Pasta za hladjenje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by jeretik, Jul 25, 2004.

  1. jeretik

    jeretik Komšija

    Interesuje me da li kvaliteta paste opada tokom vremena i kojom brzinom, te kakav uticaj temperatura ima na degradiranje?
    Koliko je cesto po vasem misljenju potrebno mijenjati pastu? Na starom kompjuteru (P3 1GHz) nisam mijenjao godinama i sve je bilo OK, ali ce mozda s brzim i toplijim Bartonom biti drugacije.

    Hladjenje mi je zasad OK (43-50 stepeni CPU), ali mi je u sobi cesto pretoplo, pa me zanima jel temperatura zraka igra veliku ulogu u trajnosti paste.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    vrijeme i temperatura procesora igraju najvecu ulogu.. koliko pasta "efektivno" traje mozes ocijeniti sam po promjenama temperature u tvojim uslovima..

    generalno, dok ti je temp. cpu-a u podnosljivim okvirima ok je, ako ne, onda nova pasta + "ribanje" coolera 8)

    i da, artic silver je preporucen:)
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    arctic silver 5 termostab (plus 13mama) vjeruj najbolja koja se moze kupit na ovim prostorima jos idu preporuke za nanotherm
     
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Kako mi je nekih 7 dana kuci Barton 2500+ @ 3500+ kojem temperatura ide do 62/67 osjecam veliku vrucinu i pored ove kise sada...stara ulozi tolike pare u cetralno grijanje umjesto da mi je kupila nekoliko PC-a sa bartonom overclockiranim do maksimuma pa da tokom zime nema zime :D .
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    Najvise na to utjece sama kvaliteta paste, ako uzmes neku shrot nece trajati nit po godine i morati ces ju mjenjati, dok ako uzmes kvalitetniju trajatice dosta duze.

    artic silver je super.
     
  6. Sleeper

    Sleeper Komšija

    :!: :?: :!: performanse paste se ne pogorsavaju tokom vremena. :roll:
    pasti je potreban odreden broj sati da se pod uticajem toplote(materijal se rasiri) "integrise"(ili prosto receno da postigne maksimalnu povrsinu toplotne disipacije)sa povrsinama koje nalijezu (za arctic silver 5 je to oko 200 sati rada) ,poslije cega nebi smijela mijenjati karakteristike.
    e sad sa shrot shitom se nikad ne zna :lol:
     
  7. Esh

    Esh HWB

    to stoji u idealnim uslovima, no da se poslije ne bi trebale mijenjati karakteristike, toga u praksi nema : ) ipak, vazi pravilo koliko para toliko.. tj. bolja pasta, niza temperatura i "duze traje"..
     
  8. jeretik

    jeretik Komšija

    Kod mene nekakva Stars :)
    Dobio je dzabe...
     
  9. Sleeper

    Sleeper Komšija

    to stoji u idealnim uslovima, no da se poslije ne bi trebale mijenjati karakteristike, toga u praksi nema : ) ipak, vazi pravilo koliko para toliko.. tj. bolja pasta, niza temperatura i "duze traje"..[/quote]

    jel nemo uopste ostavio pastu dovoljno dugo da vidi?
    :roll: