Opera 10 vs Firefox 3.5.2.

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by MadbaLL, Sep 3, 2009.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    postoje li već neki zvanični testovi i usporedbe? prostim googlanjem nisam pronašao ništa.

    jeli neko od vas isprobao/uporedio koji od ova dva browsera je trenutno brži/stabilniji? kakvi su vam utisci o novoj operi?
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja sam na novoj operi i nemam nikakvih minusa (osim spomenuti oko downloada sto je kod mene). Sto se tice usporedbi, pa.. uzmi sam par linkova i odradi par downloada i donesi neki zakljucak. Meni je Opera ono, bez problema, dovoljno brza i slicno. Malo sam palio i FF i nema primjetnih razlika. Zanci i jedno i drugo jednako radi.

    Bez uvrede, nista licn oali.. ne znam sta ljudi da ocekuju, da bude razlika u pingu nekih sekund, da razlika u downloadu bude 200kb/s itd itd...

    Ukratko, Opera i FF su vladajuci browseri sto znaci.. stvar je ukusa a ne neke kvalitete. Da se razlikuku - mora bit razlike ali, mislim da su minimalne odnosno nebi trebali razbijat glavu sta da koristimo. Ako samo ne mozete primjetiti razliku, koja svriha kad procitate neke detaljne uvide i pluseve/minuse kad vama za iste potrebe ni jedan ni drugi ne stvara nikakve probleme.

    Jedino mozda propusnost i sigurnost, al opet.. i FF i Opera su naopredovali mnogo tak oda, nebi ni jedan trebao imati velikih rupa.
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Sve je to u pet deka osim mozda kao sto nails rece sigurnost varira, a i safari nije los mada sve je to stvar navike.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    evo ja sad koristim operu 10, inace meni je dobra, samo fali par sitnica koje su mi extra u FF-u. npr addonsi vrijeme, gmail, adbock.. onda iz bookmarksa srednji klik ne otvara link u novom tabu, dok mi se svijda paste and go opcija.
     
  5. KRUNCH

    KRUNCH Aktivista

  6. jeretik

    jeretik Komšija

    Koristim oba - Firefox je brži kod prikazivanja flash sadržaja i bolje prikazuje stranice, ali je zato primitivan, na momente nestabilan i neoptimizovan.
    Operu koristim 90% vremena, interfejs i mogucnost customizacije mi se vise svidjaju, te je brža u prikazu sajtova koji nemaju puno flasha.
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  8. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo ja se prebacio na Operu, skroz, cak sam kao i default stavio :D

    Nekako je sve fluidnije, brze se stranice ucitavaju, "lakse" skrolanje ide, neuporedivo brze se pokrece, ima fin ovaj sync.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Jos jedna prednost koja je meni od sada jako korisna, jeste ova kanta sa desne strane. Vraca zatvorene tabove. NBe samo zadnju stranicu vec kompletan tab (kroz sta se sve surfalo).
     
  10. jeretik

    jeretik Komšija


    Baš mi je drago što još ljudi prelazi na Operu, stvarno je dobar browser, svima ostalima nešto fali...
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Posto vas sad par ima na Operi, el kod vas ok download ? Ja jos uvjek moram skidat sa FF. Sad nabaci bezveze rapid link na Operu kad krenu ono normalno i odjednom ga iz dva poteza skresa na oko 60kb/s. Jos uvjek nisam to rjesio.
     
  12. jeretik

    jeretik Komšija

    Ja sam vec rekao da je kod mene sve OK, a ev sad da probam maksuz za svaki slucaj:

    [​IMG]

    Nemam pojma sta bi to kod tebe moglo bit, ali Rapidshare free nije mjerilo
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Naravno da nije al sam osu mi neki serveri bili ok kao naprimjer kada skidam neki free programcic pa imam i do 400kb/s promet. Ali rapid je gotovo 99% na oko 60kb/s dok sa FF ostavrim i preko 400kb/s. Mislim, sve mi je top nelogicno. Zasto m ibas na rapidu brzina mala. NA megaupload je ok stotinjak.. sacu bas vidit.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Isto.l. oko 13kb/s na FF i Operi megaupload. Ma hajd da ne zamaram. Samo me interesovalo kod korisnika Opere jel sve ok podto mi je slucaj bas nelogican.

    Ono kad skidam. Krene on sa recimo 300, mota koji sekund i zakoci.. onda spusti na recimo 150... mota, opet zakoci i onda dole na 60 i tako varira izmedju 50-70 kb/s a nekada ali rijetko se zna desit da ide do 120kb/s.
     
  15. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Jel se moze kako address bar "pojednostavit", tj prebacit da bude ko u Firefoxu?

    Nervira me jako npr hocu da otvorim neku stranicu, znam da sam je otvaro, i znam kako je naziv, i sad ja ukucam al mi opera nudi sve stranice koje sadrze taj pojam, "pretrazuje" history, sto mi ne treba, a direktan link na stranicu mi ne ponudi, ili ponudi dole negdje pri kraju.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    AhmeT, To i mene uzasn onervira. To je pocelo od ove desete verzije. Moram i ja vidit kako da podesim. Sve zivo mi izbaci a nigdje linka.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Nije od v10. Ja sam dugo koristio v9 i isto tako pretrazuje.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije meni prijatelju. Otako koristiom operu.. kada ukucam jedno slovo izbaci mi sve linkove koji posinju s tim slovom a ni jedan nije bio ovo sto Ahmet spominje.l Meni se pojavilo sad ne znam jel od finalne desetk ili od beta.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Kod mene je isto i na v9, ne znam za tebe :D
     
  20. jeretik

    jeretik Komšija

    Cekajte ljudi ba, ako se ne varam to sto vi pricate sve se moze iskljucit u Operi i Googleu

    [​IMG]

    [​IMG]