PC do 2.500 KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ljiljan, Mar 8, 2015.

  1. kenan008

    kenan008 Novi član

    [​IMG]

    + sa pika 4770k ili 4790k (oko 600KM)

    Ako želiš ekstremne klokove onda izbaci ssd i uzmi neku ploču od 300KM i vodeno.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Obavezno 16GB ram-a u high-end konfiguraciji...
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Da dodam i ja nesto na tu konfu sa winwina:
    -CPU hladnjak nije nesto, mozes ustediti 40KM ako uzmes Raijintek Themis (52KM), koji je vjerovatno i bolji,
    -napojna je losa, ne mozes proci ispod 150KM za kvalitetnu napojnu, ako vec sklapas neki high-end sistem,
    -ako vec covjek kaze da ce ganjati i OC, mozda je bolje neki ram sa nizim latencijama (mada mozda i grijesim, nek jos neko kaze svoje misljenje)
    -kao sto su neki vec rekli, mozes znacajno ustediti ako uzmes polovnu grafiku tipa 290/290x
     
  4. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    e hvala buraz...

    - ram cu naci sa manjom latencijom i 16gb
    - g1 gtx970 obavezno uzimam ako se odlucim na 970
    - ssd sam mislio koristiti samo da instaliram win i neke osnove poput microsoft office i nista drugo. jel dovoljno 128gb za to?
    - napojnu se predomisljam da li da idem na 600 ili na 750.. jer bih za godinu ili 2 kada gpu "oslabi", nabacio bih jos jednu pa da ne budem primoran kupovati novi psu.

    sada cu pokusati naci najnize cijene kod nas.. jedino muku mucim sa g1 970

    extremne klokove ne bih radio jer mi je prvi put da to radim. to cu na narednom pc-u tako da se ne zelim za sada zezati sa vodenim hladjenjem.
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Pa izbaci sad ssd pa ga kasnije kupi
     
  6. anel007

    anel007 Komšija

    @ljiljan: za to sto si naveo 128 GB ti je dovoljno, stanje kod mene sa instaliranim windowsom prije nekoliko mjeseci i svim programima koji mi trebaju (office, photoshop, wamp, netbeans i jos hejbet manjih):

    [​IMG]

    s tim da samsung od tih 120 i kusur uzme 10 GB za svoje nekakve potrebe pa na kraju ostane oko 100 GB

    nedavno sam u winwin gledao fractal design 3300 (haman da je ova oznaka bila) kuciste koje kosta ~130 KM i mislim da bi ti i ono odgovaralo, takodje ovaj raijitek hladnjak uzmes i et ti ustede za jacu grafu ili vise rama
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mnogo lakse je kupiti samo plocu+procesor i ostalo jedno po jedno, nego citav PC odjednom, jer onog momenta kada ga kupis izgubio si minimalno 25% vrijednosti i svakim danom sve vise i vise...

    Prema tome, kupiti 4690K ili 4790K sa jakom plocom je promasena investicija (osim onom ko ima para :D ) ako se odmah kupuje citav PC.

    Evo zasto, racunar bio vrh, a gledaj sada (mozda da razmislis o kupovini ovog) : https://forum.hardwarebase.net/viewtopic ... 73&t=32624

    Za 2500 KM ja bi isao na extra jeftino MS kuciste koje sam spomenuo, obicnu maticnu plocu, dobru napojnu (ne mora biti modularna), i7 non K i mega-giga GTX 980.

    Moj 2600K je Q1 2011, dakle tehnologija stara 4 godine i radi zakljucan bez HT-a na 3.5 GHz u BF4 M.P. (ovako bi radio i 2600 non K isto ) ;
    [​IMG]
    SSD extra ponuda (imas nasu garanciju, nema HDD-a u konacnoj kupovini) : https://forum.hardwarebase.net/viewtopic ... sd#p455417
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  8. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Nema logike, jer upravo je grafa ta komponenta kojoj stalno opada cijena a procesoru dosta manje, tako da ti da prica o nekom ustedjivanju i prica o novcima nema logike..
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mozda nekad bilo, danas vise ne, jer isto opada/drzi cijenu kako za GPU tako i za CPU.

    Osim toga sa GTX 980+i7 non K + S.EVO 250 GB je miran dovoljno dugo da o tome ne razmislja nikako.

    Kao sto sam rekao, evo 4 godine nema potrebe raditi OC procesora, jos da je bila neka GTX 690 ili 7990 ... :D

    Look GTX 980 vs 7990 : http://www.techpowerup.com/reviews/NVID ... 80/10.html
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sta hoces da kazes sa ovim, pogotovo sa ovom usporedbom, gtx 980 je way bolja karta od gtx 690 i h 7990.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pa jest bolja, al ko ima bilo koju od te dvije iz nekog vremena kada su izasle, danas nema potrebe da slini nad GTX 980 :D

    Tako i momak ako kupi GTX 980 miran godinama, znas onu od Dine :)
    http://www.youtube.com/watch?v=jF-oRu1yxKY
     
  12. Tensai

    Tensai Komšija


    Baš obratno,grafike drže cijenu godinama,dok procesorima opada jako brzo.
    Naprimjer znam dobro da je GeForce 8800GT koštala oko 450KM kad je tek izašla,dok je procesor E8500 koštao preko 500KM.Sad tih procesora ima po 30-40KM dok 8800GT još uvijek prodaje po 60-70KM.
    Za primjer je recimo i low end grafike puput HD 5450 se prodaju po istoj cijeni vec jedno 5 godina,dok recimo 5 godina star i3 sa 1156 socketa se ne može prodati za 20KM jer nema ploča za njih.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kakva crna HD7990, imao sam dvije HD7950 OC u CrossFire nisu mogle da prismrde GTX 780 a kamo li GTX 980.

    Fluidnost gaminga, min FPS, bez frame dropova sve na strani GTX-ce za razliku od CF.

    GTX 980 stock ce lagano otresti HD7990 tj dvije HD 7970 u CrossFire i pri tome ce trositi 200W manje.

    Da ne dpominjem buku i zagrijavanje :D
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pa eto jos-jos bolje :D t.j. rezultat je Dino i godina-ma miiiiran sa gtx980-de-seeeet hehehehee

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  15. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Može se prodavati ona i za 2k KM kad znam da to niko neće uzeti, ja prodadoh svoju GTS250 prije 3 godine ako se ne varam jedva..

    Pogledaj malo 2600K, i sad se CPU moze koristiti, pogledaj 3770K i 4770K, kad je izasao drugi, nisu puno odskakali u cijeni i jedan i drugi, niti je prevelika razlika izmedju njih, i pogledaj im cijene sada, uopste nije se puno promijenili, dok kod grafa vec jeste, za godinu dana ode cijena glatko, 7970 se prodaje za 250, GTX780 ako se ne varam za 450 i sl..

    ja sam prije godinu i po fino siljio sa Q9550 svaku igru koju sam pozelio u duetu sa GTX560Ti, a to nisam mogao sa GTS250..

    Vece reze monitora, veca zahtjevnost igara, logicno, je direktno proporcionalna sa cescim izdavanjem grafickih koje su bolje, jace i naprednije od potomaka..
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    To je to druze sto mi govorimo, nece zivit 100 godina, nek se ispuca dobro i kvalitetno,

    Pusti se kucista, hdd.a i sminke, nego ako ima sansu sa 2.5k treba ganjat Real Power! 8)
     
  17. Tensai

    Tensai Komšija


    Problem sa procesorima je to što vremenom za njih zafali ploča,jer se ploče kvare a procesori ne.Tako da vremenom odnos ispravnih ploča i procesora bude 10:1.S druge strane grafičke,mogu na bilo koju ploču.
    Pa ja sam neki dan prodo GT 430 za 70KM,a nova grafička,čak 3 generacije novija GT 730 košta 120KM.
    HD 7770 je grafička stara 4 godina,i prodaje se gotovo po istoj cijeni kao kad je izašla ja je nedavno prodo za 180KM.
    7970 realno vrijedi 300-350KM,jer je jaka kao R9 280X,a mislim da je bila oko 750KM kad je tek izašla.
    Možda procesori kao 2600k drže cijenu dok je još socket aktuelan,ali kad više ne bude prodavaće se po 50KM.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kakve veze je li socket aktuelan? Dok god ima dobre performanse, tj. dok ne izlazi nesto puno bolje, drzi cijenu. Grafe visestruko brze gube na cijeni jer se stalno stancaju jaci modeli, dok na polju cpu-a stanje poprilicno stagnira jer za igre jos nema potrebe za jacim.
     
  19. Tensai

    Tensai Komšija

    Čuj kakve veze ima socket.Pa na šta se stavlja procesor?Eto ti kupi i3 540 imaš ih po 30KM na piku,ali kad ga kupiš moreš se slikat sa njim jer nema za njega ploča.
    Ne bih se složio ni da grafike napreduju tako brzo,samo se uzme stara,rebrendira se,malo se napuca i prodaje kao nova.
    MOžda grafičke izgube vrijednost u kratkom vremenskom periodu,ali gledajući na duže staze,ipak procesori gube mnogo više vrijednosti.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ti pricas kao da ima neke zaostale snage u tim cpuima za koje je ugasen socket i da ima ploca novih za njih oni bi bili konkurentni i skuplji?