optimalna temperatura i vađenje baterije

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by rama, Jun 24, 2011.

  1. rama

    rama Aktivista

    Dakle, zanima me koja je optimalna temperatura laptopa? Dokle se može smatrati normalnim?

    Kod mene je trenutno temperatura HD 47, core0 76, core1 75 stepeni C. :shock:
    Koristim program SpeedFan 4.40. Windows 7, 64 bit.

    U pitanju je laptop Toshiba Satellite A300 - 1QD.

    Ima li neko ideju kako da ovo unormalim? :D



    I čini mi se da se laptop manje zagrijava kad nema baterije u njemu. Doduše nije da sam vršio sad neka testiranja. Jel moguće da se manje zagrijava? Inače je spojen na punjač većinu vremena.

    I da priupitam još, dok je usput. :mrgreen:
    Npr. u situaciji kada je laptop uključen u struju, međutim nema baterije. Da li je uredu stavljati bateriju bez da isključujem laptop? Može li doći do kakvih oštećenja?
    Ili u obrnutim situacijama, gdje imam bateriju uključenu, a uključen je i punjač. Da li mogu samo izvaditi bateriju, bez da gasim laptop?
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    prvo probaj sa everestom ili nekim drugim programom ocitat temperature. A ako su stvarno tolike onda zamjena paste na cpu kuleru i smanjiti napon za cpu sa nekim od programa.
     
  3. rama

    rama Aktivista

    Probao sam evo i sa Everestom, i razlika u temperaturi je 1 stepen. I to naviše. :D

    Doduše, sad se smanjila temperatura na nekih 56/57 stepeni za jezgre, a HD je na nekih 45 stepeni.
    Da li će doći do pada preformansi ako smanjim napon?
     
  4. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Koliko dugo koristiš laptop?
    Ako sumnjaš da segrije usljed zaprljaniog hladnjaka, poneseš laptop na b.pumpu i opušeš ga. Usmjeriš zrak na izlaze kuda ispuhuje topli zrak a ond aobratno kuda uvlači. Trebalo bi da poboljš situaciju.

    U večini slučajeva Power Managment je podešen da poveča performanse a samim time i potrošnju struje i zagrijavanje dokej laptop prikopčan na struju. U normalnim okolnostima to je poželjno, ali kada je zaprljan onda pravi probleme, pa poradi na njegovom čišćenju.

    Zanimljivo pitanje vezano za bateriju, nikad nisam pokušao izvaditi bateriju iz laptopa dok radi a prikopčan na struju :D Nisam to pokušao jer sam predpostavljao da dok je uključen na bateriju cijelo vrijeme vuče struju iz nje a adapter je dopunjava, nešto poput mobitela. Treba pokušati :D

    EDIT: Evo probao sam, Laptop nastavi raditi. Zanimljivo ;)
     
  5. rama

    rama Aktivista

    Koristim laptop neke dvije godine. Naravno, čistio sam ga u međuvremenu. Usisivačem tamo gdje uvlači zrak, a ja puhnem tamo gdje izbacuje topli (ostala navika puhanja još od terminatora i onih žutih disketa :mrgreen: ). I to je uglavnom ferceralo. :D
    Nisam nikad otvarao.

    Eh sad mi se javlja ova povećana temperatura, posebno kad igram nešto. Npr. sad upalim Assassins creed, skoči temperatura na 70+ stepeni.

    Nastavi on raditi, samo je pitanje postoji li mogućnost da se nešto pokvari ili ošteti tim putem. :D
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    70+ na ovim vrućinama ako igraš Assassins nije ništa za laptop. Što se tiče temperature, visoka temperatura dovodi do degradacije komponenti tj. smanjuje vijek trajanja. Najbolje bi ti bilo sa kompresorom kako neko već spomenu propuhati laptop, ukoliko ne bude smanjenja temeprature onda u servis da mu pastu promijene na procesoru ili možeš to i sam nije ništa komplikovano, ima na youtubu i netu mnogo tutoriala za otvaranje laptopa.
     
  7. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Ocisti i promjeni pastu ... najbolje je to redovno radit .
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Naravno da nece pasti a 100% ce biti stabilan i na manjem naponu. Probaj sa programom RightMark CPU Clock Utility a testiraj stabilnost sa prime95.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    To je normalno za taj procesor u tim uslovima na tom laptopu..
     
  10. rama

    rama Aktivista

    Danas sam otvarao laptop.

    Jedva nađoh pastu, gdje god da pitam kažu da je nestalo. :D

    Elem, promjenio sam pastu. Nadam se da sam je fino stavio, jer nisam koristio puno paste.
    Što se temperature tiče, SpeedFan 4.40 pokazuje temperaturu između 48 i 50 stepeni za jezgre, i 38 stepeni za HD.
    Everest pokazuje između 48 i 51 stepen za jezgre.

    Uglavnom izgleda da je pomoglo čišćenje i mjenjanje paste donekle.
    I hvala svima na odgovorima.
     
  11. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Šta donekle jađo :D U prvom postu si rekao da je temperatura 75°C a sada j eoko 50, to je 25°C razlike :D
    U svakom slučaju, nadam se da si nam prijavio temperature očitane nakon bar pola sahata rada :D

    Evo kako još možeš provjeriti efikasnost hlađenja. Pritisni ga Everest stabiliti testom, ili Prime95 i gledaj temperaturu. Nek se popne maksimalno dokle može (kad vidiš da dugo stoji na određenoj cifri i ne podiže se više) onda prekini test i gledaj koliko brzo obara temperaturu. Ako pada jako brzo, znači da je hlađenje efikasno, ako se sporo obara... ne valja, sporo se oslobađa toplote.
     
  12. rama

    rama Aktivista

    Ma tih 75 je bilo za vrijeme igranja Assassins creeda, tako da je to ipak vanredna situacija. :D

    Elem, probo sam i nakon pola sata. Tu je to negdje, varira oko 50 stepeni +-2 stepena.

    Probao sam sa Everestom i skoči temperatura na nekih 75 stepeni. Ostavio tako 15 minuta da radi jer nisam primjećivao neke promjene temperature. Pada jako jako brzo. Ni minut ne traje. :D


    Ima li još neko kakvih savjeta ili iskustava u vezi ovog vađenja baterije?