Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    narode,kako voce,povrce...je li zasusilo kod vas
    hajmo malo izvjestaji :D

    kod mene je susa teska ali uspijevam navodnjavati vecinu...bunar mi je fakticki pa presusio,vodu koristim iz obliznje rijeke
    uglavnom sve je manje vise dobro,paradajz je odlican,paprike pocele cvjetati (one mi idu sporo,sporo rastu) a druge roge su puno bolje
    feferone su mi isto odlicne,posadio sam 150 sadnica na njivi haha
    krompiru je najvise zasusilo i vec polahko zavrsava

    aronija mi nije nesto bogzna rodila,bolja je bila prosle godine...izgleda da su one nepogode u proljece ipak ostavile traga
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    I moja je aronija losa, meni se cini vise da ova susa stete pravi nego oni minusi. Chili basta napreduje, mada se osjeti susa i tu, iako navodnjavam kvalitetno.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ove ekstremne vrucine iscrpljuju biljke
    dzaba je i zalijes,kada se naredni dan pece 15 sati na +35
    zemlja se isusi preko dana po povrsini ali ostane u zemlj vlazno,ako je natopljeno
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma ostane ono, prezivi biljka, ali nema tu ploda. Opadaju cvjetovi na preko 30 stepeni, ili ostaju sterilni, tako da tu nema uroda.
     
  5. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    [​IMG]

    [​IMG]

    Sa par grmova rane sorte se vec moze koja boba ubrati, iako ce glavni dio berbe kasniti u odnosu na proslu godinu bar 7 dana.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    I nama je krenula Ribizla, ubrali 200kg do sada, vecina se prodala, ali nije sve jos. Iznenadila nas, ali sad pratimo kako ide, zapisujemo i nadamo se da cemo biti bolje spremni iduce godine.

    Postavim slike danas nekad :)
     
  7. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    300kg do sada, ja i hanuma sami beremo lagano. Još nismo sve redove obišli :)
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    :smt023 :smt023

    kod mene aronija opasno pocela zriti...cak je vec i slatkasta...nesto mi ovo rano :D

    takodjer paradajz poceo zriti pomalo (vanjski)
     
  9. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    [​IMG]


    [​IMG]


    620kg, fino ide.


    @zippoo
    daj i ti koju slikicu aronije
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @zippoo
    Imas li problema sa pticama na aroniji?
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    djeste raja...nisam bio na netu 2 dana :D
    slikice sada nemam,odoh malo odmarati a nemam problema sa pticama
    uglavnom aronija je neka i zrela,slatka je vec...danas sam bas probao ali necu je jos brati,sigurno ne prije 1.8. neka jos nadodje

    kod tebe ova ribizla super...620 kg nije malo ,svaka cast
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Valjda borovnice? :)

    Ovo sto sumski medo ima...
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    "Ubilo" ga sunce u glavu :D
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    upravo...pripremao sam se za odmor,kampovanje na Krivaju pa sam se bio "upalio" :
    evo sada sam se vratio,rashladjen i ovakve greske se nece ponavljati :p :p
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    koja je cijena borovnice za raju
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja se i dalje borim sa pticama. Cvorak je u pitanju. Strasila nisu pomogla, cd-ovi, folija i druge zajebancije. Sad sam nabavio neke balone sa buljavim ocima koji bi trebali funkcionisati. Ako ovo ne prodje, bice akcije sitnom sacmom.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kod mene su krenule prednarudbze za aroniju,ako neko hoce i da je blize malo,mozemo se dogovoriti i oko dostave
    cijena je 10 KM do 5 kg,preko ide 8 KM
    jest fina cijena ali aronije nece biti puno ove godine,onaj snijeg u aprilu joj je dohakao

    jucer sam poceo prodavati i onaj domaci paradajz,vanjski grbavi
    sto sam nabrao i prodao sam :D
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kod mene nista ne napada aroniju
    samo muku mucim sa susom...neke bobice su mi se pocele sakupljati,moram je sada dobro navodnjavati pred prodaju,da nabubri i dobije slatkoce...probao sam je i nije jos slatka,iako izgleda zrela ali ocito da nije
    jucer i danas sam pustio 4000 l na 130 sadnica i ni to nije dovoljno,mora se uzeti slauf u ruke i svaku dodatno zaliti
     
  19. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    I ja imam problema sa pticama, koristim petarde, ali uvijek se vrate nakon sahat-dva...

    Borovnica je kod mene 8KM na malo, u nedjelju imam turu koja ide za tuzlansku regiju, ako je još neko zainteresovan, bujrum.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    paradajz kapitalac
    jedan 950 gr,drugi 750 gr
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]