Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa fino. Ima npr. neto platu od 950KM, ima suprugu i dijete prijavljeno i to je neoporezivih 2*150KM. U startu je neoporezivih 300KM pa je ukupno neoporezivih 600KM. Oporezivih je 950-600= 350KM tj. 35KM poreza na dohodak svaki mjesec, tj. neto plata nakon odbijenog poreza na dohodak je 950-35=915KM. Da ima samo suprugu prijavljenu, onda bi za nju faktor odbitka bio 150KM, pa bi ukupno neoporezivo bilo 450KM. Oporeziva bi bila razlika do neto plate tj. 450KM odnosno placao bi 45KM poreza na dohodak, pa bi plata nakon odbijenog poreza na dohodak bila 905KM tj. toliko bi dobio "na ruke".

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
    Last edited: Jul 31, 2018
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Evo kaze direktor porezne da se moze odbiti 20% za 'troskove poslovanja'. Ko ce mi sad nadokanditi sto sam placao full 10% na svaku marku godinama? :D

    premotajte na 7:00:



    Spominje li se igdje u zakonu odbijanje tih 20%?
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mislim da spominje. A kako si ti to Vedo plaćao godinama kad mnogi tvrde da im nikad u poreznoj upravi nisu znali objasniti kad i kako treba platiti ovaj porez.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nisi placao ovih 4% jos sto hoce pa prebijte :D
     
    Esh likes this.
  6. nivla

    nivla Komšija

    ali interesantna im je racunica
    npr vedo na 1000 placao 10% poreza dakle 100km, za zdravstveno nije nista
    po ovom tumacenju na 1000 km j vedo trebao platiti 76,8km poreza i 32km osiguranja, znaci 108,8 km trebalo drzavi
    po svemu sudeci vedo je u pretplati drzavi za porez(drzava bi mu trebala po ovom osnovu vratiti 23,2% uplacene sume na konto poreza) ali je u finom dugu za osiguranje
    po tumacenju na iznos si duzan 7,68% poreza i 3,2% osiguranja na ukupnu sumu
     
    Last edited: Aug 3, 2018
    Esh likes this.
  7. Esh

    Esh HWB

    E upravo je ovo suština cijele priče. Nije problem da treba platiti neki porez, nego cirkus i procedura kod za na sve. Nema jasnih pravila, olakšanih prijava online, za sve moraš nešto tumačiti i konsultovati se..
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Tačno je da zakon omogucava pufbih da naplati porez retroaktivno 5 god unazad od dana saznanja da porez nije plaćen. Kvaka je da ta ista porezna uprava nije građanima omogućila uplatu poreza godinama unazad, i to isključivo zbog svoje nesposobnosti. Jedino su sposobni da sada treniraju strogoću prijetnjom prinudne naplate ili izricanjem kazni, što i izaziva bijes građana. Kako su sada saznali za uplate iz 2015, 2016 i 2017. Tako su mogli i od trenutka kad je zako donesen 2009. godine.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Vedo, mi smo ti na vrijeme govorili da si budala.

    hhh
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Malo je glupo sto se u pricu uvlaci PayPal kao da se tu iskljucivo primaju "plate", sta ako je u pitanju refund ili mi neko salje novac onako...nebuloze.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Nisu ni trazili nish od payala, nego od banaka. Banke su im dostavile podatke a da o tome nisu obavijestile klijenta, cime su prekrsile zakon o zastiti licnih podataka i zakon o bankarstvu cini mi se. Kvaka je sto ces morati dokazivati da je refund a u slucaju da ti neko salje pare, to je svakako oporezivo. Dobio si poklon u obliku $, izvoli tipla porez haha :) sta s poklonima preko western uniona??

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  12. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ja sam znao da svaka transakcija se gleda kod SIPA jer su mi to rekli pri otvaranju racuna.
     
  13. GV

    GV Komšija

    Ovo ne potpada pod zakon o zaštiti ličnih podataka već pod zakon o bankama FBiH tačnije član 104.

    Sent from my ALCATEL ONE TOUCH P320X using Tapatalk
     
  14. Decerto

    Decerto Komšija

    Jel i donacije padaju pod porez :D ? Tacnije,twitch donacije.
     
  15. nivla

    nivla Komšija

    s tim da treba provjeriti kad zastarijeva obaveza placanja neuplacenog zdravstvenog, znam da za uvezivanje staza mnoge firme nisu placale zdravstveno vec penziono i porez
    koliko sam upoznat ovih 4% ne ide poreskoj vec zzo tako da je mozda pametno ubuduce platiti zdravstveno a za ovo zdravstveno cekati da zastari
     
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    To je porez, nije osiguranje.
     
  17. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Zvali su me da platim i 2015 i 2016 godinu, ovaj put imaju sve informacije kao i nove formulare. Placa se 14% (10+4) a prije toga odbijes 20% na troskove. Takodjer mogu odbit 20% i na ovo sto sam platio iz 2017.
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Koji formular se koristi AMS-1035?
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Je li se odbije 20% prije ovih 4% pa 10% ili naknadno?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  20. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Da
    Odbijes prije.