Oralna hirurgija

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Ziks, Mar 2, 2014.

  1. Ziks

    Ziks Aktivista

    Zna li neko gdje se nalazi oralna hirurgija u Sarajvu ? Je li na Stomatoloskom fakultetu ili u linickom centru ili negdje drugo?
     
  2. Esprit

    Esprit Aktivista

    Na stomatološkom fakultetu, kad uđeš na fakultet ideš odmah lijevo i uz stepenice, mislim da je II sprat.
    Usput, ako budeš radio neki operativni zahvat moj ti je savjet da izbjegneš Prohića, sa njim imam 2 jako loša iskustva, prvo još dok je imao svoju ordinaciju na mejtašu, davno je to bilo i sad vidim da je šef na oralnoj hirurgiji, kontam hajde izbirikao se sigurno ali opet sam imao jako loše iskustvo, a i poprilično je bahat.
     
  3. Ziks

    Ziks Aktivista


    Eh hvala :D Ma moram zub osmicu vaditi , valjda moraju rezati :/
    Ako budem mogao ga izbjeci , to cu i uraditi :)

    EDIT : Za koliko se dobije odprilike termin ? Cuo sam da se ceka duze vremena .
     
  4. Esprit

    Esprit Aktivista

    To sam i ja radio prošle godine, brzo termin dobiješ, prvo će ti vjerovatno slikati čitavu vilicu, a meni su nakon slikanja odmah ponudili termin za iduću sedmicu.
     
  5. Ziks

    Ziks Aktivista

    To bi bilo ekstra . Hvala na informacijama jos jednom :)
     
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    I kakvo je iskustvo same operacije?
     
  7. Esprit

    Esprit Aktivista

    Pa eto... Vidi ja se zubara nisam nikad bojao, imam hvala Bogu fantastične zube a za šta je zaslužna i genetika, ta osmica nije izašla i meso je bilo stalno pod upalom, krvarilo pa čak mislim i zadah stvaralo, otišao sam gore da vidim šta mogu uraditi povodom toga i nakon slikanja kažu da sama neće izaći i da se mora uraditi operativni zahvat, kontam hajde nije problem mada su me mnogi odgovarali, pogotovo ukućani.
    Operacija je trajala nekih 45 minuta do sat, lokalna anestezija, usta su mi bukvalno razvalili, donja usna mi je sva poplavila valjda kako su uvlačili ruke da izvade zub, da se razumijemo ništa ne boli dok traje operacija, anestezija je tako jaka da su mi mogli čini mi se vilicu iščupati a da ne bi osjetio.
    Dok je trajala operacija čuo sam kako se ibrete što rana puno krvari i što se kod zuba nalaze gnojne kese, čim je operacija završila i kad sam ustao umalo se nisam onesvijestio, mantalo mi se strašno i čuo sam da govore da sam blijed, morao sam ležati pola sata, davali mi neke sokove i pitali ima li ko da dođe po mene pošto nisam mogao sam voziti, zovnem druga i on s posla dođe po mene...
    Rekli mi da odmah odem u apoteku i uzmem lijekove (antibiotici, tablete protiv bolova, probiotici...)
    Uglavnom operacija je prošla recimo ok, ono što ja zamjeram Prohiću jeste što je znao da imam upalni proces i nije mi prije uključio antibiotik, tako da sam poslije operacije odmah fasovao jaku temperaturu i 4-5 dana mi nije prolazila, otok je bio veliki što je i normalno ali počeo se spuštati prema prsima, to kad je Prohić vidio nije više bio "šaljivdžija" nego sam mu osjetio strah, kaže bukvalno "šta je jebo te ovo"
    Sestra mi je stomatološka sestra u Swe i pokazala je moj snimak zuba oralnom hirurgu sa kojim radi, kaže da se i na tom snimku vide upalni procesi (gnojne kese) te da mu nije jasno kako to da antibiotik nije uključen par dana prije operacije... Da antibiotik nije reagovao brzo mogao sam i sepsu fasovati.
    Imam još jednu osmicu da vadim ali poslije ovog iskustva iskreno ne znam kako ću.
    Možda sam bio malo preopširan i post mi ide s brda s dola, ali ne zamjerite, s mobitela kucam.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hvala kolega, imam isti problem. Nikad u životu nisam bio kod zubara niti imao pokvaren zub. Odem prije nekog vremena da mi uslikaju, žena nije mogla vjerovat kako imam dobre zube, ali problem su mi te osmice koje rastu ukoso i udaraju u kutanjake. Rekla mi je da ih moram vadit i da nema druge. Ćesto mi se meso upali i natekne, ali mi je i ona rekla da ću biti deset dana u autu nakon toga, i sad kad vidim ovo tvoje lijepo me strah :D Inače sam osjetljiv na zube, ne bih volio da mi neko vilicu tako razvaljuje.
     
  9. Ziks

    Ziks Aktivista

    Danas sam isao na Stomatologiju i najezio se kad sam vidio s kakvom opremom raspolazu. Ne znam da li u steku imaju nesto bolje , ali ono sto sam ja vidio je kao iz filma sniman u toku drugog svjetskog rata . Ni oni doktori na oralnoj hirurgiji nisu zlati (pogotovo onaj cupo) . Da je s njima sto prije zavrsiti :/
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Možeš se fino dogovoriti u privatnoj stom. ambulanti da oralni hirurg dođe tamo i to završi. Mislim da je bolja i sigurnija opcija nego ići na Stomatologiju. Jedino što je "malo" skuplje.
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kad smo već kod oralne higijene moram preporučit ovu četkicu za zube. Koristim ih od 2005. i kad jednom s ovim opereš zube obična četkica ne dolazi u obzir više.
    http://connectedtoothbrush.com/
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    To je tacno fakat ja nisam mogao naci u tz elektricnu od oral b da je cemu da nije model iz 93 pa sam uzeo od dm ona marka 39km bila drama dobro cisti btw haker gdje si uzeo tu koliko KM
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Mislim da u BIH nema kupit. Meni je tetka u EU uzela, a koliko su ne bih znao. Predpostavljam da nije jeftina.
     
  14. Ziks

    Ziks Aktivista

    Cisto jedno smijesno pitanje (nikad nisam imao dodira sa takvom tehnologijom na ovom podrucju :D ) . Koristi li se kaladont sa elektricnom cetkicom ? :D
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Ima Oral B elektricna u mercatoru ako se ne varam u marketu ili u nekom drugom supermarketu sam vidio. Nesto tipa 90-100KM je bila ako se ne varam. A i ja koristim onu DM-ovu od 30ak KM.

    Ziks, isto ti je sve, samo jos vibrira :mrgreen:
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    Imal neka preporuka za kaladont? Bez ili sa fluorom
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ma Curaprox ona ultrasoft je meni zakon.
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kakvo je misljenje sa laserskim popravljanjem zuba?
    (ne volim cuti za zubara, a kamoli otici) a vala morat cu, Imam osjecaj da cu morat mjenjat plombu na 7ci.
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kakvo lasersko, standardna bušilica je zakon. :smt003