PayPal pitanja

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by AhmeT, Jul 2, 2007.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Evo imam par pitanja sto se tice ovog Paypala... Znam da ima tema jedna, al je postara i nebi da je dzaba ozivljavam, a i ovdje je malo drugacija "tematika"..

    Uglavnom otac mi ima BamCard debitnu (onu zlatnu) a i kreditnu karticu (plavu).. I to ima par godina u Tuzlanskoj banci (sad je NLB Tuzlanska banka)... I zbog toga su ga odlucili nagradit sa Maestro debitnom karticom.. i da je ona medjunarodna i svasta nesto...

    uglavnom zanima me par stvari... jel ta kartica ista kao i MasterCad, tj dali je to samo njena debitna verzija il su to potpuno nevezane kartice (npr kao sto suVisa i MasterCard dvije razlicite)???

    na ovom papiru pise da se moze koristiti za podizanje gotovine na salterima i bankomatima sa oznakom EC/MC.. jel to znaci: EuroCard/MasterCard??? ako znaci jel se moze koristiti na onim mjestima gdje se prihvata i MasterCard???

    na ovom listu nije nigdje pomenuto da se moze koristiti za placanje online... pa me zanima jel se moze korititi??? il su sa razlogom to izostavili... konkretno me zanima ovaj PayPal, tj dali se moze sa njim koristit? Ja sam probo da dodam karticu na moj acc al sam imo samo opciju ove 4 "glavne" kartice... Maestro se nigdje ne pominje...

    Ako se moze koristit za ove transakcije, hocul posebno morat zahtijevat karticu sa onim CVCom ili to automatski dodje???

    Zatim jel se moze koritit Visa Electron za kakvo placanje online... Jer isto tako kao i sa Maestrom, nisam nigdje vidio ono da je na listi podrzanih karitca... Jel se ona moze koristit na mjestima gdje moze obicna Visa (valjda je to Classic verzija, osim ako nema jos neka) Jel moze ona sa Paypalom??? Posto ona nema taj CVC na poledjini pa bi valjda moro naknadno trazit to... Mada mi glupo zvuci da nema toga jer na njoj i pise "electronic use only" a nisu to stavili...
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    evo i ja da se prikljucim ovom upitu, pa da pitam da neko korak po korak objasni kako napraviti paypal account, posto sam se do sada suzdrzavao od online transakcija...
     
  3. Loki

    Loki Komšija

    Ja visu electron iz hvb cpb banke komotno koristim za plaćanje online jer ima cvv broj. Probao sam i Maestro ali nije mogla nigdje, i pored toga što ima cvv.

    Što se PayPala tiče nisam siguran kakva je sad situacija, samo znam da je prije morala biti kreditna kartica i da nije mogla debitna. Od tada je prošlo dosta vremena i dodali su i BiH na listu pa nećeš znati da li možeš napraviti account dok ne probaš.

    Kon'to sam sad ja probati ali sad nisam ni za šta osim za spavanja... :)
     
  4. vnm_

    vnm_ Komšija

    evo moje skromno iskustvo sa karticama i online upotrebom istih.

    maestro je debitna master card, visa electron je debitna visa. ako je podrzana maestro ili electron onda je to specijalno naznaceno, znaci ako je podrzan master card onda nije nuzno podrzan i maestro.
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    @loki, a jel tu visu koristis na mjestima gdje na listi podrzanih kartica ima samo obicna Visa??
     
  6. Loki

    Loki Komšija

    Negdje piše electron, negdje ne piše. Recimo kad hosting plaćam iz menija uzmem samo VISA i ova radi bez problema.
     
  7. vnm_

    vnm_ Komšija

    [​IMG]

    [​IMG]

    evo ovako to izgleda. znaci visa i visa electron posebno naznacene.

    paypal stranica je uzasna, ali sam na paypal.de u "Legal Agreements", odnosno "AGB", nasao da pod placanje kreditnom karticom ukljucuju Visu, MasterCard, Visu Electron i Maestro.
     
  8. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Ja sam kupovo sa MasterCard Turkish Banke , ali sam muke zive dozivio dok sam sve to sredio oko online kupovine , ali uglavnom moze i siguran je PayPal 100% . Samo kod nas je malo komplikovano zavisi koja je banka u pitanju , naprimjer u Turkish Zirat Banci morao sam traziti zahtjev za kupovinu preko neta, onda dobijes jedan kod koji ubacujes tamo kad ispunjavas PayPal a prije toga moras se logovati na stranicu Turkish Banke i odredis sumu novca koju ces potrositi npr 50eura i nemoze se vise skinuti sa racuna dok se ponovo ne logujes na stranicu .......ali uglavnom radi i sigurica je samo sto sam zive muke vidio dok sam sve to povezo :D
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    meni ide rega sa the rajfajsen
     
  10. zilo

    zilo Komšija

    Visa Electron debitna iz Raiffeisen banke prolazi na bwin.com, wow-europe.com itd. da ne nabrajam. :)
     
  11. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Imam informaciju da se U zepter banci sa položenih 100KM može dobiti visa classic, i da se sa njom mogu vršiti internet transakcije (ne veže se za radno mjesto - dakle nema petljavine sa potvrdama o radnom ugovoru i sl.). Informacija provjerena.

    Imam otvoren PayPal acc. i mislim da je siguran servis. Otvorio sam ga da žena može vršiti kupoprodaju preko neta (prodaje ručno pravljeni nakit).

    Account se može otvoriti bez kartice, ali tada imaš statis "neprovjeren" i možeš primati novac do 100-150$ na taj PayPal acc.

    Samo odkako sam naPayPalu, prvi put imam iskustva sa "pecarošima", gledajte mail kakav sam dobio (ne klikaj na link):
    [​IMG]
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jel firefox ovo automatski izbacuje ili je potreban neki plugin?
     
  13. burner

    burner Aktivista

    Evo maksuz uđoh u Firefox safe mode (disabled add-ons) da ti to provjerim. :D
    Kao što sam i sumnjao, ovako naked također pokazuje tu poruku.
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zahvaljujem. U slijedecih mjesec/dva se prebacujem na online transakcije pa da znam te fore.
     
  15. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Sa Elite Security, googlajući nađem ovaj topic, i obratim se liku:
    Iskustva
    Nije mnogo novaca, a svugdje će raditi jer nije "debitna" kartica več prava Visa.
     
  16. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    znaci da rezimiram ovo moje :D samo ocu trbam rec da trazi karticu sa CVCom??? (Maestro, u NLB Tuzlanskoj banci) i isto tako da zatrazi novu Visu Electron sa tim CVCom (ova je u Zagrebackoj banci)???

    A sto se tice ove prave Vise i MC-a.. Na ovom listicu pise sljedece:
    i ovo nije skupo uzimajuci u obzir da se dobiju dvije kartice... koje su svugdje priznate.. samo sta li im je ovo revolving??? da nije neka caka? :wink:
     
  17. GV

    GV Komšija

    revolving kartice su one kod kojih plaćaš 5-10% zaduženja mjesečno (tipa BAM) kreditne kartice u pravom smislu te riječi, debit i charge kartice također tako nazivaju ali je to pogrešno, zaiteresovani neka pogledaju http://www.americanexpress.ba
     
  18. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Krenuo sam registrovati paypal premium account (odgovaraju debitne, kreditne i bankovni racun) i stao sam kod odabira primarne valute.

    Pitanje je € ili $, konverzija se placa 2,5% !
     
  19. zilo

    zilo Komšija

    Meni blokirase karticu na PayGayPal-u. Sad traze da im faxiram vozacku i nekakva cuda. Evo im qrac. :mrgreen:
     
  20. burner

    burner Aktivista

    Kojim povodom? A za taj qrac, mislim da samo ti možeš izgubiti.