phpbb forum - Majina tema

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Maja29, Apr 29, 2012.

  1. Maja29

    Maja29 Novi član

    Ja bih lijepo molila moderatore da mi ostave ovu temu jer, kao što vidite, rijetko dolazim na forum, pa ne znam koje sve teme imaju tj ne znam hoću li otvoriti duplu i sl.
    Ovdje bih se javljala ako bih imala pitanje za vas.

    Večeras mi se na forumu ovo pojavilo

    [​IMG]

    Jel znate šta je to i je li mi zaražen forum ili je na mom forumu sadržaj sa te zaražene stranice teen.ba

    Inače ovo se dešava samo na jednoj temi na kojoj se stavljaju slike BH rijeka i jezera. Je li moguće da je neko stavio sliku sa teen.ba ili je moj forum zaražen.

    Kad ukucam adresu u Safe Browsing Diagnostic page kod nas je sve ok, a kad ukucam teen.ba piše da je zaražen
     
  2. extibo

    extibo Komšija

  3. selvin

    selvin Moderator

    Pa vjerovatno je neki link, slika ili nesto na tvom forumu postavljeno. Odradi search na sve postove, trebalo bi naci.
     
  4. Maja29

    Maja29 Novi član

  5. selvin

    selvin Moderator

    Nisam gledao upute za instalaciju, ali bi trebalo da radi ako pravilno editujes temu na slican nacin kao sto je opisano za te dvije. Vecinom i bude opisano za default-ne teme, pa ti sebi mozes nesto pokusati custom odraditi, sto nekad bas i nije moguce tako lahko.
     
  6. Maja29

    Maja29 Novi član

    Pozz

    Evo mene opet.

    Kako izgleda kad ti neko hakuje forum i kako se može forum zaštititi od toga.
    Mogu li da se obratim Hostgatoru kod kojih sam zakupila server.

    Stvar je u tome da nas "napada" jedan kreten i u zadnja 3 dana forum je nestajao 5 puta, svaki put po 10 minuta.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Zavisi ko sta podrazumijeva pod hackovanjem. Ako je nestajao po 10ak minuta, moze bit do servera na hostgatoru, da je bio nedostupan. Da je neko dobio pristup tvom forumu vjerovatno bi primjetila na sadrzaju ili bi ga obrisao ili postavio svoj neki html fajl tipa: Hacked by LeV@T & Idi0t i takvi fazoni :D Sta bude kad hoces da posjetis forum, nedostupan kao da ne postoji, izbaci neki page ili nesto trece?
     
  8. Maja29

    Maja29 Novi član

    Bude nedostupan kao da ne postoji ta stranica.
    A jeste hakovan jer se lik registrovao i rekao nam da će ga hakovati. Tad je nestao forum na 10 min i kad se vratio rekao je da je to bilo samo upozorenje.
    Šta je on uradio ne znam, ali od tada forum nestaje evo već peti put pa kad se vrati sve bude normalno tj nikakvi podaci nisu izgubljeni.
    Ovo je baš bezveze jer će uskoro početi frustrirati forumaše ako nastavi. Zasad se zezaju na račun toga.
    Inače, lik je sa mog starog foruma i optužio me da tamo reklamišem svoj forum tj da sam ga reklamisala preksinoć a ja tamo nisam bila više od godinu dana jer je forum ionako propao. Znači ili laže, pa samo hoće da mi našteti jer mi ide bolje nego njemu, ili je neko od mojih forumaša išao tamo da reklamiše, ali ne vjerujem jer kao što rekoh nema kome reklamisati kad je forum propao. Zato sam mu rekla da mi uslika tu reklamu i pošalje ip ali nije htio.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Hehe, ne znam sta je mogao tacno uraditi osim ddos napad na hostgator server ili neko preusmjeravanje na dns. Ali sumnjam da je sposoban i za jedno, mozda je samo slucajnost sa njegovim prijetnjama :) Najbolje je da posaljes upit hostgatoru i kazes da ti je site bio nedostupan, pitas je li i kod njih server bio down i slicno.
     
  10. Maja29

    Maja29 Novi član

    Hajde hoću samo dok nađem nekog ko barata tim terminima. Kod mene je engleski jezik onaj filmski :mrgreen:

    Inače, hvala ti. Ti uvijek fino pomogneš :wink:

    Nema ništa gore od likova koji kažu guuuuglaaaaaj!!!!!

    :twisted:
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    gugl najbolji jaran, uvjek prijateljski nastrojen :grin:

    Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2
     
  12. Maja29

    Maja29 Novi član

    Treba znati i google pretraživati :D
    Osim toga, meni treba pojašnjenje na našem jeziku, a ne neki pojmovi za koje nikad nisam čula :D
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Dobro ti baratas Majo kad imas svoj forum. :)
     
  14. Maja29

    Maja29 Novi član

    Evo šta su mi javili. Šta im ovo znači



    Hello,

    I have looked at the server and didn't see any issues. The server has been up for 85 days, and there were no issues in the web server logs.
    [root@gator380 /home/cenzura/public_html]# uptime
    19:15:49 up 85 days, 19:12, 1 user, load average: 0.03, 0.09, 0.14

    This might have been due to load from Google crawling your site. This extra load might have made your site unresponsive.
    Here is a link on how to adjust your crawl rate with Google.
    http://support.hostgator.com/articles/s ... ur-website

    Here is a list of connections and IP addresses sorted from your access logs for bosanski-forum.com and you can see that two of Google's IP addresses (66.249.71.20 and 66.249.71.198) are on the top 5 of this list.

    8576 66.249.71.20
    4407 62.178.222.105
    3856 84.137.115.137
    3808 66.249.71.198
    2831 95.156.154.234
    2291 109.175.66.146
    2022 89.144.192.153
    1997 178.239.24.246
    1731 74.137.38.145
    1658 91.16.113.175
    1620 94.113.56.86
    1548 217.209.191.29
    1408 72.88.156.71
    1234 194.24.128.119
    1111 188.246.88.94
    1015 77.77.242.251
    946 109.105.213.151
    890 98.196.10.158
    830 92.36.145.252
    807 92.36.255.15

    Please let us know if we can assist you with anything else.
    Best regards,

    Joe A
    Linux Administrator
    HostGator.com LLC
    http://support.hostgator.com
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Hmmm, kaze da je Google-ov crawler najaktivniji, nije bilo nikakvog ddos-a izgleda. Sa njihove strane je sve ok. Jedino provjeri ovo sto su ti rekli da postavis crawl rate, mada cisto sumnjam da je do toga, nece valjda Google crawler toliko da zagusi site :roll: Uglavnom odes na Google Webmaster Tools, logujes se sa Google accountom, dodas svoj site, oni ti daju fajl koji ces uploadovati na svoj root folder od site-a da bi Google znao da je to tvoj site i onda mozes u settings da postavis taj rate, ali nece tako brzo biti aplicirane promjene. Crawl rate ti je vrijeme koliko cesto ce Google crawler (bot) da obilazi tvoj forum, kupi sadrzaj, tako da bi mogao zadnji sadrzaj da prikazuje u rezultatima na svom search-u.
    Kod hostgatora si i domenu uzela?

    EDIT: Mozes od tog usera "sto ti je prijetio" pogledati IP adresu u administraciji od foruma, pa provjeri je li na ovoj listi, mozda je kakav manji napad izveo :D

    Btw, ova lista aktivnih IP adresa, u kojem je vremenskom periodu?
     
  16. Maja29

    Maja29 Novi član

    Da, uzela sam i domenu od njih.

    A šta uopšte znači spisak ovih gore ip adresa. Jel oni imaju pristup mom cpanelu ili šta.

    Ovaj treći ip odozdo je ip lika koji je rekao da će mi hakirati forum.
     
  17. Maja29

    Maja29 Novi član

    Hoću li o tome obavijestiti Hostgator? Da je lik koji je rekao da će hakovati forum na spisku sa ovim ip adresama.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    To je lista ip adresa koje posjecuju tvoj site i koliko puta, sad ne znam u kojem je to vremenskom periodu, nije mi bas najjasnije. Pa ako ne zelis da ga on vise posjecuje reci im da ga blokiraju, ako imaju tu vrstu usluge :D Ti ga mozes banovati preko IP adrese u phpbb administraciji, ali ce on i dalje moci posjecivati site, iako nece imati pristup da se loguje.

    890 posjeta i nije neki veliki broj da bi se server zagusio i to 5 puta. Mozda jednostavno voli posjecivati tvoj forum :D
     
  19. Maja29

    Maja29 Novi član

    I danas je forum nestao dva puta. Uvijek po 10 minuta. Ne znam za koliki period je ova lista ip adresa

    Evo šta mi jedan lik isto kaže


    on da je tebe hakovao
    napravio bi ti neki veci belaj
    jer to znaci da bi imao prava administratora
    i mogao bi raditi sve sto ti radis
    medjutim, to sto se desilo - znaci nedostupnost stranice
    to nije tesko izvesti
    ko zna
    razlog tome jeste dns-atak
    dos-atak, pardon
    znaci denial of service
    u prevodu
    u jako kratkom vremenu se vrsi sa jako mnogo racunara otvaranje ili kontaktiranje odredjene stranice
    ukoliko server nije dovoljno jak, taj val ga baca na koljena
    i nije u mogucnosti odgovoriti tolikim zahtjevima
    to je sve
    on se moze koristiti tzv. bot-mrezom
    znaci zarazene racunare obicnih korisnika poput mene i tebe
    i njih koristi za takve napade, a da doticni nista o tome ne znaju



    Šta misliš da pošaljem mail hostgatoru i da im fino napišem da je ip adresa lika koji mi je prijetio na spisku koji su mi poslali i da sumnjam na DOS-atack, te da ih pitam mogu li mi ikako pomoći u vezi toga?
     
  20. Maja29

    Maja29 Novi član

    A ne znam stvarno...zašto neki ljudi to rade. Baš su pogani. Koja budala trebaš biti da radiš nešto takvo.