Perfomance drop

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Shibby, Mar 2, 2015.

  1. Shibby

    Shibby Aktivista

    Nakon ucestalog stopanja, nakon mozda 2 godine odlucio sam formatirati racunar. I nakon formatiranja ne osjetim nikakvo poboljsanje u perfomansama. Konfiguracija mi je sljedeca:
    Asrock h55m-le,
    i5 760,
    Radeon 270x,
    HyperX 4x4GB DDR3,
    Samsung 840 EVO 120 GB, WD 1TB Black Caviar, WD500 GB Blue Caviar,
    FSB 650W.
    Da nema ko problema sa istim komponentama? Da nije neki driver update ubagovan? Sa kojim programima bi mogao testirati svoje komponente, da shvatim koja mi koči cijeli sistem? Stvarno sam očajan, formatirao sam ga tri puta komplet, imam 3 OS-a 7,8.1 i Ubuntu. Na svakom nikakvih poboljsanja :( Pomozite ljudi molim vas!
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa kakvi su dropovi u pitanju, koje igre igras?

    Realno taj procesor i nije Bog zna sta za danasnje standarde i za tu grafiku koja je prilicno jaka.

    Ako ti u igrama pada GPU usage tj nije stalno na oko 95% onda te koci Procesor.

    GPU usage mizes pratiti u GPU-Z programu ili Afterburneru.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa da, nisi naveo nista, mozda ne moze bolje od toga, bezze formatiras :D
     
  4. efo

    efo Komšija

    Nije to los procesor, ne bih rekao da on koci graficku. Nacin na koji prica lik, mislim da je u pitanju stekanje samog sistema, mozda ssd pravi probleme. Pokusaj instalirati sistem na neki od hdd-ova.
     
  5. Shibby

    Shibby Aktivista

    Recimo CS:GO ili LoL na kojima sam imao oko 140 FPS, sada imam oko 30 - tak. Posebno ako se zagusti neki team fight, znalo je pasti cak na 3FPS! Mislio sam da je do SSD-a, pa sam instalirao na Black Caviar koji sam nedavno kupio, i opet isto stopa.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Najbolje je proci dijagnostiku kao sto je King predlozio ; GPU-Z, CPU-Z, tempreture...

    Jos ti predlazem da pokusas bez hdd, potom bez ssd-a, samo jedan disk povezan na plocu (ne dva ili tri).

    Ono sto ne znam je kako imas 4x4GB DDR3 na 2 x DDR3 DIMM slots :)
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Provjeriti u GPUz kako radi PCIe slot,radi li na x16 kako treba il je nekim cudom zaglavio na x1 sto se zna desiti,CMOS clear bi dobro dosao.
     
  8. Shibby

    Shibby Aktivista

    Cpu-z ne moze da mjeri temperaturu, treba mi neki program koji ce pratiti i spasavati trenutnu temperaturu i frekvenciju CPU-a i GPU-a, a da je besplatan hihi.
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hwinfo
     
  10. Shibby

    Shibby Aktivista

    Primjetio sam da mi se procesor jednostavno locka na 1,4 GHz kad igram igrice, odnosno mnozilac bude x9 (min), niti se penje niti se spusta. A cim izadjem digne se . Da li bi ovo moglo toliko usporiti moj PC? Kako ga rijesiti?
    Edit: I ne znam koliko je normalno imati prosjecnu temperaturu na jezgrima od 96 Celzijusa. Dok je CPU na 86 stepeni. I ne znam sta ovaj Auxiliary predstavlja, ali on je na 115 stepeni Celzijusa. Da li su ovo normalne temperature?
     
  11. Mujka

    Mujka Komšija

    Nije OK temp trebas ocistit prasinu I promjeniti pastu
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Eto uzroka, CPU ti radi throttling, katastrofa su ti temp...
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Haha 96C pa mogao si skuhati jaje :D

    Sreca pa je CPU veoma izdrzljiv a nije BGA package vec LGA socket inace bilo bi reballing-a ili reflow/ pecenja u rerni :)
     
  14. Shibby

    Shibby Aktivista

    Ništa otvoriti ću ga pa vidjeti. Ali uzeo sam ga prije možda pola godine, zar nije rano za pastu? Haj javim kad ga otvorim.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Ma mozda ti cooler nije dobro nalegao.
     
  16. efo

    efo Komšija

    To i meni pada na pamet, s tim da se taj proceor svakako dobro grije sa stock hladnjakom. Mozda nebi bilo lose ni kupiti neki custom.
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zar ne prodaje black onaj hyper 212.
    Uzmi to i uzivaj.
     
  18. Shibby

    Shibby Aktivista

    Ne bi bilo lose uzeti taj cooler, ko ga prodaje?
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  20. Shibby

    Shibby Aktivista

    E raja konacno sam rijesio problem, izgleda da se pasta skorila... Stavio sam novu pastu i evo sad prosjek nekih 53 stepena. Igrice se vratile na normalno kao i sve ostalo sto radim na kompu. Hvala na savjetima :D