PC-PC Home Networking Tutorial (dial-up oprez)

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Thomas Angelo, Dec 8, 2006.

  1. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    Ovaj guide je preveden, ( site ) sto znaci da nije moj. Ovaj guide nije cijeli preveden.

    PC-PC Home Networking Tutorial

    Prvo i najvažnije je da budete sigurni da imate pravo kablo. Pravo kablo bi bilo Cross-Over LAN kablo (PC-PC).Cross-Over kablo je korišteno SAMO kada želite konektovati dva PC-a zajedno. Straight-Through kablo je korišteno SAMO kada želite da konektujete dva racunara putem hub-a. Ovo je osnovno znanje o umrežavanju kojeg bi trebali svi znati.

    Pocnimo, ali nemojte konektovati racunare još, pošto trebamo da podesimo racunar.

    Podešavanje Desktop/Computer 1

    1. Na vašem desktop-u, idite Start > Connect to > Show all conections.

    [​IMG]

    2. Izaberite svoju LAN kartu, pritisnite desni klik i idite na Properties.

    [​IMG]

    3. Kada ste u LAN Properties, zabilježite Show icon in notification area when connected" i izaberite Internet Protocol (TCP/IP) i kliknite Properties.

    [​IMG]

    4. U vašim TCP/IP Properties izaberite "Use the following IP addresses" i ispunite sljedece :

    IP Address : 192.168.0.1
    Subnet Mask : 255.255.255.0
    Default Gateway : 192.168.0.2

    Izaberite "Use the following DNS server addresses", i upišite sljedece:

    Preferred DNS server : 192.168.0.2

    i kliknite Advanced.


    [​IMG]

    5. Izaberite "Wins" tab i ponovo izaberite "Enable NetBIOS over TCP/IP"

    [​IMG]

    Sada pritisnite OK na svim prozorima da ih zatvorite, i ovo završava konfigurisanje LAN hardware-a.

    Dijeljenje Drive-ova i Folder-a

    1. U ovom slucaju, uzeo sam moj drive E: i želim ga dijeliti sa drugim racunarom kojeg sam umrežio. Otvorite "My Computer" i desni klik na drive koji želite, i izaberite "Sharing and Security"

    [​IMG]

    2. U slucaju da nikad niste konektovali se na neku mrežu, pojavice vam se ovo:

    [​IMG]

    3. Kada prihvatite prošli prozor klikanjem na link, biti cete predstavljeni sa drugim prozorom kao ovaj, gdje ce te morati izabrati "Network Setup Wizard".

    [​IMG]

    4. Kada ste na prozoru "Network Setup Wizard", idite kroz prozore dok ne dodete do mjesta gdje vam se pokazuje vaš LAN hardware, izaberite ga i obilježite "Ignore disconnected network hardware"

    [​IMG]

    [​IMG]

    5. Onda morate obliježiti prvu opciju.

    [​IMG]

    6. Sljedece cete biti pitani da izaberete vašu Interntet konekciju, zato izaberite pravi hardware s kojim se konektujete na Internet.

    [​IMG]

    7. Dajte opis kompjutera koji želite, jer je tako lakše identifikovati i dajte vašem kompjuteru ime. Neka to ime bude jedinstveno i budite sigurni da ne koristite isto ime za ostale kompjutere u mreži.

    [​IMG]

    8. Sljedeci korak je veoma važan jer WORKGROUP koji ovdje navedete mora biti isti i na drugom kompjuteru.

    [​IMG]

    9. Izaberite "Turn on file and printer sharing"

    [​IMG]

    10. I zadnje, izaberite "Just finish the wizard, I don't need to run the wizard on other computers" i kliknite Next.

    [​IMG]

    11. Obilježite "Share this folder on the network", i dadnite dijeljeno ime ako zelite ili ostavite kako i jeste. I obilježite "Allow network users to change my files"

    [​IMG]

    12. Da bi ste djelili folder, desni klik na folder i izaberite "Sharing and security", tada cete biti predstavljeni sa podešavanjima. Tada uradite isto kao i za HDD: Obilježite "Share this folder on the network", dadnite djeljeno ime ili ostavite kako i jeste. I obilježite "Allow network users to change my files".

    [​IMG]

    [​IMG]

    Ako moderator misli da je ovo topic za Networking, neka ga prebaci u podforum Networking.

    by Thomas Angelo. Ako primjetite neke greške, molim vas pošaljite mi poruku na moj HW Base PM, kao što je pravilo ovog podforuma.