pitanje u vezi fakulteta u mostaru(fit)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Aug 17, 2007.

  1. neko

    neko Aktivista

    pozz svim clanovima...

    imam pitanja u vezi fakulteta "fit" ("fakultet informacijskih tehnologija" u mostaru)...
    da li je iko od clanova upisao ili cak zavrsio ovaj fakultet i kakvo je misljenje?...da li je tesko raditi po ovom sis. DL-a(distance learning)?
    na koji nacin se polazu predmeti?
    na koji nacin se rade te neke vjezbe koje sam vidio u njihovom planu i programu??
    da li imate neku drugu preporuku o studijima...vezano za informatiku i naravno vezano za BiH???

    pozz i nadam se da nisam pogrijesio mjesto za topic...
     
  2. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    Ja sam na FIT-u , prva godina..

    Zavisi, hoces li biti DL student ili ces biti redovan..

    Studij traje 4 godine, svaka je 1500KM. Placa se u dvije rate, prva 300KM, druga ostatak.

    Pa sad da je tesko, i nije bas, ali to je tako isparcano (online testovi) da ti citava godina prodje u fakultetu :D

    Dakle, neke predmete mozes rijesiti online (konkretno sa prve godine Uvod u IT, Ekonomija) dok za ostale
    imas postotak koji donosi neku prednost pred polaganje ispita u Mostaru.

    Vecina predmeta je podijeljena na Predavanja,Workshop i Vjezbe, a sve to ce ti biti dostupno na DL servisu.

    Pri upisu dobijas username i pass za pristup istom.

    Eto, nadam se da sam pomogao, ako imas jos pitanja - slobodno :mrgreen:
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja sam druga godina :D vec par godina :D


    i nisam ocistio 1. :D


    ali iskreno fax je dobar i nije tezak.. samo treba redovno uciti, ne puno nego redovno.. meni je prosjek 7 a nisam dofatio knjige (osim ekonomije) :D ali jednostavno posao me umori i mrsko mi da ucim :D
     
  4. Esh

    Esh HWB

    pretrazi malo forum, bila je diskusija na ovu temu barem 3-4x.
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ništa nije teško kad se uči.
     
  6. neko

    neko Aktivista

    kako je simpaticno da na svakom forumu ima toliko pametnjakovica...to nije normalno...
    "nista nije tesko kad se uci." ...
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    a tebi je izgleda pametnice tesko i kad ucis? sta je covjek rekao pogresno? sreca pa zanati nisu jos uvijek izumrli...
     
  8. neko

    neko Aktivista

    nisam bas za raspravu..ali procitajte sve od pocetka pa cete vidjeti da takvim komentarima nema mjesta...a to sto ti mene nazivas pametnicom i sto vrijedjas moj intelekt moze znaciti samo jedno...razmisli, ali nemoj dalje pisati o tome...
    pozz
     
  9. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    Nema potrebe za raspravom oko toga.. :D

    Rekao sam ti i ovdje i na PM vecinu bitnih stvari, zapravo ono sto ti je potrebno za pocetak :)
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne mozemo svi biti fakultetlije jebiga :)
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Ostala mi jos 2 ispita i diplomski, reko ti je Qler u recenici jednoj neke stvari :D
    Iskreno svake godine je teze, primjera radi polagao sam online ispite studentima, za lovu naravno, e sad svake godine se gradivo mjenja iz svakog predmeta tako da nisam vise u stanju pored svojih obaveza pratiti i update svakih vjezbi, predavanja i workshopa. Prije godinu dana znaci prije oficijelnog izlaska Viste iz Uvoda u operativne sisteme na testu su dosla pitanja o Aero okruzenju, Vista buildu, performansama, kernel razlikama u odnosu na XP. tako da je sve up-to-date. Sto se software tice, dobices sve besplatno, bar od Microsofta;
    1. Windows VISTA (od januara 2007. godine)
    2. MS Visio 2007
    3. MS Access 2007
    5. SQL Server 2005 Developer
    6. Visual Studio.NET 2005
    7. Windows 2003 Standard
    Stose predmeta tice evo ti spisak i kratka objasnjenja;
    1 Godina
    Matematika (izvodi, integrali do racunanja obrtnih povrsina pomocu integrala)
    Osnove ekonomije i poslovanja (Dekanov predmet, najvise raja padaju na ovom predmetu, naucit sa razumjevanjem)
    Uvod u Informacijsku Tehnologiju. (Osnove informatike, od najednostavnijeg do najslozenijeg hardware-a etc)
    Uvod u operativne sisteme (Istorijat OS-ova, Xp, Vista, Linux)
    Arhitektura računarskih sistema (Multiplexeri, demultiplexeri, racunalni sistemi etc)
    Uvod u programiranje (Crtanje algoritama, Strukturalno programiranje u C++)
    Programiranje I (Nastavak strukutralnog programiranje, programiranje pomocu vektora i matrica)
    Algoritmi i strukture podataka (nacini upisivanje podataka u memoriju, grananje, uvod u predikcije)
    Engleski jezik (gramatika uglavnom)

    2 godina
    Programiranje II (Objektno orijentisano programiranje)
    Uvod u baze podataka (Access)
    Upravljanje bazama podataka :: DBMS (SQL) Polaganje na racunaru 10 zadataka iz SQL
    Statistika i vjerovatnoća (Ispit se polaze crtanjem tabela i formula u Excellu na racunaru)
    Komunikacijske tehnologije (Mreze 1) Osnove Telekomunikacija ukratko
    Računarske mreže (Mreze 2) (Lan,Token mreze, Topologije, Man, Wlan, RSTP, FDDI, virtualne mreze, umrezavanje, formati okvira, TCP, konfigurisanje Cisko Rutera etc)
    Razvojni alati Dosadnooooooooooooo nije tesko Logika programiranja
    Server operativni sistemi (Serverske konfiguracije, serverski operativni sistemi)
    Reporting (Mix Ekonomije i Statistike)
    Engleski jezik 2 (Tehnicki engleski, pricas sa profom 1 na 1 o hardweru, software-u filmovima ako se znas snac, divna zena dont worry!)

    3. godina
    Upravljanje informacijskim sistemima Samo ime govori
    Projektovanje informacijskih sistema -II-
    Softverski inženjering (programiranje u c#)
    Web tehnologije Sve o webu sto zelis i ne zelis da znas
    Sigurnost i zaštita računarskih sistema (Trazenje greska u kodu zastitnih alata)
    Interakcija čovjek-računar (Vidjet ces sam .:::::)))))))
    Menagement Informacionih Sistema natsavak Ekonomije
    Engleski 3

    Postdiplomski studij (Nisam stigao dovde .)))))))

    Upravljanje informacijskim tehnologijama
    Strateška upotreba informacijskih tehnologija
    GIS
    Internet tehnologije
    Učenje na daljinu
    Engleski jezik 4
    Internet tehnologije - projekat

    Asistenti su dobri ko hljeb al ne ocekuj da ces zbopg uplacenih 1500km ako dobro stolicu ne zagrijes poloziti ispit Sretno
     
  12. burner

    burner Aktivista

    Hehe... Dodao bih još i napamet! Razum nema puno veze sa pitanjima tipa:

    [​IMG] [​IMG] ...


    Utisak sa ispita nekada davno - http://cs.fit.ba/forums/post/21158.aspx

    Budući da je knjiga konceptualno "na vrat-na nos" sastavljena, a uzevši u obzir da položen ispit podrazumjeva znanje iz striktno te knjige, predmet bi podobnije bilo nazivati Krkićeva ekonomija. Mogao bih satima o ovome pisati...
    Ostali ispiti na prvoj su manje-više prihvatljivi.
     
  13. postal dude

    postal dude Aktivista

    hahahahah, e jest tako, samo je glavna finta ne odgovarati na pitanja koja ne znas i onda nemas - bobe i cao.
    fax je dobar samo je nedorecen jos uvek,,,,
     
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Trenutno je za njih i normalno da su nedorečeni, jer fakultet nije star, a krenuli su od srušenih baraka koje su obnovili. Kasnije su iste dograđivali, proširivali, izgradili nove, opremili interijer, nabavili dosta računarske opreme, a proces se još nastavlja. Što se tiče odnosa između profesora, asistenata, pa čak i dekana sa studentima, mislim da je to iznad razine većine fakulteta u BiH.

    Krkićeva ekonomija je posebna priča jer je na njega najviše uticao Marx.
     
  15. neko

    neko Aktivista

    eh evo nakon godinu dana moram opet postaviti jedno pitanje...

    da li su knjige koje se koriste na FIT-u na engleskom ili ima i "nasa" verzija??

    danas sam bio na sajmu knjiga i za njihovim standom skoro sve knjige su na engleskom...hvala.
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    Imas sve knjige na naski
     
  17. neko

    neko Aktivista

    hvala nani!
     
  18. Nani

    Nani Komšija

  19. burner

    burner Aktivista

    Nakon godinu dana bih ti preporučio da uzmeš u obzir neki drugi fakultet.
     
  20. Nani

    Nani Komšija

    Slazem se, buna i pobuna je sad dole, naucna fantastika je sad postala studirat dl nacinom kad su svi rokovi ukinuti, da si zavrsna godina pa i nekako, ovako...