pitanje za clock proc

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by pac, Jan 30, 2006.

  1. pac

    pac Komšija

    hocu li moci clockati proc ako mi je fsb 333 a ddr400 dali to ima ikakve veze
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    To je dobro jer ostavljas klok sabirnice do 400 a da ne dotaknes memoriju tj da je ne OC-as.
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Bas kad samo kod toga... imam jedno pitanje za sulu pa ako je voljan pojasniti.

    Da sam neki strucnjak oko Clockanja procesora, nisam bas, ali nisam ni noob, znam neke osnovne stvari na koje se mora obratiti paznja da nebi doslo do havaije.

    Helem, prije sam imao AMD AthlonXP 2000+ i pod default je radio na 1.7 GHz. Ja sam ga tada Clocko na 2.2 Ghz i radio je stabilno, nije se gasio, i temp nije prelazila 60°C, sto je ta temperatura za AMD-a i podnosljiva. Ram mi je 768 MB DDR400.

    Prije pola godine nabavio sam AthlonXP 2400+ koji radi na 2.0 GHz, i zamjenio sam za 2000+. Kad sam probao da Clockam na 2.3, 2.4 ili 2.5 (Ploca: A7V8X-X - multplikator mi NIJE zakljucan) onda to nije moglo. System je padao odmah kad se pojavi u DOSu Black WinXP Logo Screen.

    Davno sam naletio bi negdje, ili sam cuo... ne sejcam se bas, da bas RAM Memorija igra ulogu sto se tice Clockanja procesora. Pa eto, pitam sulu ako moze to jos malo pojasniti, ili ako je vec pisano o ovome da postavi link.

    Code:
    Configuration:
    
    - AMD AthlonXP 2400+ @ 2.0 GHz (T-bredB - FSB266)
    - Asus A7V8X-X (VIA KT400-A)
    - 768 MB-Ram DDR400
    - nVidia GeForce FX 5600 XT 128MB (128bit)
    - Maxtor 40 GB 7.200 rpm
    - WesternDigital 120GB 7.200 rpm
    - Seagate Baracuda 120GB 7200 rpm
    - NEC DVD-RW ± 16x DubleLayer
    - WindowsXP SP2
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Memorija itekako igra ulogu u clockanju procesora, ako se radi o overclocku preko dizanja fsb-a.
    Postoje memorije deklarirane kao ddr400 koje nece raditi na toj frkvenciji. Dakle loshe.
    Naravno ako dizes frekvenciju fsb-a, dizes i frekvenciju rama ukoliko je odnos fsb:ram 1:1. Ukoliko mijenjas fsb:ddr ratio, to dovodi do nekih drugih nestabilnosti.

    Svaka ploca koja po defaultu gura fsb na 200, dozvolit ce min 220, a uz povecanje napona i malo vise. Svaki ram deklariran na 200MHz, nece uvijek raditi ni na 200, a kamoli vise.


    Bolje ti je naprimjer ici na 200x9 nego 133x13.5. U oba slucaja procesor ce raditi na 1800 (amd 2200+), ali u slucaju sa fsb-om na 200 ces imati bolje performanse. Tako uvijek ides do maksimuma koji ce memorija izdrzati.

    U veci slucajeva ce prije "popustiti" memorija nego ploca. Nece jedino ako imas neki brandname brzi ram i plocu iz vremena Tita.
     
  5. vnm_

    vnm_ Komšija

    ja svog tbred-b mogu dici na 2.4 samo ako dignem voltazu na maksimalno sto ploca daje, ja mislim 1.85V...a i onda se grije gadno (doduse sa kulerom od 10KM)
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Ma sa tim voltazama i kod mene se sa zalmanom grije.

    Vidi ako imas PCI/AGP /Mem lock mozes napraviti fin clock.

    id.goPlay:
    ''Kad sam probao da Clockam na 2.3, 2.4 ili 2.5 (Ploca: A7V8X-X - multplikator mi NIJE zakljucan) onda to nije moglo. System je padao odmah kad se pojavi u DOSu Black WinXP Logo Screen.''

    Ploca ti je shit nema tu nicega pa ni clocka, a na 2.3 pa i vise zaboravi sa tim procom.
     
  7. iPlay

    iPlay Komšija

    Sve fino procitao, i da vam se zahvalim na pojasnjenju.

    Sulu, znam da je ploca starija, ali jbg. to je bio racunar koji sam tada od mojih para kupio i platio ga 2.500 KM, zato mi je i drag... a sa druge strane, cim bude kakvih para, kupujem novi, a ovoga neka, presao je sto sta.

    Jos jednom hvala na pojasnjenju svima.

    RESPECT!
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Ne treba ti samo plocu ubodi i malo bolji proc moze se za 200km.
     
  9. pac

    pac Komšija

    hoculi morati nekai bloju fuler uzimati!
     
  10. pac

    pac Komšija

    joj gluposti koju sam napiso tek sad vidjeh :p
    mislio sam dali cu morati uzimati bolji kuler ako clocknem proc!!
     
  11. postal dude

    postal dude Aktivista

    nekontam sta je tu glupo?
    zavisi sta sada imas cooler?
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Ta serija procesora tesko da je isla preko 2.2 max 2.3. Jedino Mobile Athlon 2400+ ili 2500+ su isli bez problema na 2.4-2.8 ako imas neko extremnije hladjenje i do 3.0.

    Ako sada imas neki stock cooler il neakav za 20KM, ne bi bilo loshe uzet neki Zalman =)
     
  13. smith

    smith Aktivista

    samo da ja jos dodam da ti svoj athlon mozes vrlo lako modat u athlon mobile.Posto Sempron i Athlon su vrlo slicni i u VECINI slucaja je kod njih zakljucan multiplikator,ja sam svoj sempron 2400+ uspjesno moddo u athlon mobile kod kojeg je multiplikator otkljucan i tako sam ja moj Sempron 2400+,odnosno athlon mobile,koji radi na 166*10 podigao do VELIIH 200*12=2400 :shock:
    .Ali uzmi u obzir da je kod mene Cooler Master Jet 7 hladnjak ( imas njegove karakteristike na http://www.hardwarebase.net/?akcija=recenzija&id=42 ) :D :D :D
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Athlon se ne moze modati u athlon mobile. Fizicke razlike razlike izmedju Mobilnog i Desktop bartona ustvari nema, osim sto su mobilni bartoni manji potrosaci, rade na manjim voltazama i manje se griju.


    Mozes otkljucati mnozilac, ali samo tim nisi dobio athlon mobile, cisto iz razloga sto ce athlon mobile raditi kao 2400+ sa 1.4V ili manje, a desktop athlon to nece nikad moci. I jos nesto, tvoj sempron ima 256kb L2 cachea a athlon mobile ima 512.

    Mozes dobiti smao da bude prepoznat kao Atholn XP Mobile, a njegove performanse mozes sanjati.

    Na kojoj voltazi radi taj tvoj sempron na 2400MHz?
     
  15. smith

    smith Aktivista

    A joj pa nisam ja rekao da ce on FIZICKI postati athlon mobile.Ovako.
    AMD je u 2003 godini u svim barton jezgrama "zakljucao" mutliplikator i time omogucio overclock procesora samo podizanjem FSB-a (a svi znamo da do kojeg god broja ploca omogucavala podizanje FSB-a,mi njega ne mozemo sad diginit do neba jer u vecini slucajeva prva bi memorija tu posustala).E Dog Father,ti si rekao da nema fizicke razlike izmedu Mobilnog i Desktop jezgra,PA HVALA BOGU DA NEMA,jer da ima ovo bi bilo ne moguce uradit.Uglavnom poenta je u tome da su u AMD-u iz nekog razloga ostavili u mobilnom athlonu otkljucan multiplikator tako da moddanjem desktop athlona ili semprona (barton) u njihovu mobilnu verziju,mnozilac postaje upotrebljiv odnosno moze se povecavati i smanjivati :D .To se radi spajanjem L5 (2) i L5 (1) mostova nakon cega Athlon ili Sempron sistem prepozna kao mobile Athlon XP i nakon toga u biosu postane omoguceno koristenje mnozioca.I ti L5 (1) i L5 (2) je jedina Fizicka razlika izmedu Barton mobile i Barton desktop,odnosno u mobilnoj verziji su ti mostovi spojeni a kod Desktop verzije nisu :D .Uh al se i ja napisa.Inace pitao si na kojoj Vcore radi moj sempron (ili mobile Athlon kako ga je sad prepoznao sistem),on sad radi na 1,90v ali ja sam vrsio i neka premoscavanja i na ploci kako bi uspio da podignem ovoliku voltazu :)
     
  16. smith

    smith Aktivista

    napravio sam gresku procesor radi na 2,10v uz premoscavanja na ploci
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mnozilac je na Mobilcu otkljucan zbog powernow-a koji mijenja brzinu procesora u laptopima u zavisnosti od opterecenja pri cemu se procesor manje grije a stedi se struja.

    Trebao si navesti da mislis samo na mnozilac, a ti si napisao da se athlon moze modati u athlon mobile.


    Hocu da kazem da je mobilac legenda. Moj radi na 2400 na 1.65, a ljudi su mobilce dizali i na 2900.

    Ovo sto sam rekao, sam rekao iz razloga da ljude koji ne znaju ne dovodis u zabludu. Dakle kako sam vec rekao, mozes otkljucati mnozilac, ali ne mozes imati performanse mobilca.

    Mobilac je zakon :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  18. pac

    pac Komšija

    gdje mogu fsb kod prc povecavati
     
  19. smith

    smith Aktivista

    Pa i mislio sam na otkljucavanje mnozioca a i sam si rekao da nema fizicke razlike izmedu barton desktopa i mobilnog tako da nema ni razlike neke u preformansama osim sto mo ima povernow :D .A i slazem se da je mobilni zakon.
    A snoooop pitao si gdje mozes povecavat FSB.Odgovor ti je "BIOS".Al polako sa povecavanjem,koristi neki program da mjeris temp. u windowsu i kombinuj ga sa nekim testom da ga mucis par sati i gledaj temp. 8) .Ja licno koristim za mjerenje temp. SpeedFan a da ga izmucim do max CrystalCPUID.Oba programa mozes skinut sa bihnet-ovog servera i oba su odlicna!
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @smith
    Razlika je u tome sto se za mobilne athlone uzimaju samo oni primjerci koji mogu stabilno raditi na 1.45.
    Nema razlike u arhitekturi, ali svakako da ima razlike.
    Predlazem da malo procitas ovo http://www.hardwarebase.net/?akcija=recenzija&id=89

    BTW kolika ti je temperatura proca na 2.10 i kakvo hladjenje imas?
    Nisam cuo da netko dize proc na 2.10 bez tecnog dusika, peltiera ili nekog drugog ekstremnog oblika hladjenja.