Pistanje iz napojne

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Benq, Nov 28, 2014.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Kupio sam bratu prije dva dana polovan racunar Dell Optiplex 755. sve dobro radi osim jedne stvari , kad ugasim racunar , cuje se lagano pistanje iz napojne i lan radi bez prestanka. Kad izvucem kabal iz napojne , pistanje prestane nakon par sekundi , asocira kao praznjenje kondenzatora..

    Posto sa prodavacem imam problem , moje pitanje je sta to moze biti i da li da ostavim tako kako jeste ili ... ?
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Relativno normalna pojava, u IT krugovima poznatija kao "coil whine". Kod nekih napajanja se to dešava kod niske potrošnje, a kod drugih kod visoke, nema nekog pravila.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U sustini trazi pare od prodavca da uzmes novu napojnu :)
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    Dogovorio sam zamjenu racunara sutra , donijet ce mi drugi. Trazio sam povrat para ali kaze da to nije moguce vec samo drugi komp mogu dobit , to je inace stari korisnik pika i ima svoju radnju, detalje cu reci ako ne ispostuje svoj dio.

    @Neo
    nema ovdje neke potrosnje , integrisana je grafa , c2d e6750 , 2GB DDR2 i 200GB HDD
     
  5. E75CAR

    E75CAR Novi član

    Pozdrav
    Ja sam imao identičan problem 2-3 godine dok nisam otvorio kućiste od napojne jedinice da ga ocistim od prašine.Napominjem da sam nakon te 3 godine imao i problem prilikom paljenja istog.Na ploči sam primijetio 3 "napuhana" kondenzatora i zamijenio ih sa drugim od neke pokvarene napojne.
    Nakon toga sve je radilo normalno i bez tog zvuka.. :D
     
  6. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    Proslo mi je 50ak takvih kroz ruke, na svakoj LAN svijetli kad je ugašena :)
     
  7. black

    black Komšija

    Kod mene napojna "cvili" nenormalno.Da li je to razlog da dobijem novu , jer imam jos pola godine garancije pa da zamjenim.Radi se o CM Silent Pro M2 620W napajanju kupljenom u UniExpertu.Zvuk se cuje samo kad je ugasena , cim upalim komp odmah prestane zvuk.
     
  8. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Zna li neko zasto napojna van kucista radi a cim se prikopca na maticnu koja je u kucistu ne radi?!
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pokvaren prekidac na kucistu?
     
  10. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Nije u 3 kucista isti slucaj.
     
  11. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Ima vise napuhanih kondenzatora pa moguce da je to.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Matična u kvaru ili neki dio u kućištu koji je spojen na napojnu, ima kratak spoj i napojna zbog sigurnosti nepali.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moze biti i do tog pa kad je opterecena ne pali.
     
  14. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Re: RE: Re: Pistanje iz napojne

    3kucista i 3 ploce al su sve 1150 i 1155. Van kucista sam je probao na 775 i am3. Mada je bequiet i novija napojna ne znam sto bi joj to smetalo. Uglavnom izvadjen vent. ostatak u smecu
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako su se kondenzatori napuhali, naručiš kvalitetnije japanske i zamijeniš.
     
  16. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa sto u smecu, odnesi na neki servis nek oni probaju popraviti.
    Ako su kondenzatori problem valjda bi oni to mogli zamijeniti ako se tebi ne da (ili ne znas).
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Il pokloni nekom ko bi se zezao s tim.
     
  18. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    300w napojna, da je jaca zamijenio bih ih ali ovako mi se ne isplati.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Pogresno si napisao prvi post. Prvo kazes radi izvan kucista a ne radi u kucistu a onda poslije kako si zapravo probao na razlicitim konfiguracijama. Da bi na kraju bilo da je napojna 300W...
     
  20. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Pa tako je. Ubacim napojnu u tri razlicita kucista (razlicite konfiguracije) i ne radi, ni ventilatori da se okrenu. Izvadim je iz kucista i prikopcam je na 4. i 5. maticnu sa hdd-om grafickom ramom i upali iz prve bez problema udjem u win.