Pokusavam undervoltat 965be.

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Zeleni, Aug 30, 2013.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ovako, google mi ne moze pomoci ocigledno sto se tice ovog problema.

    Ploca je M4A78LT-M_LE. 3+1 faze, ali nije bitno.

    Uglavnom, kad udjem u bios, mogu manje vise podesiti sve, sem voltaze procesora. Eh sada, kontam da nije do neke opcije koja se mora ukljuciti prije toga.

    Slika iz biosa izgleda je ovakva.
    http://motherboards-reviews.com/motherb ... ings_1.jpg

    Sam sam stavio sve na manual, ali voltazu procesora ne mogu podesiti. Ima vas vise AMDovaca ovdje, sigurno ste se susreli sa slicnom verzijom biosa.
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    pa ti imaš samo mogućnost overvoltanja.
    a ova opcija CPU Over voltage, koje vrijednosti ima.
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne pise u biosu, u cpuz je 1.34 ako se dobro sjecam.
    Pa trebao bi moci staviti sta bilo tu, trenutno ne mogu uci uopste da promjenim.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kako ne mozes +,- na tasturi na vrijednosti.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Znaci iskljucim cool n quiet, i sve settinge mogu promjenit, pobijele kad is odaberem, al voltage dobije samo zagrade, kao da moram jos nesto iskljucit da bi mogao mjenjati voltage.
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U pravu si bio, ne moze se ici u minus ....
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Steta velika,tom procu ne treba vise od 1,2v da radi na def kloku a realno ne treba ti vise od 2.8-3.0ghz za htpc a to bi sigurno proslo sa 1,05-1,1v i uz odgovarajuci cooler dovoljan bio bio samo vent na kucistu da ga hladi.
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    http://phenommsrtweake.sourceforge.net/ kao, moze se undervoltat u windowsu preko ovog appa.

    Moze, ali nije permanentno. Ali ima servis u win, koji ukljuci te postavke poslje svakog reboota.
    I naravno, posto je cnq iskljucen, cpu uvijek radi na [email protected]

    Jah, i ne vidim temperaturu u windowsu, core temp / aida64, dok se u biosu pokazuje.

    Ovo je ocigledno neka shit ploca.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jesi li probao Asusov AI Suite II softwer, u njemu imas PCprobe II za konfigurisanje napona.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Trebas se (mozda) malo pomuciti.

    U biosu moje ploce nema opcije za promjenu voltaze ram memorije.

    Nekako nabasam tako sto prvo kliknem na tu rubriku, pritisnem enter, pa +/- cuvam 2-3 sekunde dok ne krene promjena, a tek potom udjem u padajuci meni ponudjenih opcija voltaze.

    Prva dva puta nisam ni nasao kako, tek nekad treci put sam uspio :D, pa pokusaj neke slicne fazone...

    Ima li ta ploca neki svoj program za monitoring (utility) ?

    Kroz AsRock Extreme Tuner, pod opcijom overclocking, mogu da mjenjam sve voltaze...pokusaj skinuti "program" od neke slicne / jace ploce...

    Reventon :D :smt006
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Instaliracu ovaj chipset drajver pa probat sa pc probe
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ok, napravio sam preko ovog phenom tweakera.
    Stavio turbo state p0 na 14x multi sa 1.2v sto daje [email protected]
    P3 je idle state, tu je 4x na 0.9v.

    Sve stabilno sa prime 95.

    Nije optimalno, ali temperatura fakat pala.
    Uglavnom sljedi modifikacija kulera sa tisim ventilatorom, isto tako i PSU. Zuji previse brate.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To se ne moze spustiti ispod 1,2v ili mu ne vjerujes da ce radit na nizem ?
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Vjeruj da nisam probao :) Neda mi se sad zezat previse, a probacu kad modifikujem cooler. Ovaj vent se vrti na 4500rpm. Ubi me. Stavicu jedan malo efektivniji.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Orgigi cooler od Phenoma je poznati zvizdac,CM tx3 bi bio vec napredak a hyper 212 bi mogao i pasivno samo sa ventom na kucistu.
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma da moze ne bih se peglao sa stockom. Nema mjesta, i sa ovim coolerom je tijesno.
    Da se tx3 ili hyper mogu postaviti poprijeko, mjesto ovako kao sad, mozda bi i bilo mjesta.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  19. NAILS

    NAILS Moderator

  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Et jedino sto ne mogu u biosu ovo uradit nego moram modificirat ove p flagove u win. Al hajd.

    Ovaj stock kuler nije los, samo vent treba promjenit. A 80mm 1200rpm ventovi su ispod 10km.