Početak kraja (HDD ili?)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by TopniK, Aug 2, 2008.

  1. TopniK

    TopniK Komšija

    Pozz...

    Već duže vrijeme mi se u sred normalnog rada resetuje HDD iako se računar ne ugasi. Znači čujem i prepoznajem da se HDD resetovao a windows nastavi sa radom još nekih 3-4 sekunde dok se, naravno, sve ne smrzne. Tada ja ručno resetujem komp i pri sljedećem paljenju ne pokazuje mi HDD, odnosno ni u Bios-u ga nema. Onda moram skroz isključiti napon-struju pa otpojiti HDD, ponovo ga spojiti i udariti koji put ''šakom'' :D i nakon toga upalim i sve radi dure. Zbog toga sam bio ubijeđen da je u pitanju HDD. Međutim, to se počelo dešavati stalno i primjetio sam da se pored toga zelena lampica koja radi kada je upaljen računar, ne gasi ni kada je ugašen. To se ne dešava uvijek, ali veoma često. Znači komp je ugašen, a zelena lampica i dalje gori. Onda isključim HDD da vidim stvara li on konflikt, ali lapmica i dalje gori, što znači da u tom slučaju nije HDD. Sve je inače spojeno kako treba jer nije bilo nikakvih fizičkih promjena, iako sam to još jednom provjerio.

    Meni je nekako najlogičnije da je napojna u pitanju ali po nekom mom skromnom iskustvu, napojna radi ili ne radi, nema ovih odstupanja odnosno povremenih padova i sl. Zašto bi se zbog napojne u sred rada resetovao HDD?

    Ima li ko ideju?

    Hvala.
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Koja napojna?
    Provjeri napone everestom, a moze i multimetrom.
     
  3. TopniK

    TopniK Komšija

    Napojna je neka levatska od ''lafo'' 400 W. Ali dvije godine sve radi perfektno.
     
  4. vnm_

    vnm_ Komšija

    imao sam jedan skoro identican slucaj, a uzrok je bila maticna ploca.
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Bas zato sto je levatska. Provjeri napone. :)
     
  6. GW

    GW Moderator

    I HDD treba pregledati.
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Drug, i ja sam svoj disk na laptopu lupio sakom, ali nazalost, moj se vise nije upalio :lol:
    Evo danas sav sretan otisao po novi od 60GB. Svaka skola se (skupo) placa, mada sam ja u svom slucaju jeftino prosao :D

    A to se potpuno i meni isto desava. Cuje se na HDD skljoc par puta i radi Windows nakon toga par sec i stane sve, kad resetujem kaze Reboot and select proper Boot Device. Ja mislim drug da je to napojna. Ja sam imao na istoj grani s tim molexom nekakve ventilatore koji su zicama bili spojeni, i kada se prekine kontakt s molexom, odmah dodje do kratkog spoja i diskov "sekjuriti" mehanizam ga najvjerovatno iskljuci, da ga ne bi strujni shock unistio. Spoji disk na slobodnu granu molexa, tj naponskog kabla od napojne jedinice, gdje nije spojen ni jedan drugi uredjaj (DVD RW, floppy i sl.) i trebalo bi biti ok. Dakle, mislim da PSU se poigrava s tvojim HDDom posebno ako je neki "kinez". Ja sam imao neku 450W Frontier, i nikad nije prije prekidao s tom napojnom, ali nazalost ta je napojna dala vitre, pa sam morao ovu staviti, i tada sam tek zamjetio. A disk je skljocao otkad je kupljen, tako da je to normalno :D
     
  8. TopniK

    TopniK Komšija

    Probao sam drugu napojnu koja i ispravna i opet isto.

    Ma ovo je ludnica. Sve je gore i gore. Malo prije nije htio nikako upaliti. Pa mi onda od one dvije lampice, zelena i crvena, gorila samo crvena. Sve sam bio odpojio pa ponovo spojio pa je opet bilo isto i još gore. Onda sam se malo igrao sa žicama i vratio ponovo sve na mjesto i evo, već dva sata radi kako treba. Vidjećemo da li će se smilovati i ostati ovako...
     
  9. doox

    doox Aktivista

    meni se slicno desavalo nekada i bilo je do maticne.....kad sam stavio novi bios prestalo je....pokusaj to....
     
  10. pimi

    pimi Aktivista

    da neotvaram novi topic imam i ja problem sa starim racunarom.dakle jednostavno kad ga upalim malo trzne ventilator od procesora i napojne i to je to.jednostavno nece da se upali.pocelo se desavat kad sam ocistio racunar.i sve vratim normala i nece da upali.stavio novu pastu i cooler i promijenio napojnu sto sam morao.nes me cooler zezao pa kupio novi.jel moguce da je ploca otisla?
     
  11. GW

    GW Moderator

    Jeste.
     
  12. pimi

    pimi Aktivista

    a doduse radila je 7 godina pa me i necudi da je crkla.to je stara p4vmm2.
     
  13. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Isti problem je bio kod mene i ispostavilo se da je ploča. Baš tako trzne malo vent od napojne i procesora i kapak. Ploča je bila neka asusova P4Pnesto ne sjećam se više. Sve smo isprobali opcije, mijenjali sve odreda medjutim ipak je ploča riknula. :mrgreen:
     
  14. TopniK

    TopniK Komšija

    Pozdrav. Sredio sam stvar. Problem je ipak bio u napojnoj. Iako mi još uvijek gori zelena lampica kada je komp isključen, sve ostalo radi dure. Isključio sam žicu lampice da mi ne ide na živce. :D

    Svima hvala na pomoći. :smt006