Planned obsolescence

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Tensai, Nov 11, 2012.

  1. Tensai

    Tensai Komšija

    Gledao sam zanimljiv film o fenomenu zvanom "planirana zastarjelost"(planned obsolescence) koji je postao praksa u današnjoj industrijskoj proizvodnji.
    Vjerovatno je mnogima poznata ta praksa gdje se proizvode namjerno prave tako da se brzo pokvare ili da postanu zastarjeli ili neupotrebljivi nakon kratkog vremenskog perioda.
    Ljudima se reklamama ispira mozak tako da stalno traže nešto novo i bolje,pa rade poslove koje mrze kako bi kupili stvari koje im ne trebaju.što je super rečeno u filmu "Fight Club".Ljudi su tako uhvaćeni u beskonačni ciklus proizvodnje potrošnje itako traće živote na vraćanje dugova koji su digli da bi platili sve te proizvode.

    I ja na ovom forumu često vidim kako planned obsolescence uzima maha.Vidim da ljudi imaju super mašine ali da nikad nisu zadovoljni i stalno žele nešto novo.Sjećam se kako sam se raspravljao sa nekim likom koji je tvrdio da dual core CPU ne može furati nijednu noviju igru i preporučivao je nekom liku da uzme quad core,pri čemu sam mu predložio par linkova sa youtubea koji dokazuju da taj dual core fura igre bez problema.

    Međutim to neće trajati beskonačno jer su resursi ograničeni i ubrzo ćemo se naći u velikim problemima.

    Evo linka za film,vrijedi pogledati.

    http://dotsub.com/view/aed3b8b2-1889-4d ... 85f5572f27


    Evo još par kratkih klipova na ovu tematiku.



     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa ja kad sam ovdje pitao za konfu, govore slabo ti je to, low ce ici, nekad mozda medium na manjoj rezoluciji, protegni se jos koju stoju... Jos nije bilo igre da ne ide na high i vise. Cak je bilo kao mozda ni ne pokrene neke zahtjevnije igre. Malo ljudi postanu opsjednuti o nekim stvarima, ni ne vide realno kako je i bez problema sebi opravdaju veliki trosak za mali dobitak. Kad razmislis na sta se sve potrosilo para (a nije vrijedjelo, nasjelo se na hype i slicno), moglo se pola svijeta obici.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Jedini razlog toga svega vidim brzi napredak tehnologije. Izlaze igre sa boljiom grafikom/monitori vece rez i traze bolji hardware. Koliko ko drzi korak je licna stvar/potreba.

    Npr BF3 neces igrati na ultra sa x2 i 450 a to sto tebe ne interesuje max settings kao nekoga drugog je licna stvar ali nema mjesta reci da nema potrebe za jacim hardwerom. Kao sto nema neko potrebe za boljim telefonom od 3310.

    Da se proizvode uredjaji namjenski da se kvare, ne slazem se. Ili.. mozes gledati da se uredjaji prave sa jeftinim dijelovima sto ti jel, mozes reci da je isto ali ja tebe pitam, ako bi se pravili sa kvalitetnijim hardwerom, koliko bi ti uredjaji kostali ? Ovako ti "sprava" traje minimalno dvije godine, kako i garancija kaze ali radi samog razvijanja tehnologija taj uredjaj vec stari nakon dvije godine pa bilo da radi ili ne, ti ces ga promjeniti jer ne prati korak današnjice.

    Sa druge strane, PC kod stestre iz 2004 godine. 478 soc. Samo je napajanje mijenjano zbog stopanja hladjenja i nista vise tako da i ta činjenica, brzo se kvari nema smisla. K750, otislo mu dugme za kameru i malo djojstik teze ide ali se moze koristiti bez frustracija. Canon 3000D filmaš uredno radi. CRT TV 30cm i dalje radi. Moniotor kupljen prije 4-5 godina. 22" najjeftiniji samsungov u to vrijeme kupljen na frku jer je pregorio stari CRT. I dalje bez greske. Za penzije odavno ali zaista nemam potrebe da zamjenim isti. O kojim kvarovima govorimo ?

    Sve u svemu, tehnicki uredjaji se manje kvare nego "sto bi trebali" a isti se mijenjaju jer budu out of date.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sa jednim se dijelom slazem, ali fakt se ne slazem da se uređaji prave da bi se pokvarili nakon nekog vremena.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Bilo je par tih teorija zavjere kako su recimo baterije, sijalice i slican potrosni materijal namjerno napravljen da ne traje dugo jer se ne bi isplatilo prodati sijalicu za par maraka i da ti traje vjecno.
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Što se tiče sijalica, s obzirom da u EU ukidaju skroz obične sijalice i idu na štedne koje trebaju trajati godinama, tu teorija nema mjesta. A što se tiče tg da se nemilice troši, to je tačno. Nema to veze samo sa elektronikom, i sa ostalim stvarima je tako. Više nije fazon da kupiš čizme pa da ti traju 5 gdina, nego svake sezone nove :D Svaki novi socket na procama obavezno se mijenja čitava konfa. O mobitelima ne treba trošiti riječi. Pohlepa je gadna stvar.
     
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Kupite jos obicnih sijalica dok mozete jer su stedne radioaktivne i prouzrokuju rak !

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma kod mene su stedne godinama, a evo i ovdje u Sa... Crkavaju koliko i one obicne. I to nije samo kod mene, jaran maksuz uzeo Philipsove, prilicno skupe, pocrkalo sve, a cini mi se na njima pise kao 10 godina traju.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Samo su te štedne smor za oci. Izbacio to cudo i iz kuhinje. Naprorne pravo. Eventualno ganjati neki LED sistem. Mozda je ugodniji.
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Postoji planned obsolesence i perceived obsolesence odnosno prividna zastarjelost.Ovo što nails govori o igrama je očit primjer toga.Hardware bi se mogao dizajnirati tako da se lako nadograđuje i da ne zastarjeva.Mogli su oni u intelu vrlo lako napraviti da je sandy bridge i ivy bridge kompatibilan sa 1156 ili 1366 socketom ali onda bi opala prodaja ploča.
    Mogli bi napraviti da se svaki mobitel puni na isti punjač pa ako imam u kući 5 telefona da ne moram kupovati i 5 punjača.Ne treba ni spominjat da su tehnologije kao što je LCD koji je izmišljen prije 100 godina a tek sad postaje aktuelan,nakon što se tržište zasitilo CRT ekranima.
    Znači neki proizvodi bivaju dizajnirani da budu obsolete,što nema veze sa napretkom tehnologije.
    Znači ne prave se svi proizvodi da bi se pokvarili već se neki prave kako bi zastarjeli.
    Ko je pogledao ovaj film vidio je da Epson printeri imaju u sebi chip koji broji koliko je stranica otprintano i da se kvari nakon 5000 stranica.
    Ima li ijedna grafička iz geforce 8000 serije da nije otkazala na kraju?Zašto onaj chip na grafičkoj ne stave poput CPU da se ne može tako lako odlemit pri zagrijavanju?
    I ja sam kao inženjer građevine susrećem se sa ovim fenomenom u svojoj praksi.Nama je cilj napraviti što jeftiniji objekat koji je na GRANICI nosivosti tj drži vodu dok majstori odu sa nekim simboličnim faktorima sigurnosti i stalno nam govore da onaj inženjer koji napravi previše siguran objekat je "loš" inženjer jer takav objekat nije "ekonomičan"
    Nisu to nikakve teorije zavjere to su činjenice ali kao što marx kaže "čovjeka je lakše prevariti nego ga uvjeriti da je prevaren"
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nisu, Nehalem i SB su totalno razlicite stvari.

    Moja 8800GT radila iako sam je oprao deterzentom za pranje suđa, uzeta na release.

    Zato sto graficka zahtjeva svoj vlastiti PCB, i ne mozes napraviti univerzalni PCB kada su chipovi drugaciji, neki traze manje struje, neki vise i itd.

    Za LCD tehnologiju se slazem, ali eto malo sam te ispravio gore, to za printer nisam upoznat, ali moze biti da je tako.
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Bile su i kod mene,ali ne govorim ja o vremenu crkavanja nego sam se samo nakacio na temu o stednim sijalicama da su radioaktivne i da prouzrokuju kancer,a ako puknu trebaju se staviti u 3 kese kada se bacaju!

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja sam se vezao na zoi-ja i kako bi one kao trebale trajati dugo (izgubis na kraju pare na njima). I kao sto rece nails, prilicno su odvratne za oci. Sto se bacanja u otpad tice, kod nas se nista i onako ne razdvaja, sijalice su najmanji problem. Pukni koji link za ta kancerogena svojstva i u kojoj mjeri.
     
  14. PackardBell

    PackardBell Aktivista

    Prije si plaćao televizor grdno i žalosno, ali oni i danas rade, sada su mnogo jeftiniji, ali rok trajanja im je oko četri godine. I nema to nikakve veze sa pohlepom. Ako si kupio mob prije tri godine, danas malo aplikacija možeš na njemu pokrenut. Jednostavno te tjeraju da kupuješ novije. Nećemo sada vadit pojedinačne primjere, ali je jasno kako stvari funkcionišu.
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

    Pogledao dokumentarac,dobar.Ima pravo zanimljivih zapažanja i ideja.

    Dijelim mišljenje da se može primjetiti da se određene stvari "namjenski prave" sa određenim životnim vijekom.Također tu igra ulugu i rasipnički mentalite čovjeka koji sve to pokreće.

    Ko nije pogledao dokumentarac neka pogleda pa onda komentariše.

    I na kraju hvala kolegi Tensai na postavljenom videu,sigurno ću ga podjeliti sa još raje.
     
  16. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Google->stedne sijalice kancerogene->milion stranica,linkova i sl. Uostalom nedavno je bilo i na tv-u na vijestima,takodjer su opasne i Tefal tave jer i one uzrokuju kancer..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Svaki dan bude clanak da je nesto kancerogeno. Da se portale pita, ne bi se tehnologija ni koristila. Daj neki strucni clanak gdje pise kako i koliko na covjeka to utice, ne cita mi se na klixu o necemu tako bitnom.
     
  18. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ma nije samo klix ima hiljadu drugih ,uostalom ja sam ih pobaco jer se nije moglo.ni gledat u njih a i bilo je na vijestima da su kancerogene..
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ne kažem ja da će štedne trajati, nego da tako nalaži ovi tokmaci iz EU. Kod njih jednostavno više neće biti na policama običnih :? I meni su štedne užas za či. Te sijalice su pravljane da se koriste preko dana, u prostorijama gdje nema dovoljno svjetla, nikako navečer.

    Što se tiče ovog za pohlepu, neću o tome pričati jer iz toga može samo izroditi jalova rasprava od koje niko od nas neće imati koristi.

    Dokumentarac nisam imao vremena pogledati, večeras mi je u planu da ga pogledam.
     
  20. Tensai

    Tensai Komšija