pitanje u vezi fakulteta u mostaru(fit)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Aug 17, 2007.

  1. fipi

    fipi Aktivista

    Predavanja kod profesora u nekih predmeta jesu katastrofa, ali to je u biti nevazno zato sto ti je sve znanje koje ti treba u vjezbama i workshopima koji su fino obrađeni. Sad dl studentima je malo teze polozit neke predmeta, ali oni trebaju malo upas u shemu sa ovim redovnim studentima kad dodju na ispite, vazda ima neka fora kako polozit ispit samo se treba malo raspitat.
     
  2. macak

    macak Novi član

    fipi, dl studentima nije malo teze, nego puno puno teze. Ja mislim kad si redovan student (nisi dl) 90% predmeta ne moras otvoriti knjigu bi ga polozio, nego sve preko "skripti". To je na zalost realnost ovog fakulteta.
    Zahvaljujuci "dobrim predavanjima" oni studenti koji nemaju te skripte ili nece poloziti ispit ako su ucili ili hoce ali nece dobiti zasluzenu ocjenu - za razliku od nekog ko bi otvorio skriptu dva dana prije ispita i dobio 7-8-9..

    Osobe koje dobro uce (koje imaju 8-9-10 ocjene - ili koje bi imali da su na pravom fakultetu), također na kraju koriste skripte, jer govore da je nemoguce poloziti predmet bez skripte (zato sto predavanja ili ispitni zadaci nisu dobri).. Mnogi koji zele da nauce su polozili predmet preko skripti (ne mnogi, nego skoro svi), a onda ucili predmet radi sebe. To je tako zalosno.
     
  3. fipi

    fipi Aktivista

    Neznam sad tacno na koje predmete mislis da se polazu sa skriptom, pretpostavljam nesto na prvoj godini. Sto se tice samih skripti nisam nikad mogo iz onoga ucit, jednostavno nemas pojma sta ucis. Uglavnom predmeti koji se baziraju na tim skriptama su malobrojni i ne predstavljaju neki problem. Fora je da riješavaš seminarske radove na vrijeme , tu vecina raje zapne. Zatrpaju te kasnije sa seminarskim radovima, a onda i peglaju na odbrani. Vidiim sad i dosta su otezali, svake godine je teze i teze.
     
  4. rijads

    rijads Aktivista

    DLWMS sistem koji se koristi za rad ispita na klikanje, nebitno radili u mostaru, ili iz disti-a ili od kuce ispit, ako ti iskoci slucajno neki popup i izbaci te iz tog prozora, nestane konekcije na sekundu, odma izbacuje sa testa, kao da ste pritisnuli na Zavrsi test. Pored toga, kada zavrsite pitanja i zelite neko pitanje prepraviti, nece se priznati prepravka, osim ako ne kliknete na dugme ponisti, i ponovo pritisnete novi odgovor. Takodje vazi za esejska pitanja. Napisali ste 3 recenice, i otisli na druga pitanja, sad imate dovoljno vremena da malo vise objasnite o tom pitanju, ako ne kliknete ponisti, i ispocetka ponovo sve napisete, nece se spasiti dodani text, vec ce ostati kao prije, znaci morate sve kopirati sto ste do tada napisali, kliknuti ponisti odgovor, paste-ati odgovor, dodati sta zelite i onda potvrditi odgovor, pao sam 100 puta na ispitima jer nisam znao za ovo ponisti...
    'nough said
     
  5. macak

    macak Novi član

    @fipi
    Ma da, recimo na prvoj godini OEP (čuo sam da je i tu sad neki šablon, a jednom davno su bile i skripte kad je bio princip da klikaš online), AKS, UOS, ENG. Kod matematike ti stalno budu slični zadaci ili isti. Šta još ostaje? UPR i PR1?

    Na drugoj imaš RM, SOS, ENG1, ENG2, KT... Kod nekih imaš seminarski (RM, KT?), ali tu samo nađeš neki urađeni i malo izmjeniš. Za ubp/subp dođe ti težak osnovni zadatak za prolaz, težak jer nisi mogao dobro naučiti iz predavanja da bi znao takav zadatak uraditi.. Ali ko se snađe zna da mu isti dolazi i drugi put..

    Ne trebam treću ni spominjati. Iz skoro svih predmeta imaš seminarske i teoriju/praktično. Za teoriju za te sve predmete možeš izgubiti 1,2,II integralni itd u učenju i na kraju da pola ne položiš.. Ali stani, imaš još i seminarske - teško da možeš i seminarski i teorije silne učiti istovremeno.
    Za one koji se "snađu" teoriju ne moraju ni učit, nego samo seminarske urade.. Znam da su neki predmeti prije bili teži, kao što je MIS/PIS (ne znam tačno koji sad), gdje ti bukvalno nisi imao predavanja, nisi imao odakle učiti.. Govorili profesori da tražimo na google :)

    Ovaj način ispita i predavanja može biti koristan samo onim što su baš genije, što upijaju znanje, pa da polože sve u roku.. A za sve ostale, propalice i "propalice", biće mnogo teže. Jedino eto da se tako provuku.. što opet može biti korisno, odnosno barem znaju programiranje.

    A za programiranje mogu samo reći da ga komplikuju.. Prave i tu neki "šablon", umjesto da gledaju da li razumiješ logiku programiranja.. Pa tako recimo za upr moraš skontati mnoge stvari, kao da ti zarez prebaci, da uzmeš prvi/zadnji broj itd.. To nije logika programiranja.. Osnovna logika, barem za prolaz (6) bi bila da vidi da znaš šta su tipovi, šta su funkcije, koje vrste funkcija imaju, kako prosljediti parametar i vratiti..
    PR1 i PR2 imaju sličen probleme. Tu se isto vodi sve na šablon.. gdje ti moraš sve znati da bi prošao (6)... Dobiješ jedan zadatak, gdje moraš skoro sve implementirati da bi dobio 6.. ali ako uradiš za 6 onda ti je lako uraditi i to malo više za 7-10. Pod 6 se gleda da li znaš pokazivače, imaš bruku da radiš sa njima.. to ti je isto kao da stojiš na jednoj nozi i samo je pitanje kad ćeš da padneš/zapetljaš zadatak. Onda moraš voditi računa u klasama, destruktoru.. iteratori.. Što moram znati iteratore za 6? Zar nije dovoljno što znaš šta je klasa i šta je pokazivač? I bilo šta od navedenog da zezneš, ti nisi položio predmet. Ne, zapravo, ako ti se ne može pokrenuti aplikacija nećeš dobiti ni jednog boda.. znači ne znaš da li si uradio za 5% ili za 55% (ako je 56% prolaz).
     
  6. macak

    macak Novi član

    Neki ne uče, prolaze preko skripti.. a tebi ne daju da minimiziraš prozor, ili radi njihove greške u sistemu da padneš. Koja je to logika?
     
  7. kio

    kio Komšija

    Ima li kod od raje da i dalje studira na FIT-u.

    Naime završio sam Ekonomiju u Zenici, sve u roku (streber)... Bio sam uvjeren da cu uz svoje kompetencije, (volonterizam, e-Learning iskustvo...) pronaci posao u roku od 3-5 mjeseci. Ali, nakon godinu dana i preko 100 odbijenica, odlucio sam da je dosta.

    Uvijek su me racunari zanimali, pa sam mislio da krenem u IT avanturu.

    Procitao sam ovu temu, tako da imam mix feelings, :)

    1. Da li se je poboljsao DL studiji?
    2. Da li mogu ocekivati da ce priznati koji ispit, (drzavni fakultet)?
    3. Zivim u Sarajevu, da li se neki ispiti mogu polagati u Sarajevu?

    Unaprijed zahvalan
     
  8. fipi

    fipi Aktivista

    Skupo ti je to i dugo ce trajat, a i sam fakultet ti nista ne garantuje da ces se zaposlit. Ako hoces u IT, ja bi ti preporucio da polazes za certifikate (Cisco, Microsoftove ili Linux). Vise ces imat znanja od jednog certifikata nego citavog fakulteta. Samo ako imas nekog na fitu da ti skine materijale i pređes ih, ono iz svake oblasti pomalo, cisto da vidis malo širu sliku. I trebas vidit koje te oblasti zanimaju, ako hoces brzo poso onda uci programiranje, linux ti je isto trazen. Samo fakultet ti se definitivno ne isplati, preskupo je, predugo traje a i neces dobit neko znanje i sasvim sigurno ti ne garantuje odma poso.
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Mudro fipi zbori.

    Ako si zavrsio u roku, recimo sa 23 godine, plus godinu cekanja na posao to je 24. FIT (ili bilo koji drugi faks) ce ti uzeti barem jos 3 godine i ogromne troskove i za putovanja, stanovanje, vrijeme i slicno. Ja u tvojoj situaciji ne bi upisivao nista kod nas nego ganjao online nesto, poput Udacitija, Coursere i slicno, jer ako provedes nekih 6-7-8 sati dnevno uceci i radeci neke projekte definitivno za par godina mozes biti spremniji od 90% osoba koje tek izadju sa fakulteta a nemaju nikakvo prakticno iskustvo. U ITu je jako fina situacija gdje na dosta oglasa ako i nemas odgovarajuce formalno obrazovanje, a imas neki rad u struci u slicnom trajanju, moze se povuci neka ekvivalencija i ako znas to sto se trazi, imas par referenci, spreman si da oradis neki testni projekat i slicno nema razloga da te neko ne zaposli, a trziste cvjeta. A vani pogotovo.

    Ali nije sad ni da svako moze proci u IT vodama, samo zato sto je zanimljivo trziste i situacija sto se posla tice ne znaci da ce ti se svidjeti i da ces biti uspjesan, tako da opet dobro izvagaj. Studiranje drugog fakulteta koji nije srodan a radi nemogucnosti nalazenja posla sa prvim bi, po meni, trebao biti zadni izbor. Radije pokusaj neki MBA odraditi, vidi za kakve stipendije vani i slicno jer bi se lakse nadovezalo na to znanje koje vec imas.

    Kod nas je relativno slab taj neki poduzetnicki duh, ali tipa mozda kad bi nasao nekog partnera (u ITu npr :D), i da provedes par godina pokusavajuci pokrenuti neki biznis, velike su sanse da bi ti se i vise isplatilo, da bi vise naucio, skupio vecu mrezu kontakata i slicno, a to se sve dugorocno isplati.
     
  10. neko

    neko Aktivista

    Ja sam otvorio ovu temu 2007. godine i od tad do 2012. sam završio tri godine, ostalo mi je nekih 6-7 ispita do diplome :(. Redovno pratim šta se dešava i trenutno je situacija katastrofalna za DL studente. Materijali su doduše na većini predmeta sve kvalitetniji i gradivo ide u stopu s vremenom, ali odnos prema DL-ovcima je kao i odnos hrvata prema bosanskim turistima: "pošalji lovu i ako možeš, nemoj se ni pojavljivati". Naravno, svake godine je skuplje, nepravednije i sl.
    U Sarajevu bih volio nastaviti, ali mi ne bi ni priznali ispite vjerovatno, čak i kad bih našao neku kombinaciju, tipa poslovna informatika na Ekonomiji ili tako nešto.

    Možda je dobra opcija BITCamp u Sarajevu, za sve one kojima se ne da studirati. Da sam bez posla, ja bih probao definitivno.
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    i mene interesuje bitcamp,( no trenutno sam na faksu pa bi onda to trebao zamrznuti), kako ko ide i koliko se placa

    isto tako neko mi je spominjao je ITacademy, to je nesto u srbiji mislim?
     
  12. neko

    neko Aktivista

    Materijale za ITAcademy sam vidio i meni je FIT bolji po tom pitanju. Za BITCamp trebaš pitati konkretno njih, ali koliko sam skontao, 1500KM platiš odmah, a ostatak (7000KM) ti je kao kredit, koji vraćaš kasnije. Moguće da sam to fulio, ali tako mi djeluje. Takođe, za BITCamp trebaš biti psihički spreman, jer se radi o žestokom tempu.

    Ne znam što se forsira priča da od faksa nema ništa, kad ti se mnoga vrata otvaraju završavanjem fakulteta?! (Pričam o IT sektoru)
     
  13. kio

    kio Komšija

    Prvo da se zahvalim za sve odgovore i iskustva. :smt006

    Raja, situacija je takva da sa Ekonomijom nemam posla godinu dana. Imam part- time poslove sa strane, gdje zarada nije nesto. Radio sam 2 internship da sada, a treci je u toku (dio sam jednog start-up preduzeca). Uvijek me je interesovao IT sektor, sa Ekonomijom zavrsenom mislim da bi imao koji ispit priznat. Uzevsi sve u obzir, mislim da mi je FIT najbolja opcija, plan mi je za nekih 3-4 godine da idem iz BiH, a to mi FIT omogucava (priznata diploma). IT akademija mi je onako 50:50, procitao sam dosta losih iskustava o njima, tako da vam je najbolje da se raspitati od nekog blizeg. BITCamp je super stvar, ali i dalje mislim da fakultet puno vise znaci nego akademija od 6 mjeseci. Jes da ucite i radite, ali ne moze akadmije od 6 mjeseci da zamjeni faks...

    @neko, o FIT-u se raspitujem neko vrijeme. Kolege koje ne uce tj (vec imaju posao) su malo zatajli sa ucenjem. Ali imam kolega koji su sve u roku zavrsili. Gdje si ti zapeo?, kakvi su problemi DL studenata? mozes li malo vise reci na tu temu "diskriminacije". :)
     
  14. fipi

    fipi Aktivista

    Ovo o cemu sam ti ja pisao nije nikakva akademija, nego ti govorim o certifikatu, gdje ti sam mozes kuci ucit i onda polazes u certificiranom centru za taj ispit. Imas na internetu video + pdf materijale sve fino objasnjeno za svaki ispit. Mozes ti ić i na te akademije ali ti bukvalno uzme lovu i prepriča ti ono što vec imas na video materijalima sa kojima mozes solo pripremat ispit. Pravi certifikat ti je vredniji od fakulteta u system administraciji. Na primjer Linux +Cisco ili Microsoft + Cisco combo mozes vazda poso nac. Pogledaj malo oglase, niko ne trazi da imas fakultet, ali ti stave da je +imat recimo cisco/linux/microsoft certifikat. To sto se tice sistemske administracije, oko programiranje neznam ima i tamo neki certifikata, ali nisam pratio trazi li iko to. U IT sektoru ti fakultet uopste ne treba i malo ko to trazi.

    Evo ti primjer oglasa:
    http://www.posao.ba/#!home;job=91465
    http://www.posao.ba/#!home;job=90670

    Malo ko trazi da moras imat fakultet, njega vise zanima znas li radit to sto on trazi. Ti mozes upisat i zavrsit FIT, ali ces imat samo diplomu i nista vise, neces imat znanje o bilo kojoj oblasti, sem ono malo šturo. Recimo na FIT-u što se tiče mreža uci se ukupno iz te oblasti samo pola jednog Cisco certifikata, Windwos server administracija nije ni 1/3 microsoftovog certifikata, Linux/unix nije ni 1/5. Ali ti FIT da malo generalnog znanja i neke upućenosti, malo ti proširi sliku. Zato sam ti govorio ako mozes skinut materijale određene da malo ih pređes i vidis širu sliku koju početnik nema. Potrosices puno love i sekirancije na FiT, ako si vrijedan i mozes ucit, bolje ti je certifikate polagat. Onda ako nekad FIT diploma zatreba, lahko ti je zavrsit (zboriš da si štreber :D). To ti je moja preporuka, eto toliko od mene, pozdrav :)
     
  15. kio

    kio Komšija

    Mozes li mi reci koliko novca kostaju certifikati, i koliko traje obuka :)
    Pretpostavljam da radis u IT sektoru, da li imas fakultetsko obrazovanje, ili ove certifikate?

    Hvala na odgovorima, :mrgreen:
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Certifikati su samo dio priče i imaju rok trajanja.

    Imaš jeftiniju opciju da ganjas self test video materijale na torentima a da samo izlaziš na testove. Oko 150km ti je izlazak na jedan od certifikata.

    Za BiH uslove ti je najvaznije zavrsiti Cisco i neki Microsoft.
    Comptia i ostali baš i nisu na nekom rejtingu.
     
  17. mirseth

    mirseth Aktivista

    Izlazak na cisco ccna final je oko 400-500 KM, moras imati tacno preko 80% ili cak i vise ispita a ako padnes opet dajes isto para za polaganje.Certifikat vrijedi 3 godine i onda ga moras obnoviti.Dobra stvar je sto se certifikat priznaje u citavom svijetu i vrlo je cijenjen u IT krugovima.
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    79% za ccna. Mjenja se ponekad shodno da li su studenti bolji ili losiji od trenutne granice.

    Ccna se slabo cijeni od prije par godina. Ako ne mislis ici dalje na ccnp ili slicno, bolje mozda razmisljati o nekim drugim certovima.

    Po meni je security dio pametniji izbor sada.
     
  19. mirseth

    mirseth Aktivista

    Re: Odg: pitanje u vezi fakulteta u mostaru(fit)

    Mislis na cisco security ? Sta mislis kakvu perspektivu ima cloud course sto su najavili da ce uvesti ?
     
  20. fipi

    fipi Aktivista

    FIT sam zavrsio i Cisco akademiju al nisam polago Cisco certifakt. Ko zavrsi FIT i vidi sta se sve uci za certifikat, tek tad mozes vidit koliko su par certifikata jaci od fakulteta. Inace nemam nijedan certifikat ali sam prelazio materijale potrebne za Microsoftovu i Linux administraciju, sad pripremam polako za linux da polažem. Za linux recimo imaju 2 ispita svaki kosta oko 150 eura i ako polozis ComTIA linux dobijes jos 2 certifikata (Lpic i Novel cini mi se). Za microsoft imaju 3 ispita svaki je oko 80$ ili eura koliko se sjecam. Nema ovde obuke, akademija ti je obuka za certifikat, ali ovde ti solo učiš kuci i skines materijale sa interneta i torenata. Ako ti mozes naucit brzo mozda ti treba 1-3 mjeseca da dobro pripremis ispit i da polozis. Fakultet ti je važan i pomoće ti dosta vjerovatno ako trazis poso vani a i ovde, ali ti nije on garancija. Nemoj mislit da nema diplomiranih FIT-ara bez posla. Najbolje bi ti bilo recimo da upišeš FIT i polazes ispite a u međuvremenu baš se zadaš i polažeš ove certifikate, tako mozes prije zavrsetka fita nać sebi poso i to ti je najbolja solucija. Ako si štreber ko što kažeš onda ti neće to bit velik problem. Fakultet će ti vazda valjat i trebas ga imat ali ti nije on nikakva garancija da ces odma dobit poso.