Poboljsavanje protoka zraka ATCS 840

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dzeri, Aug 14, 2009.

  1. dzeri

    dzeri Aktivista

    Kupio sam CM ATCS 840 kuciste nakon recenzije na HWB-u, a ono sto me zanimalo je da li bi poboljsao protok zraka ako bi jedan od 230mm ventilatora na vrhu kucista okrenuo tako da puse zrak unutar kucista, umjesto da izvlaci (default)?

    Citao sam na netu cak da su ljudi dobijali bolje rezultate kada u potpunosti eliminisu jedan ventilator na vrhu, ali mi to nema neke logike... Ako vi ostavio sve kako jeste, da li bi mi pomoglo dodavanje 120mm ventilatora iza prostora gdje su diskovi, odnosno ispod?
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Tako bi vjerovatno poboljsao temperaturu CPU-a zato sto bi mu direktno dovlacio svjez zrak, ali bi graficke kartica(e) bile "donje". Topli zrak se dize prema gore, i u takvoj situaciji zrak koji ulazi odozgo potjeruje taj topli zrak nadole i tako samo podize temperaturu okruzenja graficke kartice.

    U stanju kako je trenutno, u kucistu imas negativan pritisak, pa bi dodavanje ventilatora na pod kucista pomoglo da se to izbalansira - ali samo u slucaju ako se kuciste nalazi na stolu - ako je na podu ni ne pomisljaj na to, jer ce biti i magnet za prasinu i nece moci upuhati dovoljno zraka unutra. I ako ga ugradis, opet bih preporucio stavljanje nekog filtera.

    Sretno, predivno kuciste :wink:
     
  3. dzeri

    dzeri Aktivista

  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Najbolje ti je da probas, to je nekih 20-25 minuta posla. Ostavis kako je sad, pokrenes neki CPU/NB/Mem stress + Furmark, pratis temperature, ugasis, okrenes ventilator, i opet testiras :D Nabaci brojke ako budes tako nesto radio :)
     
  5. dzeri

    dzeri Aktivista

    Ovo je ona situacija kad se bojis da neces nista postici pa ono kontas mogao sam pitat ili nisam trebao ni dirati :D

    Kad smo vec na temi, ako bi mogao biti ljubaz i objasniti mi tu foru sa pozitivnim i negativnim protokom zraka, nisam dobro skuzio sa eng stranica jer vidim da se i prasina spominje, a ne razumijem kakva je razlika u temperaturi?
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Negativan pritisak dobijes kada recimo svi ventilatori izbacuju vazduh iz kucista. Eh da bi on mogli izbaciti, moraju ga nekako 'uzimati'. I u tom slucaju onda npr stavis papir na neki otvor, a on se zalijepi jer ga kuciste 'usisava'. Pozitivan je, manje-vise, obrnuto, stim sto sada kroz ostatak otvora, vazduh izlazi napolje. Negativan pritisak je 'bolji' zato sto je jednostavniji, jer da bi pozitivan bio 'dobar' moras imati dobro i pravilno odredjen airflow (da ne dolazi do sudaranja). Tj. u teoriji i idealnim uslovima, pozitivni bi bio bolji ali ga je jako nesto postici na pravilan nacin, plus sto je situacija sa prasinom gora. Najlakse je praviti omjer, i staviti otprilike istu 'snagu' da ubiacju i izbacuje. Znam da ima puno navodnika, ali snaci ces se :D