Overclocking Phenom II 550

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by MAJESTIC^^, Sep 4, 2009.

  1. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    Interesuje me kako klokati AMD PHENOM II 550 3.1ghz AM2+/AM3 socket
    Maticna- Gigabyte MA770T-UD3P
    Ram- 2x2GB DDR III KIngston 1333mhz
    CPU COOLER- Thermaltake DUOORB
    Kuciste sa 2 upuhujuca ventilatora i 2 ispuhujuca ventilatora, znaci dobar protok zraka
    Napojna- OCZ StealthXstream 500W
    Karta- eVGA 8800GTX

    Ja poznajem samo preko BIOSa da podignem mnozitelj... sada mi je 15.5x200mhz = 3100MHZ i mogu dignuti do 3.8ghza cim predjem vise nece da mi udje... je li to do voltaza? interesuje me koliko i koje voltaze bi trebao dici da bi cak uspjesan clock bio do 4.5ghza ako je moguce?
    Temp u Idle su cpu1=26, cpu2=26 mislim sve solidno dobre i ne bi predstavljale temp problem vec samo koje voltaze bi trebao u biosu podesiti i koliko da bi uspjesan bio 4ghz clock, 4.1 i sl...? :D :)
    Hvalaaa :)))
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Maksimalan oc zavisi od primjerka do primjerka. To sto su neki isli preko 4GHz, ne znaci da ce i tvoj ici. Jesi li ista drugo dirao osim mnozitelja procesora? Probaj malo dici napon na procesoru ako vec nisi (reda o.1V). BTW temperature u idle-u nisu bitne, temperature u loadu su bitne.
     
  3. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    Nisam nista sem mnozitelja dirao! Hmm citao sam i ja to nesto slichno zavisi od procesora koja je proizvodnja jer ne moze svak ici preko 4ghz...
    Temp u loadu isto nisu velike ne ide cpu1 ni cpu2 preko 45stepeni.... pa da pokusam da voltagu procesora dignem za 0.1v?
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa pokusaj, trebalo bi ti to dati barem 100tinjak MHz. Osim toga, probaj i ACC ukljuciti na -2%.
     
  5. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    Clockao sam na 2x4.0 ghz podigao sam voltazu proc za 0.150V ...a mnozitelj je 20x200mhz logicno :D ^^

    U Loadu max temp su do 45 stepeni je li to u redu?
     
  6. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Na default naponu u prosjeku ide na 3.6Ghz. Podigni napon cpu-a na 1.45-1.5V (prosjecan sweet spot) i podizi frekvenciju dokle ti temperature budu dozvoljavale. Kada nadjes taj limit, pokusas sa nizim naponom. To je to. Kada si ti zavrsio, prelazis na malo detaljniji oc a to je trazenje maksimalne nb frekvencije koji ce raditi u kombinaciji sa cpu frekvencijom.
     
  8. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    JOj jarane ubi se ja ovdje pred compom ne znam url ubacit da vam sliku pokazem... joj pojdo se... haj sad cu pokusat to... ma i dosta mi je 4ghz al eto, hvala :) :D
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Cisto sumnjam da ces doseci 4.0 ;) osim ako nemas bas dobar primjerak.
    Ne stavljas u url nego IMG. Ili kopiras code za forum direktno sa imageshack-a.
     
  10. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    Dosao sam na 4.0ghz sa povecanjem voltage cpua 0.150V... Radi bez problema sa svakim testom.
    I onda sam pokusao da povecam cpu voltage na 0.250V a htio na 4.2ghz ili 4.4ghz i ne moze nikako...
    Ali dosta i ovo ;) na 3dmark2006 cak 1000pojena vise dobio sa 11300 na 12400 :)
    U loadu na orthosu temp cpu1 i cpu2 ne prelaze preko 45 stepeni :)
     
  11. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    [​IMG]

    [​IMG]

    eto i kuciste da pogledate :D fali mi jos 1 osmica ventilator sa bilo kojim led diodama ali nigdje ne mogu da nadjem :(

    reci mi samo je li core voltage u redu? pusa :D
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nije bas da si morao stavljati ovu sliku :lol:
     
  13. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    Sa moba slikao nije mi digitalac pri ruci :)

    Sto ne svidja ti se? Hurmashico jedna :p
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pusti ti orthos nekoliko sat pa onda pricaj o stabilnosti. Neces izvuci preko 4.0 99%, dzaba pokusavas. BTW, skini linx, ne znam koliko je ucinkovit na amd-u ali trebao bi ti brze pokazati ako ne bude nestabilnosti. Cime mjeris temp? Tebi je isplatnije da pokusas otkljucati sva 4 jezgra i dici na nekih 3.6Ghz. To bi ti bilo odlicno.

    :smt005 Jao kucista, ko' bozicna jelka :smt005
     
  15. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    Jesi to ljubomoran sto nemas vako :p pa si cak poceo plakat...
    Ma joj nek stoji na 4ghz ili ga mozda vratim na default, nije ni vazno...a to sa 4 jezgre u to se ne razumijem ako ima neki strucnjak nek mi objasni sta treba, vrijedi pokusat, ha ya ;) uslikat cu kuciste sa digitalcem pa cu sibnut sliku pa ces vidjet kako je sredjeno sve fino i kako ga pazim :D
    Temp mjerim preko everesta!
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ovo je vec roflmao materijal.
     
  17. MAJESTIC^^

    MAJESTIC^^ Novi član

    Da vidim tvoje?
     
  18. artemis

    artemis Komšija

    Vecina ovdje ide na normalna, uredna kucista... a ovo tvoje je interesantno samo mladoj djeci i mozda za kakav praznik, presareno... nhf :wink:
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ovo 'omotas' oko obicnog ventilatora i ljepota... :smt003
    [​IMG]