iskreno se nadam da bhd ne radi kao IT/security u raiff, a kako su pouzdani ne bi me cudilo jer korisnik je uvijek kriv. Tako i u banci kazu dok ne kazes da ces prijaviti FBA-u. Onda sve moze... Onda su oni i krivi, samo nek se ne siri dalje. Ali instalirajte sebi malwarebytes i gledajte je li sajt https i zelena ikonic pored :) Mozete usput i stravu da salijete sebi, toliko to pomaze u ovim slucajevima.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  10. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    To je realnost i ljudi svakodnevno padaju na takve fazone, vjeruj mi na rijec. Direktno je povezano sa onim sto pricas.

    Niko te ne tjera da koristit usluge banke. Isto tako te niko ne tjera da kupujes online, pogotovo ne debitnim karticama sa xxxx $.
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja o rekla kazala ne komentarisem. Mogu samo pomoci savjetom kako se zastiti:)

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    On opet rekla kazala, a ja pricam o iskustvu svog druga. Hoces ime i prezime da pogledas transakciju kad ste mu vratili ukradene pare? Znam tvoje savjete, evo gore sam ih napisao, malwarebytes, zelena ikoncia i saljevena trava.

    Jedini nacin da se zastitis je da nemas pare na racunu. Tad si 100% siguran.
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ne niti pricam u ime banke nego kao korisnik.

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa pricaj u ime banke, priznas lijepo ko covjek kako su vam suplji sistemi i da korisnik moze samo molit Boga da ne izgubi pare. Korisnici jesu krivi u velikoj vecini slucajeva, to je meni jasno. Ali korisnik nema potpunu kontrolu nad parama niti kontrolise sigurnost. Moze zastititi sebe tako da ne bude glup, to je jedino sto moze uradit. A ostalo je na bankama, payment providerima, processorima itd. Ali oni nisu nikad krivi jer korisnik je uvijek glup.
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    A dje samo nadjes tih 12$ majke ti :) ?

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nema potrebe da vrijedjas, nisi Tale. To sto se tebi desilo sa wizzairom je velika vjerovatnoca da je sama stranica wizaira hakovana i tako su pokupili broj kreditne kartice. Evo isto se desilo i sa Intersportom
    https://zimo.dnevnik.hr/clanak/hrva...rite-stanje-na-bankovnom-racunu---609339.html
    Prvi bih ja da se bavim tim poslom gledao da hakujem niskobudzetnu aviokompaniju cije usluge u velikoj vecini koriste baustelci za Njemacku.

    Da ima lopova i u bankama, to svakako i ne kazem da se nije desilo. Ali to mora biti poseban mentol da uradi jer svaki kriminal se otkrije, pogotovo u bankama su radnici pod lupom cijelo vrijeme, koji ne smiju imati feninga ni manjka ni viska. Veca vjerovatnoca je da su hakovane stranice gdje se unose podaci o kreditnoj kartici.
     
    Aldiin and bhd like this.
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Playstore, barem je bila ta cijena kada sam uzimao sebi prosle godine.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Nije se meni desilo sa wizzair-om, a kupovao sam preko sajta 20+ puta. Nisi upratio pricu. Ne vrijedjam ja nikog, ali ako neko prica gluposti logicno da mi bode oči i da cu napisati da nema veze sa mozgom. Bolje ne napisati nista, nego braniti nesto o cemu nemas pojma.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma ja mislio ti govoris za desktop.Za android jeste 12$

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa ni za desktop nije puno ako se utali 5 ljudi zajedno, za 5 uredjaja 90$ premium + privacy izadje 18$ po osobi.