pitanje za clock proc

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by pac, Jan 30, 2006.

  1. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Joj dog father jel ti iko rekao da si kralj? Neg ima li ovih Scytheova kod nas, posto vidim da je ovo hrvatski review?
     
  2. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Zna li iko moze li ovaj Scythe Katana na moju maticnu (Gigabyte GA-7N400L)? Ne mogu nigdje, ama bas nigdje da nadjem jesu li joj potrebne rupice pored socketa na maticnoj. Pomozite pliz!!!!!
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  4. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Bas sam to vidio minutu prije nego si postavio reply. Al svejedno ostaje pitanje: jel ti iko rekao da si kralj?
     
  5. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Evo da se pohvalim da sam kupio scythe katana cooler i spustio sam temperaturu proc na 45. Neg sad kad mogu clockati bez straha da mi pregori proc, javlja se problem.
    Kad dizem FSB frekvenciju, smanjuje mi se DDR frekvencija. Kad postavim da mi se ne mijenja DDR frekvencija neg da ostane na 400 odnosno 200Mhz, izadjem iz BIOSa i restartujem komp. Kad krene ponovo bootati, ostane crn ekran i maticna pocne pishtati. Ne mogu doci do BIOSa da ista popravim, jer uopste ne dodje do dijela bootanja kad pise press DEL. Tada mi ne preostaje nista drugo neg da otvorim kuciste i resetujem CMOS :(
    Moze li mi neko objasniti zbog cega se ovo desava, i sta da radim (kako da dizem FSB, a da mi se ne smanjuje DDR frekvencija)?
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    eh moj gigabyte :D

    iskreno nikad čuo za sličan problem..
     
  7. Ace_

    Ace_ Aktivista

    u mene ABIT ploca imas opcije da RAM namjestis na "auto" (ostaje na 400MHz bez obzira na fsb), "By Speed" (ista frekva ko fsb), 50%, 120%, a neznam kakva je tvoja ploca al sigurno mora postojati opcija, ako nis ne upali onda procitaj smith-ov topic o otkljucavanju multipliera na Bartonima :D
     
  8. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Imam Gigabyte plocu, i u biosu mi je isto kao kod tebe. Kad stavim 'auto' frekvencije se smanjuju, a kad stavim 'by spd' nastane navedeni problem.

    A necu nista da radim hard overclock, da cackam po mostovima.Kad smo vec kod multiplikatora, na ploci imam da mijenjam multiplikator (oni switchevi), ali kad namjestim na odredjeni broj, nista se ne desava, odnosno ostaje default 11.5x
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    jel imaš agp/pci lock, tj. jel to nforce2 ploča?

    stavi fsb/ddr 1/1 ili nešto slično, pusti automatiku jer zna ona probleme raditi.
     
  10. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ako pored opcija By Speed i Auto imas ono 100%, 120% onda koristi to i npr ako namjestis FSB na 190 stavi si 100% ili 110% i memorija ce raditi na 380 ili 420MHz, neobicne frekvencije ali boli te kurac, vazno da nije manje od toga
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Na amd platformama samo 100%. Nikad nesinkroni rad. Znaci samo omjer 1:1.
     
  12. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Ploca mi ima nforce2 chipset. Jedino radi kad je postavljeno auto (a na auto mi smanjuje frekvencije), a sve ostalo (cak i to 100%, 120%...) pravi navedeni problem) :( Kako da podesim taj omjer? CPU-Z prikazuje da je omjer FSB:DRAM=5:6 na default (auto) postavkama
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Treba biti FSB:DRAM 1:1
     
  14. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Pa kako cu to podesiti? Kazem vam, po auto postavkama je 5:6 i sve rega radi, dok ne pocnem OC
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Napravi clear cmos.

    Ako imas Speed na 100% onda je omjer 1:1

    Znaci vrati bios na default, i stimaj jedno po jedno. Po defaultu ce ti biti 100% ili 1:1

    Onda lagano dizi fsb.
     
  16. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    Clear CMOS sam uradio milion puta, jer sam morao. Citiram samog sebe ponovo:

    "Kad postavim da mi se ne mijenja DDR frekvencija neg da ostane na 400 odnosno 200Mhz, izadjem iz BIOSa i restartujem komp. Kad krene ponovo bootati, ostane crn ekran i maticna pocne pishtati. Ne mogu doci do BIOSa da ista popravim, jer uopste ne dodje do dijela bootanja kad pise press DEL. Tada mi ne preostaje nista drugo neg da otvorim kuciste i resetujem CMOS"
     
  17. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Eh tako vam je kad nemate Asusov CPU Recall pa morate gurati prste i premještati jumpere :mrgreen: .
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne moraju se gurati prsti na svim plocama. Ne znam za ostale, ali kod mene tipka insert radi posao.

    @brandnew

    Nemoj odmah ici na 200, probaj sa manje
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma kod mene ga samo isklucis na napajanju te kasnije samo derneš F1 i promijeniš postavke
    :) .
     
  20. brandnew_loser

    brandnew_loser Aktivista

    ne idem odmah na 200, idem postepeno, i kako dizem FSB, tako mi se spusta DRAM (na auto).