Overclocking Pentium D 945

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pionir, Sep 9, 2011.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Konfiguracija :

    CPU : Intel Pentium D 945 3,40 Ghz (200 x 17, omjer 1.200 V-1.3375 V )
    MB : Gigabyte GA 945GZM-S2 rev 6.6 (v.F2 bios)
    Upute za MB : http://download.gigabyte.ru/manual/moth ... ev21_e.pdf
    RAM : OCZ, DDR2, PC2-6400, 400MHz, Gold Edition, Dual Channel

    Ostala konfiguracija :

    GPU : Nvidia GeForce GTS 450 (Gigabyte)
    Graphics Clock, Processor Clock, Memory Clock = 783 / 1566 / 1804 MHz

    Overclock rezultati CPU-Z v.1.58 :

    -CPU 3572 Mhz, omjer 210 x 17
    -Core Voltage 1.232 V
    -DRAM / FSB ratio 1 : 1
    -DRAM Freq. 210
    -Latency 3.3.3.8 ( CPU-Z pise 3.0-3-3-8-11 )
    -GTS 450 sa omjerom 810 / 1620 / 1804 (ostalo isto)

    Postupak / bios, potom stisnuti ctl+F1 =

    Frequency/Voltage Control : Manual / Enabled
    -CPU freq. / CPU FSB : 210 (200)
    -PCI* = ASYC (Fix PCI Express freq. to 100 mhz)
    -System Memory Multiplier = 2
    -Memory Freq. (Mhz) = u bios - u pise 420
    -CPU EIST function / Intel Speed Step tech = disabled
    -C1E CPU Enhanced Halt : disabled.

    -CPU vcore = nema...
    -DIMM voltage = nema ili nisam dovoljno istazio...
    -PCI E* = nema opcije ...
    -AGP = nema opcije...
    -Spread Spectrum = nisam nasao ...hmm...(mozda se do ove opcije "dolazi" nekako npr samo-otvaranje dodatnog menija kada promjenis neku opciju ili je pod drugim "nazivom" u bios - u)...

    -Legacy USB = je enabled a da li bi trebao biti na disabled ?
    -Stop unused PCI clock =nema (pod PnP/PCI Config. postoje 3 opcije i sve su kod mene "auto")
    -CPU Clock Ratio = nema uopste ove opcije, dostupna je samo "zamisljena / poznata" opcija za Multiplier x17 (nisam pokusao sa F11 ulazak u bios)
    (F11 opcija) http://www.ehow.com/how_7274094_overclo ... m-945.html

    Napomena :
    -Prilikom startanja racunara pritisnuti F11 za ulazak u "bios features setup" ...navodno omogucava promjenu mnozitelja ...nisam pokusavao...ali cu probati.
    -Zanimljivo je to sto je CPU-Z ispisivao mnozitelj 200x12 na idle, 200x17 u load opciji, pa me to navodi na sumnju kako bi procesor mogao podrzati promjenu mnozitelja.

    Molba

    -Ako ima neka sugestija / pomoc,
    -Neki prijedlog kako da ispitam razliku "osnovnog" vs "overclok" FPS - a,npr Unigine Heaven v.2.5 sam nasao na internetu, nisam jos instalirao i probao...
    -trebam li jos neku opciju promjeniti (npr Legacy USB),
    -malo sam zbunjen sa istim rezultatom za Memory Clock 1804 na grafici,
    -nema podrske za Core Temp, jer nema na procesoru CPU Thermal Monitor 2 (tm2) opcije,

    -Sve ovo cu prebaciti u drugo kuciste sa drugim CPU hladnjakom, jer imam namjeru postici bolje rezultate pa me najvise zanima :

    -da li sam dobro napravio postupak i sl.,
    -kada da primjenim Prime95 (Blend) test ( mislim, kada postignem zeljenu / mogucu zadnju granicu )

    Iskustvo :

    -Procesor nije "dobar" na glasu po pitanju temperature. Temperature su 34-42-54 C (Everest). Sada nakon OC teperature su 40-55-62 C, zadnje granice za procesor sa Intel stock coolerom.
    -Ali, primjetio sam po promjeni zvuka CPU hladnjaka kako se isti manje "napreze". Mislim da sada neke funcije kompjuter obavlja jednostavnije (mozda zbog 1 : 1 omjera ).
    -Napojna je gotovo hladna, dok je bila blago topla (osim onih zadnjih dana kada je vani bilo 30 - 37 C ).
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    samo 170 Mhz. :mrgreen:
    Za overclocking tog pentiuma treba prvo obezbijediti dobro hladjenje jer se i na stock fekvencijama sa stock hladnjakom fino grije.
    Moze taj proc da se nagura na 4Ghz sa dobrim hladjenjem ali ne znam da li bi to sta puno donijelo u perfomansama.
    Sto se tice perofmansi procesora u FPS imas 3d markove pa testiraj.
    Imas dobar test alat zvan Super PI.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, 170 Mhz. Ucim, ne trebaju mi performanse :) . Vjeruj da ova konfa "gura" fino.

    ovo je samo probni OC, ne zelim da idem dalje dok ne utvrdim kako sam sve potrebno napravio, naravno sto je moguce od strane opreme koju imam...kombinacija opreme (CPU,MB itd) koju ja imam je 1:xyz :D

    Mislim da je bitno da sam iskljucio C1E i EIST zbog stabilnosti mnozioca i napona, zato sam napisao ovoliki post...da se osiguram malo, pa da idem dalje.

    Mislis li da trebam jos neku opciju promjeniti : Legacy USB : disabled ( treba / ne mora ) ?

    Koliko bi bio realan overclock da ostane tako, ako postignem temperature pod opterecenjem od (recimo) maksimalnih 60 C Tcase? (ja ciljam 247 X 17 ili 4,2 Ghz)

    Imam "dobar" CPU hladnjak, Noctua NH U12P SE-2, ujedno i njega da testiram :mrgreen:

    Nasao sam i skinuo 3DMark06.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    [​IMG]
    Ovdje ti je sav overcloking. Mana ove matične je što nema VCore Voltage Control
    CPU Host frequency ti je FSB, to dizes i overklokaš procesor a time i ram.
    PCI Express Frequency treba biti manual na 100
    System memory control to trebas da uskladis sa brzinom memorije jer kad dizes fsb dizes i brzinu memorije.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, ovaj meni sam pronasao.

    Opcija promjene CPU Clock Ratio je dostupna samo za Core 2 procesore. Pentium D 945, bar na ovoj ploci ne moze / nije podrzan i ne vidim u bios-u ovakav meni-tu opciju.

    Core Voltage je stabilan, bez obzira idle ili na testove (aida64-trial), sa 1.248 V za 210 x 17 = 3572 Mhz.
    Omjer DRAM / FSB mogu postaviti koliko hocu*.
    Kazu da je najbolje kada se postavi System Memory Multiplier na omjer 2, a ja tada dobijem DRAM / FSB = 1:1...

    Bez obzira sto sam iskljucio C1E i EIST, Core Voltage na procesoru se opet mijenja izmjedju dvije vrijednosti, ali mnozitelj ostaje isti, na x 17.

    Core Voltage pulsira / varira sa "neke manje vrijednosti" npr 1.301 na 1,344 V, cim predjem 210 x 17, bez obzira na omjer DRAM.
    Ali kada opteretim procesor sa testom, 100% load obe jezgre, dobijem "neku srednju vrijednost" za Core Voltage, a koja je ispod 1.344 V. ( npr. 1.330 V).

    Maksimalno sam postigao 220 x 17 = 3740 (3742) Mhz, ali Core Voltage pulsira sa 1.328 V na 1.334 V. Samo u full load obe jezgre napon opet padne ispod 1.334 V na neku "srednju vrijednost".
    Omjer na ovom FSB (220) / DRAM opet mogu postaviti koliko zelim : 2 - 2.66 - 3.33*.

    Na 221 x 17 moram radit CLR_CMOS, jer sistem padne...bez obzira koliki Miltiplier za DRAM postavio.

    Sta predlazes / te :

    1. Ostavi omjer 210 x 17, gdje ti je napon stabilan u svim situacijama idle ili pod opterecenjem i sa omjerom FSB / DRAM Multiplier : 2 (1:1) ili 2.66 ili 3.33 ?

    2. Mozes ici 220 x 17, bez obzira sto ti Core Voltage pulsira jer njegova maksimalna vrijednost ne prelazi 1.334 V a sto nije puno, omjer DRAM Multi postavi na : 2 (1:1), 2.66 ili 3.33 ?

    Pored ostale opreme, Noctua (NH) U12P- SE2 je zaista ultimativan CPU hladnjak. Vrijednosti temperatura nisu nikad presle 32 C...

    Evo slike :

    [​IMG]

    EDIT :
    Napomena : Ako ostavim ukljucene opcije C1E i EIST, mogu ici preko 221 x 17.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Komplikujedš druže.
    Overcloking brate nije programiranje novog OS-a pa da se toliko komplikuje.
    imas dvije tri opcije. Dizes FSB i provjeravas stabilnost.
    Kad ne bude moglo boot-at reset CMOS i ponovo postupak ponovis.
    Posto si dogurao do 3.7 ako se ne grije previse i ako je stabilno ostavis ga tako.
    A to sto napon varira u par ‰ ti nema nikakve veze jer vidim da se napon automatski dize sa overklokom.
    Nije nikom "pregorila" ploča od overclockinga, ako izuzmemo jednog fino zalizanog lika sa foruma kome jest, sve bi trebalo da bude ok :wink:
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sto je nekom drago sto mi je crkla ploca hahahaha pacenika cccc.. :smt005

    Hvala Bogu ima se - moze se pa ljubomora cini svoje .. :lol: :lol:
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dobro, hvala Tale.

    Vidis, a mozes li mi reci zasto nece vise od 3,7 Ghz ?

    Dizao ga na 235 x 17 ali sa C1E ...vrtio test ...probio napon od 1-334 mozda na 1.338 (ne sjecam se tacno al provjerit cu) ...

    Na 3,7 omjer FSB / RAM mogu postavit i na 3.33 (366,9 Mhz od 400 Mhz) ...

    Sta ga limitira na 3.7 ?

    Ako je King(u)T pregorila ploca i ne sumnjam :)
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Limitira ga to sto nemas niti jednu opciju za dizanje voltaza i BIOS-u..

    Najvise Vcore i FSB voltaze ti nedostaju a i NB voltaza bi bila od pomoci..
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ok, jasno mi je sad. Hvala KingT / Tale.

    Puno je toga sto fali, stvarno. Vidim te prednosti maticne jos bolje sada ...

    P.S.

    Jos samo da prijavim kako pri dostizanju 3,7, (RAM 3.33) kada je pao sistem, nakon CLR_MOS nisam imao HDD prijavljen...odvojio sam napon sa HDD-a, iskljucio napojnu, ostavio preko noci da se "napon" isprazni, ponovi spojio kabal na HDD, pokrenuo napojnu i sve sad radi normalno...
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sinoc pokrenuo Prime95 Blend test...radi do sada OK, s tim da je jedna (prva) jezgra brza od druge...

    Temperature 37 C na 890 rpm.

    Postavke 218 x 17.

    Ono najbitnije, CPU-Z ne pokazuje DIMM Voltage, dok AIDA64 (Trial) pokazuje...

    AIDA64 DIMM Voltage (1.80 V) je sada 2.16 V ...
     
  12. Soviet

    Soviet Aktivista

    Uz tu graficku GTS450 imas los procesor, ja se ne bih puno trudio oko toga, nego ako mozes skupi 200KM i kupi kakav Quad :D Ima ih na piku svakakvih.