1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako cemo antipiratski, mozete skinuti gotove vmdx fajlove sa fixnom velicinom virtualne particije, mozete ga kreirati u trial periodu workstation licence a nakon toga uredno ga koristi kroz besplatan vmware player.

    Za razliku od virtual pc-a ne trazi hw virtualizaciju na procesoru
     
  2. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Poznato,odlican smjer,da li bi mogao malo pojasniti ovo,tacnije:iz kojeg razloga je bolji,zasto bi ga predlozio nekom ko pocinje sa virtualizacijom...
    Ne pitam sa namjerom da ti kontriram (da me opet ne "nalijepi" neko :) ) - ostao si mi nedorecen,kao da zuris negdje i tipkas.. :)

    @Stihoklepac

    Odlicno poredjenje,ja sam se vec "uvalio u loop" razmisljanja sta napisati za virtualizaciju pa da to nekom izgleda bar opcija o kojoj vrijedi razmisliti...:)
    Iskreno,ocekivao sam da mnogo vise ljudi ima reci svoje za i protiv,obzirom na karakter foruma i upravo cinjenicu da vecina "bjezi" u dual boot.......ovo mi sve ide na to da ljudi koriste dual boot jer je to jedino sto su probali......hm,volio bi da grijesim.....
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    Glavni razlog besplatan, ima skoro sve opcije kao i vmware(sto se tice obicnog korisnika sasvim dovoljne), open source, performanse barem sto se stvari koje sam ja radio skoro identicne vmware workstationu. Ne zauzima sistemske resurse kao vmware(osjetno) kad je neaktivan. Za razliku od virtual pc-a daleko se bolje ponasa sa linux distribucijama.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Vmware preporucujem zbog relativne jednostavnosti, ja ga licno koristim na sljedeci nacin, na desktopu imam w7 i vmware player na laptopu ubuntu 9.10 i vmware player.

    Ajmo reci da razlike izmedju njega i npr virtualboxa nema, medjutim vmware bez problema otvara moje stare vmware mashine kreirane u vmwareu i virtualpc-u, takodje sada virtualne masine drzim na externom disku tako da ih formalno stalno nosam sa sobom.

    Minusi virtual pc-a, radi samo na microsoft os-u, nece otvarati vritualne masine kreirane na drugom sw, trazi procesor sa podrzanom virtualizacijom

    Ono sto takodje nema za virtual pc a ima za vmware i virtualbox a to su gotove virtualne masine na vecini ftp servera i torrenata,pod ovim podrazumjevam linuxoidne virtualne masine sto je vrlo zgodno za experimentisanje
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ja koristim više računara tako da mi virtualizacija ne treba.
    Što se tiče neke diskusije, meni se čini da si ti malo stariji (30+) pa si vidio da ljudi koriste dual boot više nego virtualizaciju. Virtualizacija i nije bila popularna prija par godina... tek je nedavno postala zanimljiva što zbog jakog hardvera i podrške u procesorima, što zbog boljeg/besplatnog softvera za virtualizaciju.
     
  6. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    30+1 :)
    Da,vidim to prakticno svakodnevno jer izmedju ostalog radim i sa end-userima,u svakom nekakvom smjeru.Slazem sa tobom da ovakvom useru ovo nije bilo ni dostupno,a samim tim ni potrebno do unazad par godina,nisam ni ja kod kuce koristio recimo...Zato mi i jeste zanimljivo da upravo pored ovoga svega sto kazes ljudi opet idu u neke "stare" vode,samom promjenom tehnologije mijenjamo i nacin na koji smo rjesavali odredjene probleme ili situacije,kao da ti dodjem sad na temu o SSD-ovima(koju moram pohvaliti,jako lijepo i strucno je vodite) sa nekom pricom vezanom za recovery podataka nekim,nazovimo ih "standardnim" metodama koje ce mozda jednim dijelom i proci-ali nije to to,cekamo nove programe jer sadasnji recimo sistem da "usporis disk" kod fizickog ostecenja te tako izvuces neki bit nema teorije da radi na SSD-u...:)
    Pad cijene opreme i mogucnost nabavke besplatnog software-a za ovako nesto bi nekako direktno trebao rezultirati primjenom-odes u Logosoft recimo po bilo koji vid certifikacije i tvoj rad i ucenje se zasniva na virtualnoj masini-standard je.
    Imas primjenu virtualnih CD-DVD-ova i raznih emulacija pogotovo u ovoj,izgleda najvecoj,"gejmerskoj populaciji" koja to odavno vec koristi,sa Vistom dobili i "blize" u vidu ISCSI-a,pa na kraju i same rutere,mreze,sami usb prikljucak se "oslanja" na slican koncept...koliko puta se ovdje na forumu spomene ADSL,pa kaze stavi "VPI" i "VCI" toliko i toliko a da ljudi mozda i ne znaju da su se upravo tada sreli sa virtualizacijom...(tebi je naravno ovo poznato sve)
    edit: i opet mi se na kraju svodi to na cistu nezainteresovanost i neznanje,bez obzira na uslove u kojima se nalazimo-jer ne treba mi jaka masina recimo da bi procitao neki pdf o virtualizaciji,ne treba mi biohemijska laboratorija da bi znao nesto o leukocitima,eritrocitima.... :)
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    podigao sam xp na virtuelnoj mašini sa vmwareom, kul stvarčica. vmware nisam morao ni skidati s neta imam ga na nekom dvd-u sa programima. program je jednostavan da jednostavniji ne može biti jedino nisam imao volje pa nisam uspio naštimati konekciju prema netu. uspio sam lan ali valjda treba sherovati wireless konekciju da bi mogo na virtuelnoj mašini imati net preko lana. glavni razlog dizanja virtuelne mašine bio je pristup opcijama wireless kartice preko device managera tj. mijenjane mac adrese. kartice uopće nema u device manageru na v. mašini već stoji neka virtuelna lan kartica a koliko sam shvatio googlajući ne postoji šansa da direktno pristupim opcijama wlan kartice na v. mašini :?
     
  8. brziiiii

    brziiiii Novi član

    Ljudi, moglu li ikako rijesiti ili popraviti ovaj kaspersky?instalirao sam trial verziju i kada sam htio resetovati aktvaciju sve se zbrkalo,a iskljucio sam self-defence.sad ga ne mogu ni repairovat niti deinstalirati, cak ga ne mogu ni pokrenuti pise da nije valid win32 application.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Probaj system restore na datum kada nije bio instaliran, samo ako ti je ukljucen system restore i.. ofulao si temu debelo al eto.
     
  10. brziiiii

    brziiiii Novi član

    jbga, ne znam di bi je...ali pogadjas da nije ukljucen.je li ima kakvo drugo rjesenje
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Jesil pokusao iz safe moda da uradis uninstal ? Inace, kakve probleme konkretno imas ?
     
  12. brziiiii

    brziiiii Novi član

    nisam, al mogu napravit system restore
    ...kad napravim onda sta mogu uraditi, ili da ga pravim stalno..
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma system restore pomaze samo kada napravis backup systema kada je "ispravan" pa kada nesto tako zeznes da ga vratis na taj datu7m kada si napravio. Sada ti nema svrhe jer pravis sa postojecim stanjem sto znaci da ce ti sve bit isto.

    Idi u safe mode i vidi mozes li uradit uninstal, trebao bi da moze. Ako ne, ako i dalje bude aktiviran, ubij ga preko task managera da nije aktiva, idi u njegov folder i izbriosi neke bitne fajhlove da ne moze radit ..ili kompletan folder. Ostat ce fajlovi u sistemu ali nece biti aktivan.
     
  14. brziiiii

    brziiiii Novi član

    uspio sam ga deinstalirati, ali na malo jedno. nacin.hvala puno pomogao si mi....ali sad nema nikakvog antivirusa
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    ..i eto. Upali system restore da mozes reagovat ako opet zezsnes sistem. Ako ti puno uzima keša za restore, smanji ga.. ako ti to smeta. Sto se tice anti-virusnog.. ne znam sta da ti kazem, proguglaj nesto drugo. Mozda Avasta.
     
  16. brziiiii

    brziiiii Novi član

    Volio bih da ima neki bolji od kasp. i jednostavniji (kao i svi) al nea.
    Kakav je sad nod, prije sam ga koristio ,cini mi se da se malo bio pokvario?
     
  17. nivla

    nivla Komšija

    Microsoft security essentials, sasvim dovoljan za sve sto je potrebno,skenira usb uredjaje, redovan update antivirusnih definicija,odlicna detekcija, besplatan, ne opterecuje sistem, a za firewall ti je dovoljan i onaj integrisani u windowsu, a mozes i koristiti zone alarm ili comodo firewal ako si bas paranoican
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja sada koristim sve od M$-a i zadovoljan sam :) windows 7 windows firewall i MSE, ne uzima RAM, a radi i suti
     
  19. GW

    GW Moderator

    Samo ne znam zašto koristiti inferioran proizvod kada ima bolja alternative i to besplatna. Radi imena? Da se sve slaže/uklapa?
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    zato sto mi avg i avast ne odgovaraju. glupost mi je kod avasta kad skenira ne mogu aztvoriti prozor, avg me nervira sa onim update-om... i jos tako imaju puno tih nekih sitnica koje meni smetaju i mene nerviraju.. neko to ne primjeti, neko trpi.. ja snimio ono sto mi odgovara...