Podrška za buldozer procesor

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Konjislav, Sep 5, 2013.

  1. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Imam ovu ploču iz siga: Asrock 890GX Extreme 3, a pošto je ona AM3, i imam ovaj najnoviji bios, pa me zanima je li na nju mogu ovi novi buldozer procesori, tj. mene bi konkretno zanimao FX-8350, pošto mi je jeftinije to uzeti, nego mijenjati čitavu platformu i prelaziti na intel. A svejedno mi treba kako sam se popravio Seninom MSI 7950-icom, tj. primjetio sam da mi procesor malo kašljuca, pa reko da mu dam antibiotika i kojekakvih tableta. :smt005
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Pa imaš stranicu od ploče pa provjeriš.Od bulldozera podržava 4100 i 6100 fino ti piše.A ta 2 nisu ništa brža od tog koji trenutno imaš.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  4. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Baš ovo me i brine, pošto znam da podržava te procesore što ste naveli (vidio sam). Zato i kontam, ako podržava te procesore, zašto ne bi i druge AM3+ 95W procesore (kao što su ta dva), te zašto i ne druge 125W AM3+ procesore, pošto ova matična podržava 125W procesore, tj. 125W-ne AM3 procesore. Ali ako već podržava AM3+ NEKE procesore, onda treba da i podržava i sve druge AM3+ procesore uključujući i one 125W-ne poput FX-8350. Upravo to me i buni, pošto su samo ova 2 procesora navedena u QVL-u procesora, a ovo prethodno nalaže zdrava logika.
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Tehnicki ploca podrzava te procesore, jedino je do Asrocka hoce li izbaciti podrsku kroz bios. Njima se to naravno neisplati jer zele da prodaju nove ploce.

    Ja bih na tvom mjestu uzeo taj FX 8350 i pokusao sa tom plocom sada sto imas, da vids hoce li proci boot i kako ce ga ploca prepoznati. Nece nista biti ni ploci ni procesoru ako nebude radilo. Ako nista prodas tu plocu i uzmes novu.
     
  6. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Wow, čitajući tvoj komentar pade mi na pamet ideja, tj. nešto što sam prije možda oko mjesec dana istraživao nevezano za ovo, ali sada mi itekako može pomoći.
    Naime, istraživao sam ovo Updating PCI ROM modules in a BIOS or UEFI, te sam prilikom tog istraživanja naletio na post na nekom forumu koji objašnjava kako ubacivati CPU microcodove u BIOS ploče za omogućavanje podrške za procesore. Tako da ću ja to uraditi (te time omogućiti podršku za sve AM3+ procesore, svejedno to kao što kažeš ploča tehnički podržava), ja sam jedna smjela duša. :D Znači kupujem ovaj procesor, čim naleti jeftino (ima ovaj frajer na piku prodaje za 250KM).


    EDIT: Evo našao sam link. Znači uzme se bios rom (po mogućnosti najnoviji) od ploče (u mom slučaju od neke Asrock ploče koja podržava sve AM3+ procesore) koja podržava sve procesore (ovo bi radilo i za Intel na isti način kao i za AMD), te izvadim i spasim one CPU PATCH podatke iz ploče koja podržava sve procesore pomoću ovog programa, te nakon toga loadiram najnoviji bios rom za svoju ploču, te njoj ubacim ove spašene CPU PATCH podatke od prethodnog bios roma (ploče koja podržava sve procesore) s tim da oni koji već postoje u biosu moje ploče njih ne dodajem ponovo, i nakon toga spasim, tj. exportujem taj modifikovani bios rom negdje. Sa tog mjesta kopiram na USB, i onda iz biosa flašam taj modifikovani bios rom.
    Ako je sve prošlo kako treba, trebala bi ploča sada da podržava sve AM3+ procesore. Easy as pie. :p
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    A ako neprodje sve kako treba posaljes plocu u wallhalu :) Mozes ganjati i FX-8320, nov je oko 280KM a mozes ga kloknuti na brzinu FX-8350 bez problema. Inace je FX-8350 oko 350KM, taj sto si vidio je izgleda prodan.
     
  8. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Dobro si, evo nakon 5 min traženja, vidim da ljudi dignu 8320 sa 3.5 GHz na 4.0GHz (tj. na stock frekvenciju od 8350) bez po muke. Mislim da bi se trebali jednako dobro klokati ta 2 proca. A gdje se ima kupiti po toj cijeni?

    EDIT: Evo našao sam na piku.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Asrock ima strasno jak user community i ljudi prave modifikovane biose cim im zafali za sta.Potazi po netu sigurno vec ima gotov i ispitan.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  11. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ma ljudi šta vam je? Dok mi oni odgovore, napraviću sam sebi bios, pa nije to mudro slovo (što bi reko moj rahmetli amiđa).
    EDIT: Stavio sam post na onoj temi, da vidimo hoće li mi uraditi dok se ne vratim s posla. Mada večeras bih se mogao zadržati do 6-7. :(
    EDIT2: Kada se vratim sa posla, pokušaću ovo da uradim, iako neću odmah moći znati je li radi ili ne radi.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da li bi mogao napraviti bios po kojem bi Intel i3 imao otkljucan mnozioc :D
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To nije do biosa, nego do procesora.
     
  14. Konjislav

    Konjislav Komšija

    LOL vidiš da nas prca. :D
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sta bi ovdje,napravil se bios,radi li bar sa starim procesorom?