pitanje u vezi fakulteta u mostaru(fit)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by neko, Aug 17, 2007.

  1. neko

    neko Aktivista

    Sto se ostalih tice, mi na FIT-u smo samo na kursu IT-a, tako da ne treba se tu raspravljati previshe. Nije najtezi i ne moze biti najtezi, ali kad cujem vas kako pricate, ispade da ja citavu noc igram Sokera i sutra na ispit. Kafica, lagano noge na sto i Otaj rad. E jbg... Na FIT-u ima fula na sve strane, vrte se i oni u krug po pitanju dosta stvari, medjutim, tako to ide u BiH. Jedne godine Uvod u IT polozi 90% studenata, nakon 2 godine cujem 4 studenta od preko 120 koji su polagali. Kad se prica o Bolonji, puna im usta, oni provode 70% toga i aman. U preostalih 30% je sva sustina Bolonje. :D
    Pokusavaju se i oni gurati sa ETF-om, pa ti zvekne predavanja na preko 200 stranica, pa vjezbi isto toliko, pa workshopa ti da preko 80 strana i onda samo jos sto te ne pita koliko slova ima na nekoj stranici iz tog i tog materijala. Kao to je mjerodavno za znanje o jednom predmetu. :mrgreen:

    Odoh, sta me briga sta vi mislite. Eto vam sarajevski Harward, pa studirajte.
     
  2. becke

    becke Aktivista

    Ovo je tacno, pa bi se onda nadovezao na neki prethodni komentar gdje se spominju algoritmi i strukture podataka. Vi kao fakultet koji se bavi izucavanjem samo informacionih tehnologija bi (prema mom misljenju) trebali da mnogo detaljnije obradjujete taj predmet nego npr. FE u Tuzli (TI odsjek je mjesavina automatike i racunarstva) i prema tome trebali bi o toj oblasti znati mnogo vise nego mi, pa se ovdje kolega opet zali kako vam dodju zadaci sa elektrotehnike koje ne znate uraditi. Ne znam je li to greska studenata ili predavaca ili kompletnog vaseg plana i programa (vjerovatno ovo zadnje), ali po meni necija jeste.
     
  3. neko

    neko Aktivista

    Nisi ti to dobro procitao. Dodje ti tip zadatka koji nisi radio. Kako ces znati recimo iz matematike limese, ako ih nisi ucio? kako ces znati regex iz programiranja ako ga nisi ucio? kako ces znati sortiranja neka iz ASP-a ako ih nisi ucio? A sta je tacno? Da smo na kursu ili da drugi misle tako? U pitanju je greska drzave, entiteta, kantona, grada, univerziteta, fakulteta i konacno osoblja, jer niko u sustini vishe i ne zna sta je to sto bi se trebalo nauciti i sta je korisno.
     
  4. becke

    becke Aktivista

    Procitao sam dobro i mislim da bi vi trebali znati sve sto mi ucimo i jos mnogo vise jer izucavate samo IT, to sto vam dodje nesto sto niste radili je greska nekog drugog, ali trebalo bi da radite sve sto mi radimo i jos opsirnije. Tacno je da ste vi samo na IT kursu dok ETF/FE obradjuje i teme van IT.
     
  5. macak

    macak Novi član

    Ovo je tema sam za FIT. Ne znam zasto ga poredite sa nekim drugim fakultetom kada sigurno niko nece ici na njega..

    Ja kazem da fakultet FIT nije tezak uopste, ali ne valjaju predavanja niti te spreme za ispit pa onda samo padas, i nije uopste vazno jel ti predmet tezak ili nije... Da li se negdje uci dosta vise ili ne to je druga stvar. Ako nam ne mogu da prenesu znanje iz ovog sto ucimo trenutno onda nema potrebe da se ista siri..


    Ako vec poredimo fax to moze biti samo ETF. Zasto? Pa vecina nas je tamo... Ako ćemo tako, na ETF-u se uce razne stvari, imaju vecu tradiciju nego FIT, sto je mozda i razlog da FIT-u toliko nedostaje profesionalnosti? Na ETF-u se trazi vise znanja, tezi zadaci... Ali kad poredis kvalitetu predavanja na ETF-u i FIT-u moze se zakljuciti da ETF ima dosta bolja predavanja i imas svaki dan asistenta, profesora, studente da ti pomognu..

    Studenti koji su odlicnim prolazili u srednjoj, prolazili su dobro i na ETF-u, dok kod nas na FIT-u i oni padaju!

    Tek kad hoces da se upises na fax, nadjes nekog etf-ovca i on poredi ispitni rok i naravno kaze da je njima dosta tezi rok.. A naravno ne gledaju se stvari tipa kakva su predavanja, jer kako ces nauciti?

    Druga stvar, dosta predmeta koje sam polozio nasao sam bolja objasnjenja na ETF-ovim predavanjima nego na FIT-u. ASP koji sam spominjao takodje je bio problem to da profesor postavi zadatak sa ETF-a. Predavanja su nam bila slicna, samo sto su kod nas skoro istu verziju sa ETF-a skratili ali dosta lose, dosta stvari nedostaje a bas to sto nedostaje bude na ispitu nekad.


    Evo jos da navedem, asisent, a sada je i DOKTOR, postavi neki zadatak, koji iako si sva predavanja presao opet ne uradis.
    A na kraju se radi samo o tome sto on iz jedne zbirke (od 50-ak zadataka) kopri bukvalno sve za svaki ispit.. I ti samo to trebas da preradis i polozio si.
    U suprotnom su ti velike sanse da ces pasti...

    Znaci covjek doktorirao, i opet ne valjaju predavanja ili ispitni zadaci, stvarno ne znam onda kako se ista moze popraviti?
     
  6. decodeSA

    decodeSA Novi član

    pozz,

    Par pitanja!

    na fit-u sam obnavljao prvu godinu 2008/09,DL, onda se zaposlio, pa zapostavio studije, sad bih da probam nastaviti dalje , nisam polozio, standardno, uvod u programiranje,prog1, matematiku1,2.. Interesuje me sta se sve promijenilo, postoje li jos organizovani ispitu u Sarajevu, vidim da je doslo promjene u slucaju obnavljanja, sad je placanje po ispitima, koliko je to po predmetu,100KM? I jos me interesuje, ima li u Sarajevu neki dobar instruktor za programiranje, mozda neki bivsi student,ili slicno, pa da odmah zapnem da ucim!! Iako mi je 25, nikad nije kasno!! :D
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Krasan je taj FIT kad su mu asistenti likovi poput onog Adela. :lol:
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Ostalo je sve manje-više isto, poneki profesor se promijenio, ali to je samo na papiru. Plaćanje je ostalo isto, 200 KM je obnova po semestru.
     
  9. shoT

    shoT Novi član

    Ne diraj nam MVP-a :D
     
  10. neko

    neko Aktivista

    ama covjek drzi 12 predmeta. koliko ja kontam, problem FIT-a je sto nije na budzetu, pa nema dovoljno profesora. oni izmedju sebe nekako dijele te predmete. to mi nije jasno nikako. poenta tog ispita je kako sam ja skontao da se nauce komande za rad sa stringovima tipa uzmi ovaj string, okreni ga, odsjeci dva prva slova, dodaj datum, spoji sa drugim stringom, od kojeg si uzeo samo prva tri slova i td i tb.
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ako je koji asistent dobro vodio predmet, video predavanja, konsultacije, dobre odradjeni primjer onda je to bio Jasmin Azemovic. Kod njega ko god je radio, koliko toliko, je mogao proci bez problema. Evo ja zavrsavam FIT, imao sam svojih problema, programiranje me nije islo dok nisam sjeo i vjezbao mjesec dana cisto da shvatim sta je to uopste, nakon toga je ostala cista logika sklapanja.

    Kad upisujes fakultet upisujes ga s ciljem da naucis (ili kod nas da dobijes diplomu i adio), a da se na FIT-u moze nauciti sigurno moze. U moje vrijeme sam i ja negodovao neke odluke, ispite i sl. ali kad stavim na jednu stranu koliko drugi rade (vani) ovo sto se od nas trazi je nista, nego smo mi malo razmazeni po tom pitanju.

    Ako mislis da znas rastaviti kompjuter, sastaviti, kupiti graficku, ne znaci da mozes biti diplomirani inzinjer, takvi ce i nakon zavrsenog fakulteta raditi u servisu. Ali vjerujte 90% moga drustva, bez zavrsenog fakulteta, radi za milju i pola, neki i vise, a neki i po 3-4 milje. Vecina ovih studenata je imala velike probleme sa programiranjem, bazama podataka i sl. ali danas zivi od toga.

    Svi mi studenti smo vjecno bijesni, bio sam i ja, doduse na FIT-u jedino ne valja komunikacija, i za to se i dan danas zalazem da na vrijeme obavjeste, da na vrijeme zatraze od nas nesto a ne u 5 do 12, da na vrijeme odgovore.

    Cast izuzecima, ima asistenata koji vrhunski odradjuju svoj posao, dok drugi, mozda ne stignu, mozda ne zele, ne znam.

    Ali ako zelis nauciti onda ces sigurno i nauciti, nauciti mozes i kod kuce ako hoces, za programiranje ti ne treba skola nego znanje.
     
  12. neko

    neko Aktivista

    ne mozes pricati u svacije ime. Meni za sve treba skola, predavanje, tutorial, citanje, knjige i td, a ne znanje kako ti kazes. kako ces dobiti znanje, ako te niko nije naucio? da sam htio sam da ucim, ne bih davao 7000KM njima. Druga stvar, vani imas odvojeno sve, ne mozes raditi sve moguce oblasti iz IT-a, od mreza, programiranja, web programiranja, dizajna, grafike, baza, pa jos i to nije dovoljno, vec su ubacili i naku matematiku, pa hajd i to, da nema jos i ekonomije, statistike, reportinga, sociologije...pa jos samo da ubace i bosanski jezik i knjizevnost i biologiju i super. :)
    Jasmin nikad nije pregledao seminarske radove za koje smo mi krepavali. iz DBMS-a je imao super predavanja, ali po meni ono nije dovoljno iz mssql-a za znati. Da ne pricam da je potrebnije poznavati Oracle, nego nekakav Reporting ili "koliko piladi mogu dobiti za jednu motiku" iz ekonomije.
    Ja sam i dalje za opciju FIT-a prije bilo kojeg drugog faxa kod nas, ali treba biti realan da i kod njih ima fula. Poredim samo broj rokova prije i broj rokova sad, pa i to sto ti pricas, danas objavi asistent da se rad treba predati za tri dana, pa za dva dana objavi da opet imamo jos tri dana, pa onda opet da imamo jos tri dana, umjesto da odmah kaze za 10 dana rok i zdravo.

    Peace.
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Moj post je prvenstveno bio da pohvalim kvalitet rada doticnog asistenta, odnosno njegovo zalaganje, i mislim da je neosporivo najbolji asistent (doduse sad je profesor) kojeg sam ja svojevremeno imao. Htio sam reci da ono sto on trazi sigurno imas pokriveno u nekom od njegovih predavanja.

    Sad, da ne pocinjemo o onom svemu sto si ti nabrojao:

    Fakultet ti ne daje opciju da se opredjelis sta uistinu zelis raditi, da li je to programiranje, dbms, sigurnost, dizajn, a svi furaju svoj predmet kao da je on najbitniji.

    Za nas, po nasem misljenju, mnogo irelaventnih predmeta, matematika (dobro, strpali su sve u 1 godinu tako da jendom kad to izguras dobar si), statistika, ekonomija, sociologija, reporting etc. Znam da i ovi predmeti nose bodove, da ce i osnovno znanje iz njih trebati eventualno nekad, ali mogu reci da se i previse trazi iz doticnih (a ako si polagao znati ces o cemu pricam).

    Rokove smo prije imali svako malo, sad ih imamo bukvalno malo.

    Etc. etc.

    Poenta moga posta je bila ta da bez ucenja/vjezbanja tesko ce ko proci (bilo gdje), da Bog da i FIT napravio par smjerova pa da se jasno zna sta ko uci, ali ovo je daleka buducnost s tim da bi se kadar morao uveliko ojacati.

    Ja ispred nosa imam "fakultet", ali sam bas zbog preporuka pojedinaca otisao u Mostar, ne znam da li postoji bolja alternativa, ali tad nije. Ako nista naucio sam se osnovama svega po malo, od silnog ucenja statistike kod prof. Prase mozda se bacim i u te vode, ucio sam je vise nego bilo koji drugi predmet na fakultetu.

    Mislim da smo na istoj strani.
     
  14. neko

    neko Aktivista

    Za sve ostale FIT je samo kurs na kojem ispite polazes od kuce uz knjigu, kahvu, gledajuci ligu prvaka, dok jedino mi koji zapravo studiramo znamo na sta lici. Prasu mi ne spominji, mrzicu covjeka do kraja zivota samo zbog plana i programa FIT-a.
    Poenta mog posta je da ne valja sto jedan profesor drzi vishe od 3-4 predmeta na fakultetu i da treba puno vishe iz svake oblasti da se obradjuje. meni je sad zao uciti web tehnologije na foru, za prolaza. radije bih obnovio godinu, pa da mogu fino da uzmem da se posvetim tome jedno 2-3 mjeseca, da savladam to kako treba i da mogu reci da u asp.net-u mogu nesto konkretno uraditi, a ne samo onako uopsteno da znam. Predavanja iz Menadzmenta i projektovanja IS-a su mi recimo ove godine zgadila i fakultet i studiranje i sve. definitivno najgora dva predmeta na fakultetu do sad. Predavanja za MIS su nabacana s net-a u dva foldera, bez ikakvog redoslijeda, bez smisla i ukusa, ko da se neko zajebava s nama, a predavanja iz PIS-a su nevjerovatno glupo koncipirana, pa se definicije nekih pojmova ponavljaju i po 3-4 puta, u nekoliko razlicitih predavanja. Trebalo bi puno vishe obratiti paznju na prakticno znanje, a ne na teoriju, a na FIT-u to ne praktikuju (osim programiranja). kao kad bi na sumarskom fakultetu pricao o bukvi, a da nikad studenti nisu vidjeli tu bukvu ocima.

    odoh, valja spremati parcijale, cujemo se.
     
  15. macak

    macak Novi član

    Osnovni problem je sto studenti nemaju skoro nikakvog kontakta sa profesorima/asistentima. Neki ti odgovore na mail a neki ne. Neko od osoblja odgovori po neko pitanje na forumu ali vecinom ne. Isto tako ti ne znas sta se treba pitati asistenta a sta ne, da li mozes pitati da ti nesto objasni ako ti nije jasno (posto to niko ne diskutuje niti govori studentima), pitati nesto u vezi ispita ili pitati nakon ispita gdje je greska bila u tvom radu itd.

    U idealnom slucaju trebalo bi u syllabus-u da pisu mailovi od asistenata i profesora (vecinom i pisu) i da pise velikim slovima kontaktirajte nas u vezi predavanja, nejasnoca..

    I masovno da se govori studentima kroz forume, za svaku obavjest na fit.ba, dl.fit.ba, cs.fit.ba da pise kontaktirajte nas u vezi bilo cega i tacno navede mail adresa i da ocekuju odgovor u roku od 24/48h i ukoliko odgovor zakasni kazu "izvnjavamo se".
     
  16. fipi

    fipi Aktivista

    Ne viđo prije raspravu pa da se i ja malo ubacim. Sve sto si naveo u ovom postu si slago dobro pa nisam mogo presutit, posto bas petljas na stvarima gdje su strasno posteni.

    Svi asistenti odgovaraju na mailove, nekima treba mozda malo duze, ali velika vecina brzo odgovori na mail. Sto se tice asistenata mozes ih pitat sta hoces, mene niko nikad nije vratio kad sam doso da mi se objasni nesto, niti sam cuo da je neko vracen a da mu nije nesto objasnjeno. Sve sto treba je da se fino najavis i dodjes na konsultacije. Nemozes sad ocekivat da ti se nesto objasnjava preko maila ili foruma, to ti je za komunikaciju osnovnu, fino odes dole i bit ce ti objasnjeno.
    http://www.fit.ba/ba/index.php?option=c ... &Itemid=27
    Kliknes fino na ime asistenta i vidis odma na pocetku njegov mail. Da ne govorim da u svakom materijalu sto asistent napravi imas i u njemu njegov mail, pa u sylabusima itd.

    Nego se okani mazlumanja i uci, fax je svake godine sve tezi i tezi. I ja sam imo problema i sa matematikom i sa statistikom i sa reportingom i ponistavali mi ispite sa treće godine sto nisam na vrijeme predo one seminarske. Dosta sam belaja vidio na onom fakultetu kad je rahmetli dekan umro i kad su asistenti preuzeli fakultet u svoje ruke. Ali sad tu vise nema problema, ovaj dekan sad je ljudina i izace studentima u susret u svaka doba. Fax je taki sada da jednostavno moras sjes i ucit, prije se nije moralo tako bilo je dosta lakse.
     
  17. macak

    macak Novi član

    Kao prvo kolega nisam nista slagao nego iznosim svoje misljenje i iskustvo.

    Naveo sam problem taj da studenti nisu upuceni i/ili nisu naviknuti na to da pitaju asistenta ili profesora. Pod tim mislim samo kontakt putem maila a ne licno. Prvi od tih sam ja. Ne znam da bi pitao asistenta na mail za nesto sto mi ne ide i obicno to ide na cs.fit.ba forum ili mi neko objasni sa strane iako sam i do sada slao dosta puta mail direktno asistentu za neka pitanja i dobio bi odgovor.

    To kolega sto si ti meni odgovorio je potpuno druga stvar. Ako od bilo kojeg profesora ili asistena zelis nesto da ga pitas da ti objasni licno naravno da ce ti pomoci. Ali je problem taj sto studenti nisu informisani oko toga, da ti mozes pitati asistenta i sta da ga pitas..

    Za sve ovo iznad navedeno dovoljno je da pogledas forum i neke teme pred ispit. Isti student ili vise njih pitaju istu stvar vise puta a ne salju mail profesoru ili asistentu.

    U vezi odgovora na mailove. Recimo 2-4 dana prije ispita posaljes mail asistentu gdje pitas da li mozes polagati ispit ili nesto oko ispita i ne dobijes odgovor. Ili recimo posaljes svoj seminarski i ne dobijes odgovor.

    Za tvoj drugi citat imam isti odgovor. Sve pise u syllabus-u kontakt mailovi kao i na fit.ba ali nisam o tome pricao. Nadam se da razumijes sada.

    Takodjer ovo nema neke puno veze sa ucenjem, odnosno naravno da ima!?
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mislim da je "fipi" ovo prezustro napisao, nije sve ni tako bajno kao sto on tvrdi. Po godini studija/polozenim predmetima mozda se i poznajemo ali kako sam i ranije naveo to ponavljam i sad, mnogo puta objave nesto 5 do 12, cesto ne odgovore na e-mail (cast izuzecima) na vrijeme (ono vrijeme kad je tebi potrebno).

    Obojica ste u pravu, djelimicno, ne treba ulaziti u sitnice sad, ako covjek hoce da nauci onda je ovo fakultet za njega, dobiti ce priliku da nauci, nazalost morati ce uciti i ono sto nije prvenstveno zamislio, pa neka dobro razmisli neko da li je ovo ono sto zeli.
     
  19. fipi

    fipi Aktivista

    Izvinjavam se ako sam prezustro reagovo, ja sam seljak pa nemam nekog bontona. To sa obavjestima stoji, pogotovo je ruzno sa obavijestima za seminarske na 3. godini al eto. Ali da nesto asistent nece izac u susret to brte nije tacno, ili da nemozes vidit svoj ispit . To je jedna od najbolji stvari na fitu, kad vidim sta se desava na drugim fakultetima u mostaru, fit je sto se tice toga najjaci i najposteniji. Sad je situacija fina na fitu i nemoze se cojek nesto zalit. Ja se sjecam kad sam sluso 3.godinu, polozio sam bio skoro sve predmete ali nisam bio uradio seminarske, i onda iz vedra neba u 9. mjesecu objave ko nije polozio seminarske ispiti mu se ponistavaju pa sam dva puta polago peb, mis i web. Takvi situacija vise nema, ovaj dekan je to popravio, ljudina od cojeka, definitivno bolji i od rahmetli Krkića sto se tice takvi stvari. Druga stvar je sto na fakultetu ima dosta predmeta sto se tice ekonomije, taka je politika fakulteta i nemoze se tu puno promjenit.
     
  20. macak

    macak Novi član

    Naravno i profesor i asistent ce izaci u sustret, ne znam ko je to rekao da nece.

    Ja sam skoro pa zavrsio fax tako da meni ne trebaju nikakve izmjene ali govorim za neku novu generaciju.. Posto se fakultet odrzava pomocu studenata koji sve to placaju, bio bi red da se i nastavno osoblje potrudi da je sto bolje za studenta. Barem taj dio da "tjeraju" studente da ih kontaktiraju ukoliko imaju pitanja.. Pa bi samim tim bili i neke nove izmjene u predavanjima ili na ispitima jer bi znali sta studentima nije bilo jasno. Ovako, bez "feedback-a" sto bi se reklo, vrlo tesko moze asistent znati kako je to biti dl student i da li nesto nedostaje u predavanjima.

    Dakle po meni potrebna je veca komunikacija asistent-student kako bi svake godine bile neke nadopune u predavanjima i kako bi se znalo sta to studentima nije jasno. Ako nakon nadopune opet naredne godine nesto drugo studenti pitaju onda normalno da treba opet dopuniti predavanja, a ne da mozes koristiti predavanja recimo iz 2008 i iz 2012 jer su ista.

    Takodjer ima i studenata koji su upisali prvu godinu i trebali bi obnavljati godinu i onda jednostavno odustanu od fakulteta jer ne mogu otplacivati 1500KM ili 400KM i dobiju dojam da je fakultet pretezak!... a to nije mala stvari i sa boljim predavanjima i sa boljom komunikacijom izmjedju studenata i osoblja bi trebala biti veca i da se radi na tome svakodnevno.

    Ispiti su veoma lagani ali predavanja nisu dobra. Tako da ako neko ne polozi ispit na vrijeme na I ili II integralnom mislim da su kriva samo predavanja i osoblje a ne student. Naravno ima i onih sto ne uce, ali recimo za ove sto su II, III, IV godina oni bi valjda trebali da hoce da uce..