Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ima li neka donja granica od kad počinje naplata poreza ili plaćaš pa makar imao 100 KM prihoda?
     
  3. nFare

    nFare Komšija

    I Paypal je nešto mijenjao izgleda, ne sjećam se je li prije bila ova fiksna stopa od 2€ za transakciju bez obzira kolika bila plus 2.5% promjena valute kad se šalje iz EU prema BiH.
     
  4. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Vidim pise Hrvatska, jel to iz koje si zemlje dobio pare? Jel mi treba uplatnica za svaku zemlju iz koje sam primio ili samo luxemburg za paypal?
     
  5. selvin

    selvin Moderator

  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Joj nadam se da nije tako, jer bi mi trebalo hiljadu ovakvih formi, sreca pa sam platio porez vec...
     
  7. selvin

    selvin Moderator

  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Haha budala, jest im sistem svaka im cast.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Zakon kaze da sve sto dobijes godisnje a prelazi 3 prosjecne plate federacije je oporezivo. Znaci i 100 KM je oporezivo


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Jeste 100 KM oporezivo ali ako je to nakon tog limita od 3 prosjecne plate sto bi trebalo biti cca 2500 KM.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Je li to znači da plaćaš porez samo na ono što ti pređe 2500, tj tri prosječne plate ili plaćamo porez na sav iznos ako pređemo taj prag?
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Ako ne radis nigdje drugo onda imas pravo tek od tog limita. Ako si negdje prijavljen i radis, tamo ti je vec uracunat taj "popust" i onda na ovo 'sa strane' placas na sve.
     
    zoi likes this.
  13. heroic

    heroic Komšija

    Zna li iko kako se tretira prodaja preko Paypala? Sta ako imam par hiljada transakcija po par dolara, kako to prijavljujem :D?
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Trebalo bi na svaku xD
     
    heroic likes this.
  15. zoi

    zoi Veteran foruma

    Hvala na pomoći sad sam skontao :)
     
    Vedo likes this.
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Heroic će morati zaposliti nekoga samo da mu to sve ispunjava :D
     
    heroic likes this.
  17. selvin

    selvin Moderator

    Pa nisam bas siguran da prodaja spada u porez na dohodak. To ako hoces da ide po zakonu, moras imati doo pretpostavljam, da mozes da registrujes i prihode i rashode, pa platit porez na dobit. Ovako ako placas na svaku transakciju bi bilo kao da placas "porez na prihod", a ne na dobit/dohodak. Ako ti nesto kupis za 100 i prodas vani za 110KM, trebas platiti porez na 10KM, a ne na 110KM.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Jos napomena da se taj obrazac mora svaki put predati u poreznu, ne radi im jos online slanje


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Pa recimo da prodajem game currency za prave pare, to mi je bio plan. Ne znam sta mi je tu najpametnije. Jasno mi je za doo, ali bi da to izbjegnem, zbog trenutnog stalnog radnog odnosa.

    Svejedno mi je koliko bi % poreza placao dok god nema fiksnih troskova meni je to cista zarada.
     
  20. bhd

    bhd Veteran foruma

    bitno je uzimat pare na sve moguce nacine. Bilo kako, samo uzmi uzmi uzmi, i nista ne daj..