Planned obsolescence

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Tensai, Nov 11, 2012.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sijalice crkavaju brze od prevelike voltaze, kakve instalacije. Meni je do sada 99% sijalica crklo poslije ponoci kada napon u mrezi pocne da raste. Izmjeri napon u Sa i kod kuce i sve ce ti biti jasno.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Meni u Sarajevu i struje nestaje cesto poslije ponoci, k'o da je ratno stanje, pa me ne cudi nista.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

  4. anel007

    anel007 Komšija

    zato su kad je trica izasla objesili onog hudog jadnika sto je golf dvicu dizajnirao :smt003 :smt003
     
  5. Tensai

    Tensai Komšija


    Ima li neki ban za trollanje ili za low IQ jer ne znam kako da drugačije ovo nazovem.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja iz iskustva govorim. Uz malo guglanja, ako ti sijalice crkavaju svakih nekoliko mjeseci, pored losih instalacija (sto je zadnja opcija, a sto je bio problem kod mene u staroj kuci), moze biti i do previsokog napona (najcesci problem), vibracija (takodjer cesto pomenut problem), a onda precvrsto zavrnute sijalice, previsoka toplota itd. Kad sve to ispitas i idalje crkavaju, onda pricaj o teorijama zavjere.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ovaj tensai samo o nekakvim teorijama zavijera, znao sam da vecina naseg naroda tako misli, ali da netko sa HWB-a tako misli, iznenadio sam se.

    Podsijeti me na pricu o dvijema trakama u fabrikama za nas i zapadnu evropu.
     
  8. reni90

    reni90 Aktivista

    vodite racuna, kada kupujete sijalice, da su namjenjena za nominalan naapon od 230V
    s obzirom da se odavno taj napon standardizovao za krajnjeg kucnog potrosaca, ako uzmete namjenjenu za 220V za ocekivati je da mece dugo trajati
    naravno, kao sto je vec neko napisao, moze biti i do lose elektricne instalacije
    po standardu npr trebala bi vodic za rasvjetu na nekom spratu kuce ili u stanu da bude samo za rasvjetu, ali kod nas uzmu pa malo rasvjeta, pa vamo istim do bojljera ili telezora i uticnica itd.
     
  9. Tensai

    Tensai Komšija

    Ovdje sve neki eksperti za sijalice.Ljudima crkavaju sijalice kakav god napon imali.Još nisam čuo slučaj da je nekome jedna sijalica trajala 3 ili 5 godina.
    Ovdje nije riječ o sijalicama već o ekonomiji.Činjenica je da je ekonomija ovisna o stalnom rastu i da se moraju konstantno i iznova proizvoditi proizvodi kako bi GDP rastao i kako bi se vraćali dugovi.Kad se sijalice ne bi kvarile industrija sijalica bi propala jer bi svi kupili po jednu sijalicu.Tako bi bilo sa svim proizvodima.I onda bi ekonomija stala i cijeli bi svijet bio kao grčka.Što će se i desiti samo je pitanje vremena.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ti ocito nisi nikad cuo za MTBF. MTBF za obicnu sijalicu sa zarnom niti je 1000h. Plus sto se moraju uzeti u obzir paljenja i gasenja. Ti kad kupujes sijalicu mozes vidjeti da ce trajati 1000h, a ne 100000h koliko bi ti htio.
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Normalno da ti sijalica od marku nece trajati 5 godina (mada nije ni to rijetkost), pise na njoj ocekivani vijek trajanja. Protegni se malo, pa kupi nesto kvalitetnije ;)
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Šta se zapeli za sijalice, stvar je da se to odnosi na sve proizvode danas. Kao glupani navodite primjere da vam TV radi pet godina. Koliko koristiš taj isti TV, nije isto ako ti radi par sati dnevno i non stop. Imao sam Philips TV koji je radio 25god. jednom bio na popravci, daljinski (od metala) mu je bolji i sada nego u mog novog TV-a koji je star 3-4 god. Gore imate lijep primjer na mašinama za pranje, koji je realnost i činjenicama, nikakva teorija zavjere. Samo budala može mislit i tipični bošnjo da na "zapadu" mjenjaju stvari svako 3-4 god iz čista mira. Baš tetki crkavali usisivači svako malo, i kupi Miele, to je kao najbolji. Neki dan zove, kaže krep'o, nije ni godinu radio :lol:
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sto znaci da joj pada pod garanciju i kakav je tu gubitak :p
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Hoci reci da je to sve isti shit.

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
     
  15. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Ma dok stižu nove grafičke kartice, i iphoni, dobro nam je... Ono cijeli život se vrti oko plasma TV-a, mobitela, računara, a na svakoj reklami novog mobitela neki prizor iz prirode... :shock:

    A to što u svijetu više ljudi ima mobitele od čistog izvora vode, manje je važno.