Phenom II 940 Overklokiranje?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by AMDjaro, Sep 28, 2009.

  1. AMDjaro

    AMDjaro Novi član

    DFI LanParty Dark DK 790FXB-M2RSH AM2+ 790FX DDR2 3xPCIeX CPU AMD PHENOM II X4 940 3.0GHz L2+L3=8MB FSB-1800M AM2+ BOX G.SKILL 4GB DDR2-1066 Dual channel kit 8500CL6D-4GBNQ HDD 500 GB,WD5000AAKS,SATA-2, 16 MB/7200rpm Napojna jedinica ATX SilverStone SST-ST50EF-Plus500W 2xPCIeX Kućište SilverStone Precision SST-PS01B BLACK Sapphire Vapor-X ATI HD4890 1GB DDR5. Dakle braćo overklokeri, šta vi mislite koliko mogu podići proc. sa ovim hlađenjem koje je došlo na fenomčeku(znam da se ne može puno) a koliko sa hlađenjem do 100 km?Umalo zaboravih, na kućištu imam 4 120mm hladnjaka, dva udiša a dva izdišu itd.Hvala unaprijed i pozdrav iz Gradačca :smt006
     
  2. Shenron

    Shenron Komšija

    Ovisi koliko si visok, mozda ga mozes podic do 2m ili ako koristis ljestve mozda i vise, 3-4m, ako skocis i usput dignes ruke... :|

    Pa odi fino u BIOS, digni mnozitelj malo po malo (ako je to BE verzija procesora, ako nije dizi "FSB"), kad nadjes frekvenciju na kojoj nije stabilan, dignes malo napon, probaj opet. Testiraj, prati temperaturu. Kad zavrsis, vrati se na forum i javi do koliko si ga klokao.
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    E ovako prijatelju, s obzirom da imas finu plocu sa finom naponskom jedinicom sa stock hladjenjem mozes ocekivati nekih 3.5 GHz, mozda i 3.6 GHz ako ti je hladna soba :D
    Sa aftermarket coolerom bi trebao ici na 3.7-3.9GHz, 4GHz bez vode nista, a i za to moras biti sretnik sa dobrim semplom procesora.
    Pazi da temperatura ne ide preko 60C pri full loadu (linx, occt, prime).
    Igraj se samo sa mnoziocem, fsb ne diraj, NB frekvenciju ne tjeraj preko 2500 MHz, HT nije toliko ni bitan ostavi ga na 1800 MHz.

    Ja sam svoj sempl tjerao do 3.9 GHz, kad temperature vani padnu ispod 15C, palio sam ga i na 4GHz ali nije stabilno, trazi previse napona a i temperature odu lako na 68C.
    Et toliko od mene :)
     
  4. AMDjaro

    AMDjaro Novi član

    Epa Shenron imaš smisao za humor ko moja nana od 76,ali hvala.Također i tebi X-Factor, kada skupim hrabrosti svakako vam javim kolk'o sam ga podig'o.Možda ode i preko 5m :lol:
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako si nesiguran šta radiš prvo dobro pročešljaj internet, ako i dalje budeš nesiguran okani se toga skroz.
     
  6. AMDjaro

    AMDjaro Novi član

    Koliko dugo da ga drzim pod opterećenjem da bih utvrdio da je postignuta frekvencija stabilna?
    Ja sam na 3.8GHz pokrenuo Prime 95 i nakon 30-tak min temp. nije rasla preko 60 C.Uspio sam ili?
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sto se temperature tice, jesi. Samo ti ostaje testirat stabilnost.

    BTW, obavezno u P95 checkiraj "Round off checking", jer ti u suprotnom nece prijavljivat eventualne greske.
     
  8. AMDjaro

    AMDjaro Novi član

    ok radim na tome, hvala :smt006
     
  9. AMDjaro

    AMDjaro Novi član

    Još nešto, napon mi je na 1.40.Da ga podignem jer mi se na 3.9GHz rušio :?
     
  10. AMDjaro

    AMDjaro Novi član

    ok odradio sam "Round off checking" i sve je ok :D E sad jedino da povećan napon na recimo 1.45 ili 1.47 pa da pokusam na 3.9 GHz :?
     
  11. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Zadovolji se sa 3.8, povecanjem napona samo skracujes vjek trajanja, podizes potrosnju i temperature, a tih 100 MHz ti ne znaci nista vjeruj mi. Ako je na 3.8 stabilno ostavi tako i uzivaj. Taj phenom i na defaultu je dovoljan da gura sve sto treba, tako da nemoj pretjerivati s klokanjem ako za to stvarno nemas potrebe :wink:
    Procesor optereti sa Linx-om, on ce ga ugrijati najvise, gledaj da ne prelazi 60C. Ja sam probao veliki broj kombinacija na svom 940BE, i mogu ti reci da je 3.5 GHz na 1.375V ili 3.6GHz zavisi od primjerka, najbolja opcija. NB frekvenciju stavis na 2400mhz, dobijes super performanse, mali porast temperature u odnosu na default, C&Q u ovom slucaju moze ostati upaljen tako da i potrosnja bude manja. To je moje misljenje, a ako ti je bas bitno da ti negdje u properties pise "quad at 3.9GHz" onda ti ne mogu pomoci :D

    Malo proguglaj, citao sam negdje zanimljiv clanak o overklokingu phenoma, skaliranju i isplativosti drzanja procesora na tako velikim frekvencijama i naponima od 1.475-1.55, razlika u performansama izmedju 3.6 GHz i 3.9GHz u igrama je skoro pa zanemariva, narocito u visokim rezolucijama, tako da ne znam koliko ti se isplati peglati oko toga.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    @amd... to sve nisi mogao strpat u isti post?
     
  13. AMDjaro

    AMDjaro Novi član

    Slažem se s tobom X-Factor, zadovoljan sam ja i s ovim.Ustvari vjerovatno ću vratiti na default procesor pa kad zatreba opet oc na 3.8GHz 8) A tih 3.9GHz je ionako...pa možda stvar nekakvog prestiža-čisto da stoji ono AMD Cuad Core na 3.9GHz :D OK to i bi' to, hvala svima na svjetima :smt006