overclock problem

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Dzigi, Jan 22, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Dzigi

    Dzigi Novi član

    Pozdrav svima.

    Sinoć sastavih novu konfiguraciju (E4500, Abit IP35-E, 2GB Supertalent 800MHz OC) i sve radi stabilno na default postavkama, ali problem je u tome što je nemoguće uraditi pristojan OC. Dakle, ne mogu dići fsb ni za 30MHz, a da ORTHOS ne pokaže error poslije samo 5 sekundi (Rounding was 0.5, expected less than 0.4). Isključio sam sve "CPU features", voltaže su na default postavkama (probao sam malo dići radi vdroop-a ali bez učinka) ... Probao sam i razne kombinacije množioca i FSB-a (naravno, pazio sam na RAM), ali kako god okrenem procesor je nestabilan na 2500MHz. Također nema šanse da ploča uradi POST na nekih 2800MHz i moram jumperom uraditi "Clear Bios".
    Jedino što meni pada na pamet jeste problem u napajanju, trenutno imam codegen 400W (12CM, PFC, AFC, bla, bla) i na njemu ima samo 4pin CPU kabal, dok je na ploči 8pin, mada sam na ploču priključio jedan dodatni 4pin molex koji bi (valjda) trebao nadomjestiti potrebnu struju.
    Da li je moguće da napojna pravi problem? Ili je možda problem do procesora ili matične...?
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    To je napojna očigledno.
     
  3. artemis

    artemis Komšija

    Ako ćeš clockati kani se kodegena,ms-a i sličnih.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    "Overclock problem" ne postoji. Postoji samo neznanje u clockanju s jedne strane i s druge strane pravi problemi sa racunarom. U sta ovo spada?

    I ne, nije do napajanja, dzaba ste poletili... :lol: Nego je ocito do OC postavki.
     
  5. Dzigi

    Dzigi Novi član

    A šta ako nisam siguran u šta ovo spada? :p

    Što se OC postavki tiče, smanjim CPU množitelj na 10, stavim fsb na 250, RAM djelitelj na 3:5 (830MHz), isključim one CPU features tipa speedstep itd., dignem RAM voltažu na 2.2, stavim latencije na 4-4-3-8 i... to bi otprilike bilo to. U čemu griješim? Unaprijed hvala na odgovoru. :)
     
  6. artemis

    artemis Komšija

    Može biti više razloga,ali svejedno je "nesigurno clockati na napojnoj od nekih 30KM...

    Edit:pročitaj neki oc guide,ne ide ako se istovremeno traži maksimalan takt dvije komponente.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj staviti memoriju na auto za pocetak!
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    meni nf4 nije htjela da clocka sve dok memorije nisu bile u dual chanellu
     
  9. Dzigi

    Dzigi Novi član

    Probao sam i sa memorijom na auto, ali nema vajde. To su default postavke za memoriju, dakle nisam ganjao nikakav OC memorije. I uostalom, 2500MHz su daleko od maksimalnog za ovaj proc...
    Znam da je napojna krš, planiram kupiti nekog chiefteca čim skupim love za njeg, a do tada sam mislio samo neki blagi OC bez dizanja voltaže... ništa, čini se da će i to sačekati.
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Svejedno je da li imao 4 pinski ATX konektor ili 8 pinski...samo je važno da napojna daje dovoljno snage.
    I taj MOLEX koji ce ukljucuje na maticnu je za PCI uređaje.

    Nema potrebe smanjivat mnozitelj....nadam se da ne zelis underklokat :D

    Kako god imam osjecaja da ti napojna ne daje dovoljno snage...

    Ali za svaki slucaj probaj dat malo vise napona procesoru i povecat napon NB-a za barem +0,1V.

    I tu memoriju stavi na 4-4-4-12
     
  11. Dzigi

    Dzigi Novi član

    Probao (+0,1v na northbridge) i fsb mi se zaledio na 200MHz... dakle koji god multiplier da stavim, i koliki god fsb da stavim CPUZ, Everest i Orthos očitavaju da je fsb na 200 (ako je multiplier 11, radiće na default 2200MHz, ako je multiplier 8 radiće na 1600MHz itd., iako mi je fsb u biosu namješten na recimo 250MHz)... uradio clear cmos, probao malo dići fsb i proradilo je. Neću više ništa dirati dok ne dođe nova napojna, samo daj bože da je u tome problem. :?

    Hvala svima na odgovorima.
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako nije u tome...onda je u neznanju...
    Jer nemoguce je da nece dici ni 1MHz.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Postavi odnos memorije i fsb-a 1:1 pa probaj!
     
  14. Moncho

    Moncho Komšija

    fleshnuj BIOS od maticne...
     
  15. Dzigi

    Dzigi Novi član

    Nakon testiranja sa drugim procesorom, ispalo je da je krivac ovaj moj e4500. Stvarno očajan primjerak, FSB wall mu je negdje na 280 i ne mogu dići ni 400MHz na default voltaži, a da ostane stabilan. Kako bi bilo fino da sam u Americi pa da ga mogu vratiti. Uglavnom nakon malo tweakanja CPU VTT-a i CPU GTL-a uspio sam podići fsb wall na nekih 310MHz i sada mi radi stabilno na 290x10, 1.4v. Sasvim dovoljno za mene.

    Hvala svima na odgovorima, što se mene tiče tema se može zaključati.
     
Thread Status:
Not open for further replies.