pitanje u vezi fakulteta u mostaru(fit)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Aug 17, 2007.

  1. AmoK

    AmoK Novi član

    Studiram ja FIT (1 godina, završavam).

    Radio sam svaki dan od 6. mjeseca prosle godine do prije 2 sedmice.
    U prvom semestru polozio 3/4 predmeta, sada 2/6 predmeta.

    Fakultet je odličan.
    Šta vi gore plačete što niste Vistu dobili :evil: (morate se obratiti adminu za MSDN AA da bi ste dobili ono sto zelite, nece sve samo doci).

    Ovi gore sto se zale 100% ne uce a ovi koji nemaju vremena nije im fakultet kriv, sami su izabrali (sretno im).

    Šta je FIT do sada uradio (u 2008):
    - osposobljavanje učionice br.4 za polaganje ispita po specijalnim uslovima (npr. iz prošlog semestra, godine) - ne morate čekati parcijale... samo se prijavite da radite kad naučite)
    - konsultacije iz predmeta u zgradi Distija (kod Elektrotehničke škole, Buća City)
    - dodatni rokovi (matematika i drugi testovi)
    - septembarski rok za predmete iz citave godine
    - bolonja se primjenjuje 95% - ostalo je još da se razjasni prenos predmeta u slijedecu godinu)

    Pohvale za studentsku sluzbu i asistente (koji ce vam dosta pomoci).

    Potrebno je da samo da redovno pratite predavanje i da izlazite na parcijale radi dobijanja dodatnih % koji vam mogu povecati ocjenu.
    Imate DL sistem preko kojeg skidate predavanja: PDF, PowerPoint prezentacije, multimedijalne prezentacije + online materijali.
    Na DL pratite vase ocjene, prijavljujete ispite i primate novosti vezane za FIT.
    Pored DL tu je i
    Forum: cs.fit.ba
    FitCollab fitcolab.com
    - polaganje predmeta u grupama->prijavi se vas max.5 u grupu i radite i postavljate zadatke iz odredjenog predmeta a vas rad se prati i ocjenjuje
    - seminarski radovi (wiki, fajlovi)
    - forum

    P.S.
    - Nema prijemnog, samo donesete dokumente, uplatite i to je to. Primljeni ste.
    - Matematika je samo prva godina.
    - Sa indexom 30% popust na bus (11KM Sarajevo-Mostar) i voz (7KM Sarajevo - Mostar) ! u jednom pravcu !

    PREPORUČUJEM FIT SVIMA ONIMA KOJI SE INTERESUJU ZA INFORMATIKU.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Polozio 5 od 10 predmeta i mislis da ti ide? :D
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Jao lika, nije dao prvu godinu nekom nesto pametuje, ovo odma ban!
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Ovo je neki ridikulov haver, crvena slova, boldano. Jos samo fale takticki rasporedjena slova sa primjesama razmisljanja.
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    :lol:

    Nema :arrow: koje nas navode na plave linkove.
     
  6. FearLess

    FearLess Aktivista

    Sljedece godine ode dekan prof.dr Safet Krkic pa ce FIT biti prepusten na (ne)milost univerziteta tj od polu privatnog postace 100% drzavni. Pa cemo vidjeti kako ce sve da funkcionise.

    Mogu misliti sta si polozio UIT OEK UOS AKS i ENG1 ;)
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Ne zna on sta ga ceka, letio bi kod Visnje po indeks i editovao post u protivnom!
     
  8. FearLess

    FearLess Aktivista


    Sljedece godine ce biti svasta hvalim Boga sto necu biti na fakultetu tada.

    Ah da kada zavrsi 3 godine FITa nece biti dipl. ing. vec bachelor(ne znam jesam li tacno spelo) sto je jedno veliko NISTA. Onda peglanje jos 2 godine do master titule.

    Jedina dobra stvar je sto je CISCO jeftiniji za FIT studente.

    A sto se Visnje tice nema legendarnije osobe na FITu, ja zenu do sad nisam vidio mrzovoljnu, uvijek na usluzi studentima.
     
  9. [tota]

    [tota] Aktivista

    A ja i prijatelj namjeravali predati za upis u ponedjeljak, FIT mi se čini kao jedini logičan izbor, šta sad :|

    O čemu se zapravo radi, ako možeš napisati koju riječ više ako si kao student već bolje upoznat :)
     
  10. FearLess

    FearLess Aktivista

    Trenutno FIT nije los izbor vec naprotiv najbolji fakultet za informatiku u BiH. Sada sto se tice DL studiranja to je vec malo komplikovano jer tesko je biti student a ne biti na predavanjima koliko god ti materijala dobivao preko DL servisa. Znaci FIT upisati kao redovan (prima se 60 studenata) ili ako se vec ne moze kao redovan upisati kao DL(prima se 250 studenata) pod uslovom da sebe mozes natjerati da ides na predavanja. Jer bez predavanja tesko da ce neko poloziti programiranje (i uvod i pr1) a i matematiku je tesko poloziti ako nisi na predavanjima redovan. Asistenti su okey i uvijek su spremni pomoci. 90% ispita polazes sa racunara popularno nazvani klik ispiti. Tj dobijes odredjeno vrijeme i test sa ponudjenim a,b,c,d,e.... odgovorima. Usmenih ispita nemas a na papiru radis samo Uvod u programiranje, programiranje 1 i matematiku. Jos jedna dobra stvar je ta sto su ispiti podjeljeni na parcijale tj vecina ispita ima 3 parcijale, tako da lakse mozes poloziti. Koliko sam upoznat ispiti ce se moci polagati i iz Sarajeva sljedece godine a pod tim mislim na te klik testove. E sad sve je na tebi koliko ces uciti i spremati se za ispite, ako si DL onda je jebeno jer se izgubi osjecaj studiranja kad ne moras ici na predavanja. To je to u kratkim crtama

    Znaci iskreno upisi FIT kao redovan (ili DL sto zivi u Mostaru i ide na predavanja redovno), nije savrsen fakultet ima svojih mana kao i svaki drugi ali u BiH neces naci bolji.

    Ah da od sljedeceg semestra sam vec ex-student jer sam se prepisao na komunikacijske sisteme u Stockholmu
     
  11. FearLess

    FearLess Aktivista

    Evo kako izgleda integralni test iz Matematike da znas sta te ceka sto se tog predmeta tice

    [​IMG]
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Zanimljivo kako ova prica o fakultetima uvijek se svede na ono "svako svog konja hvali". Iz "savjeta" koji su neki davali, stekao bi se dojam da su isti prosli kroz sve tehnicke fakultete u BiH pa da mogu objektivno pisati o kvalitetima istih te dijeliti razne ocjene. Naravno, tu je uvijek i grupa onih koji su mijenjali fakultete iz raznih razloga pa u 90% slucajeva nece imati nista pozitivno da kazu o "bivsim".

    Zato bih molio sve one koji daju savjete da ih izlazu u formi licnih savjeta bez superlativa i davanja ocjena tipa "najbolji izbor". Slobodno prenesite svoja iskustva, ali nemojte zaboraviti da su to iskljucivo vasa iskustva te usput prestanite pljuvati po drugim fakultetima i izborima. U procesu sticanja znanja i karijere, izbor fakulteta moze biti najmanje vazan faktor jer na kraju zavisi od osobe koliko ce truda uloziti u savladavanje zadataka te pogotovo koliko ce se izdignuti iznad toga. Razlika izmedju prosjeka i ...

    Za kraj, nadam se iskreno da ovaj test sto je stavio FearLess nece preplasiti nikog, posto se ovo pozitivno rjesava sa uspjesno zavrsenom srednjom skolom tj. obuhvaceno je programom vecine srednjih skola. Mitovi koje stvaraju studenti koji iz ko zna kojih razloga ne mogu poloziti odredjene ispite su u vecini slucajeva suplja prica, i to zna svako ko je ikad studirao, osim u slucajevima sirenja tih mitova.
     
  13. FearLess

    FearLess Aktivista

    Dobro zavisi ako je neko zavrsio srednju ekonomsku nije obuhvatio pola ovog testa ali ovaj test nije nista posebno.

    Nego Enise FIT je najvise dogurao sto se Bolonje tice i zato mislim da je broj jedan a inace nista nisam pisao u superlativima. Jer kod nas jos niti jedan fakultet to ne zasluzuje.
    Kad sam vidio na sta ce liciti moje studiranje u Svedskoj mogu reci da smo jos decenijama iza njih.
     
  14. sumeir

    sumeir Komšija

    Dali postoji mogućnost da se otvori tema tipa koji fakultet upisati i da ljudi iznesu svoje prijedloge,iskustva , cijena studija, linkove fakulteta i s l . Dakle više škole, fakulteti i postdiplomski studiji.
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Svi ce napisati da je njegov fakultet najjebeniji, i odakle Enis zna kakva je medicina ili odakle fearless zna kako postati diplomirani ginekolog?
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    Imas predtestove, koji su uslov za ispit, iz nekih predmet aimas seminarske koji su takodjer uslov za ispit, iz nekih imas i jedno i drugo.
    Pored klik pitanja imas, visestruki izbor i esejska pitanja, recimo sta je Hyperthreading i sl.
    Na nekim ispitima imas i negativne bodove, dakle ako odgovoris pogresno negativni poeni.

    Onda imas usmenih kod nekih profesora, uglavnom na starijim godinama.

    Ebavanje je put do dole i mjenjanje pravila ali sve ima svoje...

    Sto se gradiva ticem matematika je p** dim, pa ra ja ne znaju sta je apscisa i ordinata i gdje je koordinatni pocetak a radili bi funkcije, da ne kazem da lik ne zna koliko je algoritam od n po bazi n za bilo koji broj i onda profesor ne valja.

    Apsolvent sam i ne govorim ovaj je bolji onaj je bolji, sta i kako kome odgovara, imas brate plan i program svakog fakultata uzmi i pogledaj.
    za buduce FIT-ovce par uputa, na sta obratiti paznju.

    Uvod u programiranje-strukturalno programiranje
    Programiranje 1 - Pointeri pokazivaci i vektori
    Objektno-orijentisano programiranje - klase, objekti, nasljedjivanje itd

    Linux - svladat ga ko s pjesmom - svidjalo se to kome ili ne

    Baze Podataka - My SQL i upravljanje Oraclom

    Mreze - , adresiranje, subnetiranje, WAN mreze, protokoli, konfigurisanje CISCO routera, konfigurisanje sopstvene mreze
    Komunikacijske tehnologije - Tipovi kodiranja, Vrste transmisija, nacini povezivanja uredjaja

    Operativni Sistemi i savremeni operativni sistemi, Vista, BSD, Linux, Unix odlicno poznavanje Hardware-a
    Statistika - zna se sta je
    Reporting - mjesec dana rokanja knjiga o vodjenju firme

    Softwerski inzenjering - C# i Java programiranje bez pointera, zajebancija
    Objektno orijentisana analiza i dizajn - Logika programiranja

    Projektovanje informacionih sistema - svo znanje sto imate ovde cete primjeniti

    Sigurnost i zastita racunarskih sistema - trazite rupe u OS-ima i SQL bazama podataka i krpi te ih

    Kompjuterska grafika - Photoshop, Bryce

    Sistemska i mrezna administracija - glumite admine :)

    Engleski 1,2 i 3 -citajte hardware stranice na engleskom jeziku tipa Tomshardwera i Anandtecha jedina preporuka

    Ukratko to je to.
    Sretno!
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Mislim da su svi tvoji komentari o tom fakultetu suvisni, ako si ti apsolvent a ovo pises.. :D

    A sto se tice onog integralnog testa sto je fearless postavio, upravo kao sto je Enis rekao, svako nakon zavrsene srednje skole bi trebao polozit.. Ne kazem da bi trebao sve znati, ali za prolaza svakako dovoljno..
     
  18. Nani

    Nani Komšija

    lapsus, logaritam, volim ove pametnjakovice na djelu vise nego ista!
    "apsolvent" je sve matematike na ETF-u polozio, tako da je ta matematika na FIT-u bodova nula ali to si dao nasluti iz mog lapsusa ;)
     
  19. FearLess

    FearLess Aktivista

    uff koliko takvih ima na fit-u :D

    nego nani jesi polozio kod Adela
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Pa cekaj malo, sta ti studiras FIT ili ETF? :)
    Cestitam na polozenim matematikama :wink: