Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. Ninja

    Ninja Komšija

    Ima li kakav knjigovođa da ti obavi to sve oko otvaranja preduzeća? A ti sebi kasnije to isplatiš kao troškove otvaranja.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    I meni se cini da je lakse otvoriti obrt i samo sebe prijaviti. Ali sa obrtom mozda ne moze 'izvoziti', tj. dobijati ova placanja online iz vana tako da mora doo?

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Tako je, obrt ne moze imati devizni racun za naplatu s vana. moralo bi se ici na doo
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Jest da ima vise ulaganja u pocetku pri otvaranju za doo, ali nakon toga sto se tice troskova isto je ili doo ili obrt? Samo je problem izvuci svoje pare, sad su jos uveli dodatno 10% na podizanje novca sa racuna, tj. nakon onih 10% na dohodak na kraju godine, ima jos 10% kad podizes gotovinu. Ne znam da li je to i za obrt i za doo...
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Doo jedno ko ima baš masne prihode.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Pa sta je razlika u odnosu na obrt sto se tice troskova?

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ima na klixu tema za ovo, objašnjeno detaljno šta i kako.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Ima vise troskova kod otvaranja kako rekoh vec gore. Ali poslije placas doprinose sebi iste. Ostali troškovi su isti. Samo sa pravne strane obrt i doo nisu uvijek isto gledani.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    I ak predjes 50.000 KM godisnje ide jos i 17% na svaku marku pdva kad imas firmu.

    Provjerena informacija: sad su navalili da se i na ove 'sa strane' poslove uvede 67% stopa. Znaci za 1000KM na ruke valja drzavi 670 KM dat. Fali para u budzetu. Pitanje je samo kad ce to usvojiti.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kažem koga to interesuje neka ode i pročita. Ima dosta ljudi koji su ganjali to, pa su upućeni šta i kako i detaljno su objasnili. Po onome što sam ja pročitao trebaš baš dobre pare kupiti da ti se isplati doo. Mada ne kontam što bi uopšte to i otvarao? Platiš 10% poreza i uplaćuješ sam sebi doprinose ako ti je do doprinosa. Uglavnom će se freelancing isplatiti haman jedino ako ti baš ne odgovara rad u nekoj firmi ili ako baš dobre pare zaraduješ.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    I pitaju se krembili što raja ode. Prvo ga natjeraš da radi preko neta jer ovdje ne može preživjeti, a onda ćeš ga otjerati skroz. Koliki je porez na igre na sreću? Je li ovaj od 67% veći? Ako jeste, to će pasti pred ustavnim sudom ko kruška.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Na dobitke je 5% preko 100KM, a za kladionice samo porez na dobit ako se ne varam. Sve u svemu nista.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Presmješno ba. Ti pošteno zaradiš i majmun foteljaš hoće 67% nagrade za tvoj rad i trud, a onaj hamal se ne izlazi iz kladionice, dobije lovu na srecu bez ikakvog truda i rada, i njemu uzmeš ništa....

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    Odakle ti informacija da fali para ? :D

    To 67% ce se smanjiti 100% a onda ce pojacat kontrolu ko placa imal "na ruke" itd.... (ovo je neminovno)

    Ako neko radi na paypalu i zaradjuje 1000KM a na birou je i ima besplatno zdravstevno osiguranje koja je onda logika da ostali placaju zdravstveno osiguranje

    Porez treba smanjit i jednostavno ukinuti "na ruke" pa ljudi se ismijavaju sa drzavom znam firme gdje su mag el teh na 340KM prijavljeni tj oko 5xx KM sa toplim i kartom...
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa ne treba 67% nego bas toliko koliko dođe zdravstveno i ostalo, i naravno skinuti ga s biroa ako su ta promanja konstantna.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    Tako je :D



    [​IMG]
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Da ti ja uslikam svoj platni listić pa da vidis da je manje :) ne znam da li nesto poslodavac placa posebno

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
    nivla likes this.
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    manji su porezi ako je plata manja a veci ako je mislim vise od 8-9 stoja ...
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Postoje porezi od plate i na platu. Sve zajedno troskovi poslodavca su ~70% na tvoju neto platu.

    @Mujka, to nije jos pocelo, isti su porezi u procentima za sve. Postoji prijedlog zakona (ili ne znam dokle je tacno doslo) da idu range-ovi zavisno od plate.
     
    Loki likes this.
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    može bit da još nisu usvojili