Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Ne mora biti ni 10k, pratilo se sve preko 5k (ne znam sad jesu li poostrili), a pogotovo ako su malo cesce uplate onda vjerovatno i manje iznose prate.
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    Govorimo uopšteno.

    Kakva je kazna? Ja nedavno prebacih oko 5000$, ne zove još niko.
     
  3. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Blokiranje svih racuna, ne znam za novcane kazne.
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    5k $ = 5x1.6, ispod 10k.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Nije granica 10k, ne znam odakle vam to? Mozes i na dosta manji iznos biti kontaktiran ako redovno primas novac.
     
  6. Ninja

    Ninja Komšija

    Njega je karala SIPA, vjerovatno im je sumnjiv izvor uplate.
     
  7. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Gledam sad kako popunit uplatnice, kaze za zdravstveno treba 2 uplatnice, jedna za federalno i jedna za kantonalno. Ali ne mogu da nadjem % koliko gdje se uplacuje.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Last edited: Apr 24, 2018
  9. exwizzard

    exwizzard Komšija

  10. selvin

    selvin Moderator

    Je li ovo za jedan mjesec iznos zdravstvenog 1500? A zdravstveno se placa 15% na iznos? Znaci plata bila oko 10000? :D
     
    heroic likes this.
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa vidis da covjek pije kolu mjesto vode. :D
     
    adsubzero and Ninja like this.
  12. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Uspio sam zavrsit sve papire, sad jos samo da se plati lol
     
    heroic likes this.
  13. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    SIPA kontrolise sve jednokratne uplate od 29.000 ili 30.000KM ne sjecam se tacno, tako da si sigurno na tapeti i da nije mala stvar sta god radis.

    sve ostalo SIPA ne kontrolise osim u stvarno izvanrednim uslovima
     
  14. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Jel to radis za njih pa imas informacije ili? Uplate su bile tokom cijele 2017, svaki mjesec, nije ni blizu te cifre ni jedna uplata bila.
     
  15. Ninja

    Ninja Komšija

    hhh

    Ne znam tačno za koliko je mjeseci, nije za mene uplata, ja sam nezaposlen i neosiguran. Jeftinije je umrijet.

    Pa neću da se razbolim, nemam zdravstveno osiguranje.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @Ninja utali se sa exwizzardom, nek na tvoj racun lijeze pola para da ne mora placati poreze :D
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Ma lupaju ljudi o limitima. Nisu u sipi glupi da puste nekog sa 12x5k umjesto 2x30 i da te ne provjere. Ako vec provjeravaju oni... I banka ima obavezu da provjerava bez njihovih upita. A da ima neki fol za limit, pa i bad guys bi to iskoristili, zar ne?

    Ja sam prenio oko 15k sa jedne banke na drugu (preko racuna, ne gotovinom) i trazili mi izjavu u banci jer moraju dostaviti uz podatke o transakciji. Toliko o tome.
     
  18. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Ne radim ali znam 100% da svaka tranzakcija ide direktno u SIPU i da se provjerava.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne ide svaka transakcija nego ima zbirni treshold za neki timeframe. Spnft ili odjel kupit u bankama ima tacno odredjene procedure, obaveze i indikatore za sprjecavanje pranja novca i finansiranje terorizma. Sipin odjel prati kretanje novca, veci iznosi su se prije prali preko mikrokreditnih organizacija, lizing kuca i sl, ovaj jad i sicu kod privatnih lica nisu ni gledali. Sada fali para opasno u budzetu pa je porezna primorana da lovi dodatne izvore, bice uskoro usvojen zakon o freelancingu i slicnim vrstama rada.
     
  20. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Bio sam u banci, platio porez a ovo PIO/penzijsko i invalidsko osiguranje nisu mi mogli naplatit kaze nemam PIO broj?? Joj jesu komplikovani.